bent. Bovendien scheelt het natuurlijk enorm of je alles al eens hebt meegemaakt". Niet te imiteren "Het idee van 'wij zijn de beste, jullie passen je maar aan' vind ik fantastisch. Met het team zoals Van Gaal dat nu in het veld heeft staan, kan dat. Het feit dat elke tegenstander zich nu klakkeloos aan Ajax aanpast, vind ik een chapeau van de grootste graad. Dat maakt je nergens mee". "AC Milan verloochent thans eigenlijk z'n status. Drie jaar geleden was Milan onder Sacchi en met Van Basten en Gullit nog een aanvalsmachine waarnaar het een plezier was om te kijken. Tegenwoordig speelt het puur destructief voetbal om de resultaten te halen die het commercieel nodig heeft. Het moet met de billen bloot, omdat de onderbouw van Milan niet het geraamte heeft van Ajax". "Ik hoor het hier ook al, niet alleen in Mechelen maar overal in België: 'We moeten Ajax gaan imiteren'. Het geld in de voetballerij raakt een beetje op, men wil jeugd, jeugd, jeugd ofwel we moeten gaan doen gelijk Ajax het doet. Maar dat kunt ge zomaar niet. Ajax is een instituut. Dat is geschiedenis, dat is cultuur, dat is structuur. Dat is iets van tien, vijftien jaar. En het functioneert, ongelooflijk. Ajax imiteren; dat kan toch niet! Het is de aard van het beestje. Bruutweg gezegd: Ajax laat al zijn jonge talenten, al zijn klasse-voetballers debuteren op zestien-, zeventien- of achttienjarige leeftijd. Ze ruiken eraan, ze worden eens teruggezet, ze komen er terug in, maar ze zijn erbij en op een gegeven moment, pats boem, dan zijn ze er helemaal. PSV heeft jaren en jaren enorm veel geld in zijn jeugdopleiding gepompt. Maar er gebeurde pas wat in Eindhoven toen eind vorig jaar een pedant en eigenwijs kereltje dat in Bordeaux zat uit te bollen, De Mos tijdelijk moest komen vervangen. Men mag van Rijvers zeggen wat ge wilt, maar hij heeft altijd geloofd in de jeugd van PSV. En toen hij in oktober terugkwam, deed hij het toch mooi met de jonge Van der Doelen, met de jonge Van der Leegte en met de jonge Zenden. Waarom kon dat dan niet twee of drie jaar eerder? En laten we eerlijk zijn: hetgeen die jonge jongens nu doen en hetgeen die pseudo-vedetten daar deden, dat verschilde niet zoveel. Dus wat is dan de basis om mee door te gaan, met de jonge jongens toch?" "Men zegt altijd van Ajax: Maar ja, die spelers daar zijn al rijp als ze achttien zijn. Dat is logisch. De selectienorm van Ajax is veel strenger dan elders. De natuurlijke selectie wordt in Amsterdam gedaan op twaalf-, veertien- of zestienjarige leeftijd. Wie niet voldoet, huppakee, die moet weg. Bij ons in Belgie redeneert men, maar ja, misschien kunnen we nog wat aan die jongen verbeteren, na de puberteit kan het misschien nog wel wat worden met hem. Pfffttt. Als ge hier gasten van achttien jaar in uw A-kern krijgt dan moet men de fouten gaan wegduwen en moet men nog gaan opleiden in wezen. Maar dan is het te laat natuurlijk. Bij Ajax is het opleidingsproces dan al achter de rug. Bij Ajax heeft men dan al afgewerkte producten, om het maar eens grof te zeggen. Ik zeg het, wat Ajax doet is praktisch niet te realiseren. Alleen een instituut kan dat". Het voorrecht "Ik kan begrijpen dat Ajax steeds voor volle stadions speelt. Dat is terecht. De hedendaagse maatschappij zit namelijk zo in elkaar dat de mensen in het weekeinde geen gezanik aan het hoofd willen en alleen naar een attractieve ploeg gaan kijken. Men wil worden geconfronteerd met positivisme. Als er één ploeg is die staat voor positief voetbal in Nederland, in Europa en daarbuiten dan is het Ajax. Supporter zijn van Ajax is een voorrecht. Het is een voorrecht om elke veertien dagen in De Meer en straks in het nieuwe stadion een wedstrijd van Ajax te zien. Als je een socio bent van FC Barcelona ben je bevoorrecht. Want dan zie je Stoitsjkov, dan zie je Koeman. Dan zie je dus voetbal en dan beleef je voetbal. Bij Ajax is dat exact hetzelfde. Ajax is beleving. Ajax is cultuur. Ajax is geschiedenis. Ajax is genieten". "Ik heb thuis in Gierle een abonnement op Filmnet. Enerzijds voor de wedstrijden hier in Belgie, anderzijds ook voor het buitenlands voetbal. Met alle respect voor de enorme individuele kwaliteiten van de Italiaanse voetballers, AC Milan en Inter Milaan zijn grote en mooie clubs, maar het is niet Ajax, het is niet Barcelona. Het Spaanse voetbal sla ik op dit moment trouwens al veel hoger aan dan het Italiaanse". "Mijn collega Vandereycken heeft ooit, met AA Gent, in de Europa Cup de gelegenheid gehad om tegen Ajax te spelen. Nul-nul. Ik vond dat dus jammer. Hij speelde thuis, in Gent, puur destructief voetbal. Wees eerlijk: wie van het niveau- Gent is, wint één keer op de honderd van Ajax. Als u tegen Ajax mag spelen, moet u de handschoen oppakken. Misschien krijg je met 2-4 of met 2-5 klop, maar dan hebt u uw publiek wel verwend. Want in Amsterdam gingen zij er toch gegarandeerd aan". Altijd scherpte "Van mijn Amsterdamse periode heb ik vooral geleerd dat je, om in het topvoetbal te slagen of met je ploeg tot een topploeg uit te groeien, scherp moet zijn. Scherp in de wedstrijden, scherp op de trainingen en zelfs scherp buiten de wedstrijden en de trainingen. Dat elke training een doel moet hebben. Dat je voortdurend bezig moet zijn jezelf te verbeteren. Dat je op training zaken moet erkennen en onderkennen die je in de wedstrijd nodig hebt. Een training moet geen bezigheidstherapie zijn. Ja, dat heb ik dus geleerd bij Ajax. Ik heb er heel veel geleerd. Ik blijf het alleen jammer vinden dat ik in Amsterdam hetgeen waar ik voor gehaald was, niet heb kunnen tonen. Door die spierblessures heb ik nooit de juiste draad kunnen oppakken. Voor het mooie kwam ik te laat. Ik was al een beetje een oude rot". AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 34