Smit-Tak Column In oktober 1993, aan het einde van de persconferentie na Ajax - Feyenoord, meldde Ajax dat het een arbeidsvergunning had aangevraagd voor een 17-jarige Nigeriaan. De voetballer in kwestie was een groot talent, werd erbij verteld. De perspennen krasten het bericht in de blocnotes en toen men van het papier opkeek zag men een reusachtige jongen staan. Kanu mat een meter zevenennegentig. Een gigant uit Afrika. Maar was-ie echt zo goed? Als je hoofdscout Tonnie Pronk mocht geloven, dan had Ajax wel degelijk een supertalent gecontracteerd. Hij had Kanu op het jeugd WK zien voetballen en de glans in Pronk's ogen verried de door David Endt trekt snel voorbij de voeten die zich kansloos weten en er nu voor moeten zorgen dat het lichaam boven hen niet achterover valt terwijl zij zelf de sensatie hebben in drijfzand te zijn geraakt. De rechter Kanu-voet heeft twee volle seconden kontakt gehad met de bal terwijl de linkervoet centraal draaipunt was. Kanu stapt twee reuzestappen en is voorbij de verdediger. De manoeuvre is gelukt, een klip omzeild, de bal naar een kalmer water geloodst. Het bergingswerk is het hoogtepunt voorbij. Na een paar weken wachtten de bezoekers van de wedstrijden van Ajax 2 op de sleepbeweging van Kanu. En toen Kanu zich in het eerste meldde was juist die sleepbeweging, omdat zij wisten dat hij aanwezigheid van iets moois. Iets dat hij kende en waar wij geen weet van hadden maar dat wij spoedig zouden ontdekken. Kanu speelde zijn eerste wedstrijden in het schaduwelftal van Ajax. Het handjevol toeschouwers dat zich in De Meer verzamelde om Ajax 2 te zien spelen keken hun ogen uit. Kanu's kousen hingen als slappe was langs zijn kuiten. Het Ajax-shirt droeg hij het liefst uit zijn broek. Een zeventienjarige uit Nigeria in Amsterdam op een koude dinsdagavond. Zijn benen leken op stokken maar eenmaal aan de bal bleken die stokken de macht van rubberen tentakels te hebben. Kanu deed met de bal wat hij wilde en frustreerde zijn tegenstanders die steeds dachten dat zij die bal uit zijn voeten konden tikken maar steeds weer in de luren werden gelegd. Het meest sensationeel was Kanu's sleepbeweging. Dat is een passeermethode die meerdere voetballers onder de knie hebben. Een uitstekende balcontrole is vereist én durf, groot zelfbewustzijn, beheersing. Want het uitvoeren van de sleepbeweging is niet zonder risico. Eén kleine hapering en je bent de bal op een knullige manier kwijt aan de tegenstander, johan Steur is een geweldige "sleper", Romario beheerst de korte sleep als weinig anderen, Ronald de Boer heeft 'm ook in de benen. Maar niemand sleept zo prachtig mooi en lang en onweerstaanbaar en onstuitbaar als Kanu. Hij voert de bal met de punt van zijn schoen eerst in de richting van de voeten van de tegenstander. Die voeten hebben honger, willen in het ronde ding happen, de bal afpakken. En ze zien hun kans schoon. Kanu's schoen brengt de bal naar hun toe. Maar de voeten twijfelen, zo makkelijk zal het ze toch niet worden gemaakt? De bal komt dichterbij. Als de voeten nu niet toeslaan, zijn ze gek. En op het moment dat de schoenen echt willen bijten, happen ze lucht. De punt van de voet heeft de bal als op een golfstroom naar een andere koers gegleden. De afwijking is klein en de happende voeten geloven in een tweede kans. Ze trachten zich te herstellen en wagen nog een poging. Maar de golfstroom is, zonder te klotsen, sterker geworden. Stroomversnelling. De bal ging komen, voor hen een nog grotere sensatie dan voor de mensen die de techniek voor het eerst door Kanu's schoen zagen voorbereid, begeleid en afgerond. Na de onbekende voeten uit de reserve eredivisie waren nu de bekende kicksen uit de PTT Telecompetitie aan de beurt om hun ijverige honger met een hap lucht beloond te zien. Door die lange magere benen van Kanu wordt het wonder nog groter. Het is meesterlijk bergingswerk in de woeste Golven van Biskaje van de strafschopgebieden. En wanneer Kanu's sleepbeweging voorspelbaar en toch zo onvoorstelbaar voor onzichtbaar kielzog heeft gezorgd, dan tikken Jopie Leeuwendaal en ik elkaar op de tribune aan en zonder elkaar aan te kijken klakken wij over onze lippen: "Smit-Tak". Foto: Louis van de Vuurst AJAX MAGAZINE JUNI 1995 17

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 17