Nigeria, Juist op het moment, dat de 'Flying Eagles' zich gaan voorbereiden op het WK voor junioren, zomer '93 in Japan. Dat treft. Vanaf dat moment voltrekt de carrière van Kanu zich in vliegende vaart. Ter voorbereiding op het WK in Japan strijken de jeugdige Eagles neer op het Arnhemse sportcentrum Papendal. Tijdens een oefenwedstrijd op Voorland, tegen een gemengde jeugdselectie van Ajax, geeft Kanu alvast zijn visitekaartje af. In Japan volgt de bezegeling. Nigeria dartelt fluitend door de voorronden heen -in drie wedstrijden twaalf doelpunten voor en precies nul tegen- en bereikt ten koste van Japan en Polen de finale, waarin Ghana terzijde wordt geschoven. Captain Kanu treft in het gehele toernooi zes maal doel en wordt uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Ton Pronk, hoofdscout bij Ajax, weet genoeg. Als de kersverse wereldkampioenen op hun weg naar huis een tussenlanding maken op Schiphol staat een Amsterdamse delegatie de ploeg op te wachten. Terwijl zijn ploeggenoten dodelijk vermoeid hun bed in het Pullman-hotel opzoeken, koerst Kanu richting Watergraafsmeer. Onder de indruk van de Mokumse slagvaardigheid zegt hij die nacht toe in het najaar de Grote Sprong naar Ajax te wagen. Waarna de begenadigde slungel keurig weer naar Schiphol wordt gebracht. Missie volbracht. In de daaropvolgende weken blijkt het Amsterdamse bliksembezoek aan de nationale luchthaven geen overbodige luxe te zijn geweest. Kanu krijgt miljoenen aanbiedingen uit Japan en zelfs uit Saoedi Arabië, terwijl ook Club Brugge meer dan serieuze belangstelling voor het talent toont. Kanu bezwijkt echter niet voor het grote geld en houdt woord. Op 24 oktober 1993, twee jaar na het veroveren van de nationale schoolvoetbaltitel in Nigeria, krabbelt Nwankwo Kanu zijn handtekening onder een driejarige verbintenis met Ajax. Sombere tijden Hij heeft het zwaar, de eerste maanden in Amsterdam. Verteerd door heimwee slijt hij zijn dagen in het Holiday Inn-hotel. Bij Ajax, op het trainingsveld, leeft hij op. Maar zelfs in het spelershome is er in die beginfase die sombere blik, op oneindig. Een jongen van zeventien, duizenden kilometers van vrienden, familie, huis en haard, in absoluut stilzwijgen gezeten aan een tafeltje bij het raam, uitstarend over de Middenweg. Waar zou hij aan denken? Aan zijn al even talentrijke broertje, die vlak voor zijn vertrek het spoor van zijn oudere broer naar Fed Works had gevolgd? Aan zijn buurtclubje? Aan het marktkraampje van zijn moeder? Niemand wist het. Kanu nu, de heimwee inmiddels ver voorbij, lachend: "Dat zal er inderdaad niet vrolijk hebben uitgezien, denk ik. Maar ik voelde me ook niet echt vrolijk in het begin. Het was eigenlijk een hele rare tegenstelling. Aan de ene kant was ik ontzettend blij en trots dat ik bij een grote club als Ajax mocht voetballen, maar aan de andere kant miste ik mijn vrienden en familie zo ontzettend. De spelers waren heel aardig en probeerden me op sleeptouw te nemen, maar ik was in het begin erg gesloten. Ik baalde zelf heel erg van die heimwee, want ik had al mijn concentratie nodig om me op Ajax te richten. Na de training ging ik vaak even de stad in, een beetje slenteren en op terrasjes zitten. Steeds als ik dan mijn drankje op had doemde dat hotel weer op en dan bestelde ik nog maar wat. Dan hoefde ik tenminste niet terug naar mijn kamer, waar ik niemand had om mee te praten. Toch heb ik nooit met de gedachte gespeeld om op te geven. Daar is deze kans veel te groot voor en daar zijn de mensen bij Ajax ook te aardig voor. Achterafkan ik concluderen dat ik veel van die periode heb geleerd. Ik heb me door een moeilijke periode heengeslagen en daar word je sterk van. Ik probeer uit alles wat ik meemaak de positieve dingen te halen." Na drie maanden Holiday Inn zet Kanu een belangrijke stap in de richting van de wedergeboorte van zijn levensgeluk. Hij betrekt een eigen appartement in Diemen, in de schaduw van De Meer. De dappere tiener krabbelt beetje bij beetje omhoog uit zijn dal. De malende hersenen komen tot rust, geest en lichaam raken in balans. Waardoor hij ook op het veld zijn plaats begint te vinden. Louis van Gaal en Gerard van der Lem leren hem zijn speelse, AJAX MAGAZINE JUNI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 23