kleedkamer opzoeken. De teleurstelling was groot. Met verbazing stapten de Rotterdammers van het veld, terwijl de Ajacieden zich afvroegen waar het fout was gelopen. Na de bekerstrijd bleef er nog meer dan voldoende over waarmee Ajax eer kon halen. Zoals in de competitie. Ooit maakte Frank Rijkaard (met Wim Kieft), om precies te zijn op 23 augustus 1980, tegen Go Ahead Eagles z'n debuut in het eerste elftal van Ajax. Vijftien jaar later speelde hij op 12 maart 1995 voor de laatste maal op de Adelaarshorst aan de Vetkampstraat in Deventer. Een mooi afscheid voor Frank op die voor hem historische grond want Ajax won, zij het moeizaam, met 2-1 De strijd ging lang gelijk op. Na een achterstand, even na rust, stroopte Ajax de mouwen op. Dat lukte aardig gezien de 1-1 een kwartier voor tijd. Het was Nwankwo Kanu die in blessure tijd met een magistrale halve omhaal het Eagles-bolwerk volledig ineen deed storten. De jonge Nigeriaan kwam steeds beter in vorm en demonstreerde dat met dit belangrijke doelpunt. Champions League Op 15 maart trok men naar het Olympisch Stadion met de vaste overtuiging dat Ajax zich ten koste van Hadjuk Split zou gaan plaatsen voor de halve finale van de Champions League. Het veertigduizend koppige publiek kon zich, voorzien van evenzovele rood-witte vlaggetjes weer eens bij allerlei liederen uitleven. Zonder Edgar Davids, die vanwege een operatie aan z'n linkeroog vele weken was uitgeschakeld, elimineerde Ajax Hadjuk Split en schaarde zich bij de top vier van Europa. Geen moment kwam de ploeg in de Een van de vele Ajax- uitblinkers in de thuiswedstrijd tegen Bayern München, Clarence Seedorf. Via een prachtige 5-2 overwinning stapte Ajax de finale van de UEFA Champions League binnen. problemen. Het wachten was op de nodige doelpunten om de kwalificatie te realiseren. Opnieuw was het Nwankwo Kanu die met een perfecte kopbal de wedstrijd opende. Het was zijn eerste treffer in de Champions League en de 150ste van Ajax in de Europa Cup voor Landskampioenen. Even later kopte Frank de Boer 2-0 in. Diezelfde De Boer deelde in de tweede helft Hadjuk de genadeklap uit door een vrije trap de bal schitterend in de linker bovenhoek te krullen. De 3-0 winst was slechts een magere afspiegeling van het werkelijke krachtsverschil. "Een mooie prestatie," vond Louis van Gaal, "maar als we worden uitgeschakeld stelt het niks meer voor. Aan alleen complimenten hebben we niets. We gaan op voor de hoofdprijs." De weg naar die hoofdprijs gaat via de halve finales tegen Bayern München. Geen onbekende. Ooit verpletterde Ajax de Duitsers in de kwartfinale van het Landskampioenentoernooi. De afscheidswedstrijd van Johan Cruyff in 1978 die door Ajax met 8-0 werd verloren is nog niet vergeten. Bovendien schakelden de Duitsers Ajax in 1980 uit in de tweede ronde van de Europa Cup 1. In München werd het toen 5-1 en thuis won Ajax met 2-1. Maar de tijden zijn veranderd. De wedstrijden tegen Bayern zijn inmiddels achter de rug. Ajax kwam in de uitwedstrijd van vijf april jongstleden tegen een zwaar gehavend Bayern niet verder dan een 0-0 gelijkspel. Ajax gold vooraf als de grote favoriet maar kon zijn rol in Duitsland niet helemaal waar maken. Een muur van verdedigers zorgde ervoor dat de hindernissen voor onze raspaardjes als Litmanen, Overmars en Kanu net iets te hoog waren. 0-0 was de begin- en eindstand in München. Een uitslag waarmee zowel coach Louis van Gaal als Bayern-coach Trapattoni tevreden was. "Het blijkt weer eens dat Ajax angst inboezemt," aldus Van Gaal tijdens de persconferentie, "ook Bayern durfde tegen ons niet te voetballen. We hebben bijna de gehele wedstrijd op de helft van de tegenstander gespeeld. Het is dan ook jammer dat we niet hebben gescoord want een doelpuntje hadden we wel verdiend, maar toch: we zitten in een goede uitgangspositie voor de return in Amsterdam." En die return bracht inderdaad wat de Ajax-aanhang er van had gehoopt. In een uitermate enerverende wedstrijd trok Ajax alle registers open en stapte tenslotte via een klinkende 5-2 triomf de finale van de Champions League binnen. Het elftal van Louis van Gaal had geschiedenis geschreven en in binnen- en buitenland andermaal voor een perfecte reclame gezorgd. Jari Litmanen scoorde op die onvergetelijke 19e maart twee keer en Finidi, Ronald de Boer en Mare Overmars zorgden voor de overige treffers. Op een enkeling (Bayern-manager Hoeness) na was iedereen het er over eens dat de beste ploeg zich voor de eindstrijd had geplaatst. In de finale treft Ajax een oude bekende. Milan speelde het klaar om na de wat magere resultaten in de eerste ronde toch de finale te bereiken. Eerste kampioen Hoewel de meeste aandacht naar de Champions League ging, werd er op ander niveau ook flink aan de weg getimmerd. Zo begroette Ajax op 18 maart het eerste kampioenselftal van dit seizoen. De Al jeugd kroonde zich na winst op FC Den Haag voor de vierde keer in successie tot kampioen van Nederland. En maar zelden werd de vlag eerder gehesen dan nu, medio maart. Het had zelfs nog een week eerder gekund als de Al niet (kansloos) van PSV had verloren. Zelfs een gelijkspelletje zat er in Eindhoven niet in, de Eindhovenaren wonnen met 4-1. Een week later was het op de bijvelden van het Olympisch Stadion wel feest. Felicitaties aan trainer Herman Borman en leider Cas Harms zijn zeker op zijn plaats, al kon het Ajax-team mede door 12 AJAX MAGAZINE JUN11995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 12