de kleding; iedereen ziet er prima verzorgd uit. Ook de wijze waarop de hele voorstelling wordt opgebouwd. Een stukje mystiek er omheen, dat ongrijpbare wat je terugvindt in de 'heldenprofilering' via de media van spelers als Litmanen, De Boer, Kanu en Finidi. Dat miste ik volledig bij PSV. Daar had men een tè klinische aanpak. Zakelijk prima verzorgd, maar tè afstandelijk, tè ver weg van het veld. PSV was een prachtig aangekleed aquarium. Maar bij voetballen hoort koude voeten, stampen tot je het warm krijgt, meezingen met de F-side. Dèt is voetbal. Zo is het ook in mijn vak: ik moet de drukpers kunnen horen en ruiken, zoals een voetballer het gras wil ruiken. Dat maakt allemaal deel uit van de beleving van zo'n dag. Onze klanten vinden dat fantastisch. En wat Ajax nog meer doet... Clinics met kinderen van de klanten en de eerste elftalspelers. Krijgen die kinderen ook nog een shirtje mee. Het bestuur van Ajax straalt uit dat zij het op prijs stellen dat wij er zijn. Je moet blij zijn met elkaar. Datzelfde hebben wij met grote klanten als Albert Heyn en KLM. Diezelfde stijl van opereren, 'corporate cultures' heet dat tegenwoordig. Michael van Praag gaat zelf naar de supporters om opkomende relletjes te bezweren. Als Jari Litmanen geblesseerd is, gaat hij tussen de supporters op de tribune staan. Daarmee kweek je een band, en daarmee voorkom je excessen. Het bedrijf Ajax straalt kracht en eenheid uit. Dat is een van de belangrijkste redenen voor het succes van Ajax. Wij hebben hetzelfde streven en Ajax helpt daarbij". Welke invloeden heeft Ajax op uw bedrijf? "Die is er niet in de vorm van omzetvergroting of zoiets. Of misschien toch een beetje. Er zijn wel meer contacten ontstaan. We krijgen de gelegenheid meer klanten te ontmoeten. En we zijn wat bekender geworden bij een breder publiek. Alles gaat tegenwoordig ook meer op basis van partnership. De verhouding klant/leverancier is veranderd. Je bent meer partners van elkaar. Beiden moeten er wat aan hebben. En dan is het leuk als je elkaar op een andere manier ontmoet en leert kennen. Daar gaat het om." Waarin ziet u dan iets van uw financiële injectie in Ajax terug? "Op de eerste plaats is er die leverancier/ klant-relatie tussen Roto Smeets en Ajax. Verder spelen onze relaties zich hoofdzakelijk af in de business to business sfeer. Dat betekent dat heel veel mensen met wie wij contact hebben in dat relatiemarketing-aspect een grote rol spelen. Dat is voor ons het belangrijkste. Natuurlijk is het heel leuk dat wij de naam Roto Smeets terugzien op de televisie, maar dat is vooral leuk voor onze klanten. En ook voor onze medewerkers... om een beetje trots op te zijn." Kende u Ajax al van vroeger? "Ik ben in Amsterdam geboren. Niet in Oost maar in Zuid. Bij het Olympisch Stadion. Dus was ik als jongetje nogal gericht op Blauw Wit. Zelf heb ik nogal veel aan sport gedaan: gevoetbald, heel Zijn er overeenkomsten tussen Ajax en Roto Smeets? "Zeker. Bijvoorbeeld op het gebied van creativiteit. Daar worden onze uitgeefunits sterk op beoordeeld. Creativiteit vanuit het collectief. Ajax doet niet anders in het spel. Wij op ons gebied. Albert Heyn is erg geïnteresseerd in het juiste creatieve antwoord op haar problematiek in 'Allerhande' en zal elke maand beoordelen hoe klanten daarop reageren. Naast creativiteit moet ook de uitvoering perfect zijn. Vandaar de toevoeging van Perfection in Print. Niet alleen technisch maar ook communicatief. Ajax kan ook als toevoeging hebben: 'Perfection in soccer'. Dat gaat dan verder dan goed voetballen. Die vonk van creativiteit, dat individualisme, vind je misschien ook terug in dit gebouw in Amstelveen waarin wij regelmatig tentoonstellingen hebben, dus aandacht voor kunst. Een andere peiler is het onderwijs. Ajax heeft zijn eigen opleiding, wij hebben het Roto Smeets College. Sport in ons bedrijf is belangrijk. Wij hebben een eigen wielerploeg en een eigen zaalvoetbalteam. Ik heb wel eens gezegd: mensen in korte broek zijn geen zeurders. Die kunnen tegen een stootje, die zijn weerbaar. Een beetje een sportieve mentaliteit maakt werken met elkaar zoveel plezieriger."

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 39