ontbrekende tegenstand in de competitie met het nodige gemak de titel binnenhalen. Een kampioenschap is nog niet weggelegd voor ons eerste elftal. Het blijft in de competitie dan wel vrij riant aan de leiding maar het heeft nog een zware periode voor de boeg. Iedere wedstrijd heeft de waarde van een finale. Alle tegenstanders zijn er inmiddels op gebrand onze ploeg de eerste nederlaag toe te dienen. In de wedstrijd tegen NEC moesten twee punten gepakt worden. Dat ging uiteindelijk vrij eenvoudig. De weer op schot zijnde Jari Litmanen bracht NEC al snel op een 2-0 achterstand. En toen de Nijmegenaren ook nog met tien man verder moesten vanwege opzettelijke hands van verdediger Van der Linden, was de wedstrijd in feite gelopen. Toch was er een tegentreffer van NEC voor nodig om Ajax wakker te schudden. Seedorf, Litmanen en Kanu voerden de score op tot 5-1, zodat het publiek tevreden huiswaarts kon keren. De wedstrijd begon al onder een goed gesternte want Louis van Gaal kreeg uit handen van staatsssecretaris voor de sport, mevrouw Erica Terpstra, de Fair Play bokaal voor de sportiefste ploeg in 1994 uitgereikt. Van fair play was zeker sprake bij de eerder afgelaste wedstrijd tegen Sparta. Omdat Ajax geen bekerverplichtingen meer had, kon op woensdag 22 maart de wedstrijd tegen de Rotterdammers ingehaald worden. Dat hebben de Spartanen geweten. De Kasteelbewoners werden met hun neus keihard op de feiten gedrukt. Het komt zelden voor dat een wedstrijd na een half uur al op 4-0 staat en uiteindelijk in 8-0 eindigt. Seedorf, Kanu, Frank de Boer (2x), Litmanen (2x), een Spartaan die zijn eigen keeper passeerde en Blind schoten en kopten Ajax naar de grote zege. In de euforie van doelpunten mocht dit keer ook keeper Edwin van der Sar zijn geluk beproeven door het nemen van een strafschop. Maar keeper Metgod van Sparta verijdelde de vernedering van een scorende Van der Sar. Daardoor werd het record van 9-0 van 8 december 1985 tegen Sparta net niet geëvenaard. De volgende confrontatie was die met FC Twente, in het Enschedese Diekman stadion. Vorig jaar liep het daar mis, toen Ajax op het laatste moment een gelijkspel uit handen gaf. De wedstrijd van 26 maart verliep wat het spel betreft aanzienlijk beter. Maar zo gemakkelijk als Ajax tegen Sparta het net wist te vinden, zo moeilijk kwam Ajax in Enschede tot scoren. Vele kansen werden om zeep geholpen. Wat technisch gefrommel van Kanu leverde vroeg in de wedstrijd een 1-0 voorsprong op. Die treffer bleek uiteindelijk voldoende voor de winst, maar het had, gezien het wedstrijdbeeld, een hogere score moeten zijn. Het was de zesentwintigste achtereen volgende wedstrijd in de competitie dat Ajax zijn ongeslagen status hield. Een evenaring van het record dat stamde uit het seizoen 1971-1972 toen Go Ahead Eagles in hun thuiswedstrijd tegen Ajax een einde maakte aan de ongeslagen reeks. Ondanks de "dip" in het bekerduel tegen Feyenoord sloot Ajax de maand maart succesvol af. Volgens Louis van Gaal was de uitschakeling achteraf gezien nog niet eens zo'n ongunstige zaak, "want dan waren we met het programma echt in de problemen gekomen." En inderdaad, van de resterende wedstrijden staan er al weer een aantal op de nominatie om te worden verschoven naar een andere datum. Maar daar gaat de KNVB komend seizoen echt iets aan doen. De uitwedstrijd tegen Heerenveen was er opnieuw een met een hoog spektakel- waarde. Binnen twaalf minuten keek Ajax tegen een 2-0 achterstand aan. Jari Litmanen bracht Ajax weer in de race maar een nieuwe achterstand, na onzeker optreden van de defensie, bracht Heerenveen in winnende positie. De dreigende nederlaag werd door de scorende Kanu afgewend waarna Ajax in de slotminuut nog een zeer behoorlijke mogelijkheid kreeg (maar onbenut liet) om de volle winst mee naar Amsterdam te nemen. Op 9 april was Willem II het slachtoffer van Ajax dadendrang. De 7-0 eindstand was niet alleen goed voor twee punten en een steeds fraaier wordend doelsaldo maar ook om de concurrentie alle hoop te ontnemen. Mede geholpen door stuntelig verdedigen van Willem II stond Ajax in korte tijd op een riante voorsprong. Jari Litmanen, Finidi en Kanu sloegen de eerste bressen in de rood-wit-blauwe muur. Daarop volgden doelpunten van -opnieuw- Litmanen, Clarence Seedorf en twee goals van de gebroeders Frank en Ronald de Boer. De laatste treffer had een bijzondere schoonheidswaarde. Na prachtig voetenwerk op de vierkante meter knalde Ronald de bal met een acrobatische omhaal naar de verste hoek. Voordat Ajax het Bayern-karwei afwerkte wachtte in Groningen de competitiewedstrijd tegen de plaatselijke FC. Terwijl iedereen het al over de halve finale Champions League had, moest Ajax op de traditioneel moeilijke Groningse grond de twee punten zien te pakken tegen een ploeg die herstellende was van een zwakke periode. Louis van Gaal gunde Frank Rijkaard en Jari Litmanen rust en bracht Patrick Kluivert (op "10") en Winston Bogarde als linksachter in het veld. Ajax gleed moeiteloos voorbij de noordelijke klip. Terwijl Roda JC in Tilburg 0-0 speelde tegen Willem II schoten Patrick Kluivert (2x), Frank de Boer (uit een meesterlijk genomen vrije trap) en Mare Overmars Ajax naar een 4-2 zege. Weer een stap dichterbij de titel en de rentree van Edgar Davids zorgde voor een extra vrolijk tintje tijdens deze geslaagde generale repetitie voor de kraker tegen Bayern. AJAX MAGAZINE JUNI 1995 15

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 15