Walter M genieten "Ik hoor het hier ook al, niet alleen in Mechelen maar overal in België: 'We moeten Ajax gaan imiteren'. Maar dat kunt ge zomaar niet. Ajax is een instituut. Ajax is geschiedenis. Ajax is cultuur. Ajax is structuur. Dat is iets van tien, vijftien jaar. Ajax imiteren; dat kan toch niet! Het is de aard van het beestje". Interview door Youri de Vos inhielden, zowel bij balverlies als bij balbezit. Niet alleen de vedetten van het eerste elftal, ook die jonge kereltjes op Voorland. Ik ging er dus vaak kijken. Er werd me daar als het ware een spiegel voorgehouden en ik vond het mooi, indrukwekkend mooi". "Aad de Mos zag mij in mijn laatste interland, op 29 februari 1984 aan het werk tegen West-Duitsland. Nul-een verloren, ik was kapitein en ik speelde vrij goed, al zeg ik het zelf. Ajax was op zoek naar een centraal verdedigingsduo met routine en ervaring, dat bovendien internationaal gelouterd moest zijn om de opleiding mede te verzorgen van de talenten zoals Van Basten, Vanenburg, Koeman, Rijkaard, Van 't Schip, Silooy, Bosman, De Wit. Die zaten toen nog allemaal aan het begin he". Walter Meeuws was de Belg die in 1984 bij Ajax kwam voetballen. De oud-kapitein van de Rode Duivels geraakte in de Meer weldra in de ban der betovering. "Het is een groot voorrecht om supporter van Ajax te zijn. Met alle respect, AC Milan is een grote en mooie club, maar het is niet Ajax". "Ik had 46 keer iri de nationale ploeg gespeeld. In '80 had ik met België in de finale van het Europees kampioenschap gestaan. In '82 had ik een Europa Cup finale gespeeld met Standard Luik. Op het WK van '82 in Spanje was ik de kapitein van de Rode Duivels, ik was 33 jaar en toen, in een keer, kwam ik dus in Amsterdam bij Ajax en eigenlijk heb ik daar pas echt geleerd dat profvoetbal op het allerhoogste niveau scherpte is, instelling, mentaliteit, weerbaarheid en lef. Lef op de goede manier wel te verstaan. Dus niet arrogant maar bewust van uw eigen mogelijkheden en bewust van uw eigen kwaliteiten en dat dan incounterend in een collectief. Wat mij onmiddellijk frappeerde was dat alle spelers bij Ajax wisten wat alle elf posities in het veld Half jaar geen voetbal "Het was eigenlijk de bedoeling dat Spellie, zoals men Spelbos noemde, en ik het centrale duo zouden vormen en dat ik dan zou opkomen om die jonge knapen voorin te bedienen met mijn doorsteekpassjes zoals ik dat ook altijd gewend was geweest in de Belgische nationale ploeg". "Augustus '84 was het. Ajax haalde me, maar ik mocht het eerste halfjaar nog niet voetballen. Ik was geschorst nog vanwege die omkoopaffaire op Standard Luik. Ik heb bij Ajax toen, mede door de winterstop, zeven maanden moeten AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 30