euws: Ajax functioneren zonder dat ik speelde. Dan weet je het wel in de voetballerij. Als je geblesseerd bent of geschorst, hoor je er niet echt bij. Bovendien was ik een nieuweling. Een Belg bovendien". "Mijn eerste officiële wedstrijd voor Ajax speelde ik ten slotte pas begin februari 1985, op MW in Maastricht. Nul-twee gewonnen. De kritieken waren erg lovend. Zowel in VI als in De Telegraaf. Men roemde mij vanwege die doorsteekpassjes en men durfde zelfs te refereren aan de tijd dat Wim Jansen met succes leiding had gegeven aan de Ajax-defensie". "In totaal heb ik maar veertien wedstrijden voor Ajax gespeeld. Na MW-uit kwam Sparta-thuis, op een beton-hard veld in De Meer. Ik speelde een goede wedstrijd, maar ik viel gekwetst uit met een hamstringblessure. Het waren de fysieke gevolgen van die geschorste periode die voor mij voornamelijk bestond uit trainen, trainen, trainen en zo af en toe een vriendschappelijk wedstrijdje met het C- elftal tegen een amateurploegje". "Ik was 33. Ik was nog nooit geblesseerd geweest, maar op die leeftijd kreeg ik plotseling last van tal van spierblessures. Ik heb nog een aantal weken terug gespeeld, maar imponerend was het niet. Bij Ajax heb ik nooit het niveau gehaald dat ik eigenlijk waard was in training. Op training ging het vrij goed. Daar kun je een tekort aan wedstrijdritme nog weg camoufleren bij wijze van spreken. Daar kun je meer op je routine en maturiteit spelen. Op die manier had ik tijdens de trainingsvormen nog enige impact op de jongeren. In de wedstrijden kwam het er daar niet van. Ik moest dan eerst en vooral zorgen dat ik zelf goed speelde. Pas daarna zou ik de volgende stap kunnen doen, dacht ik. Maar zover is het nooit gekomen. Ajax is voor mij desondanks een fantastische ervaring geweest. Gasten als Van Basten, Rijkaard en Koeman zijn later bij echte Europese-^ topclubs terechtgekomen. Ze waren toen nog maar negentien, twintig, eenentwintig jaar. Ze waren nog leergierig, eigenwijs maar toch openstaand voor de raad die ik hen gaf'. "Ik was een Belg die in Amsterdam binnenkwam en dat was dus niet zo evident, niet zo simpel. Karakterieel ben ik gelukkig iemand die tegen een stoot kan. Ik vond dat ik me snel en goed aanpaste aan het Ajax-stramien. En mijn ogen gingen er open, vergeet dat niet. Ik had bij Club Brugge gespeeld en bij Standard Luik, topclubs uit België, maar qua trainings methoden, trainingsbeleving en trainings intensiteit ging er in Amsterdam een nieuwe wereld voor mij open." De jonge Rijkaard Als oude rot heb ik gedaan wat ik moest doen, mijn verantwoordelijkheid pakken. Ik heb me direct aangepast aan de Amsterdamse mentaliteit door niet in een hoekje te kruipen en door eigenlijk de status, die ik in het verleden in België had opgebouwd ook waar te maken. Ik kon dat doen, verbaal, op de trainingen en in het spelershome. Ik praatte vooral veel met Rijkaard. Ik vond dat een klasse-kerel. Rustig, maar onverzettelijk, soms iets te braaf nog. Vandaar dat verwijt van Cruijff later dat hij te weinig zijn persoonlijkheid liet gelden. Frank was een toffe jongen. Iemand die openstond voor de raadgevingen en de zaken die ik hem aanreikte. Ik had persoonlijk een heel goed contact met hem. Ik herinner mij dat wij aan het einde van het seizoen een tripje deden naar Vancouver, naar Canada. Heel de vliegreis heb ik naast hem gezeten. We hebben over alles en nog wat gepraat. Ik kan dan ook de liefde van het Milanese publiek voor hem begrijpen: Frank is een jongen die je in je hart opsluit. Frank speelde in die tijd rechts op het middenveld, Koeman aanvankelijk nog verschillende wedstrijden links op het middenveld. Later, toen Cruijff kwam, is Arnold Mühren op de linkerkant gaan spelen en is Koeman libero geworden, of liever gezegd defensieve middenvelder omdat hij heel incidenteel maar achter z'n verdediging kroop." "Ondertussen werd ik overbodig. Ik was opgeleid als een libero die voornamelijk achter z'n verdediging speelde. Zo'n speler had Ajax niet nodig. Met Cruijff viel er over die positie niet te discussieren. De AJAX MAGAZINE JUNI 1995 31

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 31