besmuikt aan. Hij lispelt dat-ie alleen maar op zijn broodje zat te wachten en daarom wat later is dan afgesproken. En vervolgt: "Het is terecht dat de trainer in de gaten houdt dat we niet naast onze schoenen gaan lopen. Al moet je bij ons Nigerianen, vedetteneigingen niet verwarren met trots. We zijn een trots volk, veel Nigerianen beschouwen ons volk als de 'Giants of Africa'. Omdat Nigeria zich heeft ontwikkeld op materieel gebied. Die trots vind je dan weer terug in de manier waarop veel Nigerianen met die nieuwe rijkdom omgaan. De beter gesitueerden leven als Amerikanen, hechten heel veel waarde aan uiterlijk vertoon. Grote auto's, veel sieraden, dat soort werk. Voor mij hoeft dat allemaal niet zo. Dan vind ik dat Nederlanders beter me hun rijkdom omgaan. Je ziet het gewoon aan de mensen zelf dat het goed met ze gaat, niet aan de spullen die ze hebben." 'Goedemorgen' Hij zegt inmiddels aan Ajax en Nederland verknocht te zijn. Zo zeer zelfs, dat hij zich niet meer voor jeugdtoernooien met de nationale jeugdploeg of B-toernooien met de A-ploeg naar Nigeria laat lokken. De voorbereiding van de Super Eagles op het WK in de Verenigde Staten maakte hij al mee, al mocht hij uiteindelijk niet mee naar het eindtoernooi, en inmiddels weet hij zich verzekerd van een plek in de selectie van de grote jongens. "Vandaar ook dat ik in elk geval niet meer in de jeugdteams speel als ik voor Ajax moet spelen. Ik ga alleen nog maar voor belangrijke wedstrijden van het A-team terug tijdens het seizoen. Hier bij Ajax kan ik veel meer leren. Gelukkig is er een hoop ten goede veranderd bij ons nationale team. Vroeger gingen we nooit op trainingskamp, kregen we nooit premies, eigenlijk ging altijd alles fout. Onder Clemens Westerhof is dat allemaal verbeterd. En daar is ook alles wel mee gezegd. Westerhof is een redelijke trainer, maar er zijn veel betere Europese trainers. Hij is vooral sociaal erg zwak. Hij dacht alle wijsheid in pacht te hebben en kreeg daarbij alle macht van de voetbalbond. Dat is een grote fout geweest, Westerhof maakte daar misbruik van. Op dit moment hebben we een Nigeriaanse bondscoach, 26 meneer Amotu. Ik denk dat hij een soort tussenpaus is, in afwachting van een nieuwe Westerse trainer. Die moet er komen, vind ik, dat is belangrijk voor de jonge lichting die er nu aankomt. En ik zeg je, de groep die in Japan wereldkampioen is geworden, is sterker dan de groep die in Amerika op het grote WK heeft gespeeld. Daarom moet er een goeie westerse bondscoach komen. Niet van het niveau Westerhof, maar van het niveau Van Gaal." Hoe een mens in korte tijd kan groeien. Klonk vorig jaar na iedere vraag een gefluisterd 'only God knows' als antwoord, tegenwoordig heeft Kanu een gepeperde visie op voetbal en hij schroomt niet die te ventileren. Waar voorheen alleen zijn voeten spraken, spreekt nu ook zijn mond een woordje mee. Liefst in het Engels, want met de Nederlandse taal worstelt hij nog steeds. Kanu heeft slechte herinneringen aan zijn eerste woordje Nederlands, maar kan er nu smakelijk om lachen. "Dat was het woordje 'goedemorgen'. Omdat de receptionist in het Holiday Inn dat iedere keer tegen me zei als ik 's ochtends beneden kwam. Op een gegeven moment kon ik dat woord echt niet meer horen. Zelfs aan dat soort dingen liep ik me te ergeren. Net als aan het eten. Elke keer hetzelfde, niet naar binnen te krijgen. Nu koop en kook ik mijn eigen eten, in mijn eigen huis. Dat is stukken beter. En binnenkort komt mijn jongere broertje me een paar maanden gezelschap houden in Nederland. Dat is leuk om naar uit te kijken. Al heb ik in de spelersgroep inmiddels ook genoeg vrienden gemaakt. Jongens als Seedorf, Wooter, Bogarde, Reiziger en Finidi natuurlijk, met hen trek ik veel op. Ik heb het nu met de dag meer naar mijn zin hier. Ik heb gemerkt dat geest en prestaties directe invloed op elkaar hebben, wederzijds. Dus hoe lekkerder ik me voel hoe beter ik ga voetballen, waardoor ik me nog beter ga voelen en daardoor weer nog beter ga spelen. Maar er is nog een hoop werk te verrichten. Ik doe veel aan fitness-training. Als ik sterker word kan ik nog veel meer gebruik maken van mijn lengte, vooral tegen grote en sterke voorstoppers. Ik moet sneller, sterker en explosiever worden. Pas dan kan ik de mensen van de echte Kanu laten AJAX MAGAZINE JUNI 1995 genieten. Eerst wil ik naam maken bij Ajax en in de hele wereld, maar ik maak er geen geheim van dat ik ooit in de Spaanse of liefst de Italiaanse competitie hoop te spelen. Niet alleen om het geld, maar ook vanwege het publiek en het feit, dat ik mijn krachten ooit een paar seizoenen met de sterkste spelers ter wereld wil meten. Maar nu ben ik daar nog helemaal niet mee bezig. Ik begin net los te komen, mijn draai te vinden. Wat ik nu allemaal meemaak, daar heb ik al die jaren voor gebeden..."

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 26