25 jaar seizoenkaarten Het verhaal van supporter Frans Groenendaal Reportage door Egbert Jan Riethof foto's Louis van de Vuurst "Mooi, hè... Mooi hè..." Een brede grijns die standhoudt. Een langzaam, onwillekeurig knikken. "Mooi, hè..." Frans Groenendaal zegt het niet om instemming te krijgen, maar meer omdat het 'gewoon' niet uit te drukken is, zo mooi, hè... En daarom herhaalt hij het maar. Hij heeft al 25 jaar een seizoenkaart bij Ajax, een jubileum dus, en reisde in die jaren ook mee naar vrijwel alle bestemmingen binnen het vaderland en in den vreemde. Hij zet een LP met Ajax-liederen op, 15 jaar oud, nog van het 80-jarig bestaan. "Deze zet ik vaak op. Niet schrikken, hoor. Mooi, hè..." En hij zingt mee: Ajacieden komen in de hemel, als er in de hel geen plaats meer is... Een pittig tekstje. Zelf zat hij ook in dat supporterskoor. Hij laat een foto op de hoes zien. Hij staat tussen andere leden van de F-side euforisch naar de camera te gebaren. "Mooi, hè... en dat kapsel... die stadionpet had ik trouwens gejat. Staat op m'n slaapkamer. Dat zijn relikwieën, joh". Kapsels veranderen en het balorige gaat eraf. Dan word je een ander soort supporter. Tegenwoordig staat de 38-jarige leraar niet meer aan de Diemenzijde, maar zit hij sinds het staafincident in vak A. Vertellen kan hij eindeloos, letterlijk en figuurlijk. Hij heeft zijn leven kleurrijk gemaakt door Ajax. Alles is in teken gesteld van het rood en wit. Nou ja, alles... Groenendaals Delftse huiskamer is niet rood-wit, ziet er vrij dagelijks uit. Kritiek op allerlei aspecten van Ajax heeft hij ook heus wel. En zijn vriendin? Nee, die is niet geselecteerd op Ajax-gehalte. "Dat is a- select gegaan. Niet naar voorkennis gevraagd". Wel heeft ze nu een seizoenkaart, maar die aanleg voor de juiste hartstocht was toeval. En inderdaad, een groot deel van zijn inkomen besteedt Groenendaal aan reizen met Ajax mee naar het buitenland, maar niet al z'n geld, hoor. En een verzamelaar is hij ook niet, zegt hij. Bij die laatste bewering komt hij net zo geloofwaardig over als Sinterklaas die zou ontkennen ooit op een schimmel over daken te rijden. In Groenendaals toilet is de muur bezaaid met kaartjes van wedstrijden. In de huiskamer komen plakboeken en andere relikwieën alras te voorschijn. Nippend aan een "echt authentiek" koffiekopje met Ajax-embleem -twintig jaar oud, andere heeft hij niet- vertelt de niet-verzamelaar over zijn verzameling programmablaadjes uit alle hoeken van Europa. "In Engeland heb je bij stadions stands waar in die dingen gehandeld wordt. Dat gaat de komende jaren een rage worden. Wat ik heb is heel veel geld waard. Boekies, overal vandaan. Maar verkopen zal ik ze AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 66