intuïtieve speelwijze in dienst van het elftal te gebruiken. En zijn geest is inmiddels vrij en fris genoeg om alles snel op te pikken en naar zijn voeten te vertalen. Kanu heeft zich in de spiraal omhoog gewurmd. Vrolijke tijden Na een serie overtuigende optredens in het tweede elftal incasseert hij op 20 februari 1994 de beloning voor de maandenlange worsteling met zichzelf. Toch ziet Kanu zijn debuut die dag, thuis tegen FC Utrecht, niet als zijn doorbraak. "Het was om nooit te vergeten, want toen wist ik dat ik op de goeie weg was. Ik zal je eerlijk vertellen dat ik, toen ik kwam, niet eens van het bestaan van een tweede elftal afwist. In Nigeria word je gehaald om met het eerste te spelen of anders niets. Bleek er hier een hele competitie voor de reserves te zijn! Achteraf was ik daar blij om, want het is beter om niet gelijk voor de leeuwen gegooid te worden. Nu had ik de tijd om te wennen aan mijn omgeving, m'n nieuwe medespelers en het systeem. Ook dat laatste kostte enige tijd, want niet alleen de spelpatronen waren nieuw voor me, ook het tempo ligt hier vele malen hoger dan ik gewend was. In Nigeria neem je eerst even rustig de bal aan, dan ga je je 's een keer afvragen wat je zal gaan doen en vervolgens ga je 's wat proberen. Als je dat bij Ajax op de training doet heb je intussen al vier schoppen op je enkels gehad, haha. Maar goed, na mijn debuut in het eerste stond ik een paar keer in de basis, maar toen Jari weer fit was stond ik er weer naast. Daarom beschouw ik het huidige seizoen als mijn doorbraak. Het winnende doelpunt bij Go Ahead Eagles, dat was voor mij de ommekeer. De trainer gaf me na afloop een compliment en vanaf dat moment stond ik in de basis, ook in de Champions League. Dat gaf me een onbeschrijflijk lekker gevoel." Zeker de eerste weken van zijn basis optredens vergaapte Nederland zich aan de octopus van De Meer. Niet alleen de importantie van zijn doelpunten, maar vooral de manier waarop deze tot stand kwamen wekte verbazing en bewondering. Kanu lacht zijn gave tanden nog maar eens bloot bij de gedachte aan zijn geraffineerde gepriegel op de vierkante centimeter: "Veel mensen spreken me aan op de sleepbeweging die ik vaak gebruik om tegenstanders te passeren. Die beweging gebruikte ik op ons veldje in Nigeria al, ik heb 'm mezelf aangeleerd. Ik zocht naar een manier om mijn lengte uit te buiten. Dan is die sleep de ideale beweging. Al neem ik mezelf van te voren nooit voor hem te gebruiken. Ik voetbal op gevoel en intuïtie. Maar het prettige van het systeem bij Ajax is, dat je in de spits van te voren weet wie er gaan opkomen, aan wie ik de bal moet afleggen als ik word ingespeeld. Als ik de bal krijg sta ik vaak met mijn rug naar het doel van de tegenstander, dan maak ik me breed om de verdediger in mijn rug op afstand te houden. Vervolgens heb ik twee keuzes. Of ik kaats hem terug op een opkomende speler, of ik ga zelf een actie maken. Je ziet ook dat we iets anders spelen als ik in de punt van de aanval sta. Er wordt dan minder over de vleugels gespeeld, de middenvelders zoeken mij vaak op en dan regel ik het verder wel als ik de bal heb. Vooral tijdens mijn eerste wedstrijden in de basis dit seizoen merkte je dat de tegenstander zich geen raad wist. Voorheen concentreerden ze zich vooral op de vleugelspelers en op Jari, tegenwoordig heeft onze tegenstander er weer een probleem bij. En dat probleem heet Kanu, ja." Hoor hem praten en zie hem excelleren. De zelfbewuste Kanu '95 is geen schim meer van de schuchtere Kanu '94. En mocht hij met zijn olijke hoofd in de wolken gaan lopen, dan is daar altijd nog Louis van Gaal. Als Kanu zich vijf minuten te laat voor dit interview meldt, krijgt hij een fikse uitbrander van zijn trainer. Dat hij niet moet denken dat hij zich, nu de kranten kraaien en de supporters juichen, een nonchalante houding kan veroorloven. Afspraak is afspraak, foetert Van Gaal, en daar heeft iedereen zich bij Ajax aan te houden. Ook meneer Kanu, rijzende ster aan het Ajax-firmament. Na de verbale schrobbering van Van Gaal schuift Kanu AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 25