was het anders, en toonde hij dat Dick de Groot er bij hem in was geslaagd de bescheidenheid eruit te halen. Maar de loftrompet werd één wedstrijd later door een ziedende De Groot alweer in het foedraal geschoven. Het ging om de wedstrijd tegen DWS-uit, een prestigestrijd. Veel jongens kennen elkaar van school of voetbal. Ajax won. Na een ruststand van 1-0 voor Ajax werd het uiteindelijk 2-1. De vreugde duurde tot enkele seconden in de kleedkamer. Op dat moment betrad De Groot de ruimte en kregen alle zogenoemde "pseudo-vedetten" onbarmhartig de wind van voren. Het veldspel was om te huilen geweest, vond hij. 's Maandags trainde De Groot een half uur korter dan normaal. Die dertig minuten benutte hij voor een hernieuwde tirade. "Wat zegt je vader d'r nou van hoe je gespeeld hebt?" vroeg De Groot een van zijn spelers. "Slecht," antwoordde deze. "Zie je nou dat ik niet zo gek ben," repliceerde De Groot triomfantelijk. De A2 is er nog niet helemaal. De B-junioren De BI kwam in de eerste maand na de winterstop nauwelijks in serieuze actie. Er werd maar één competitiewedstrijd gespeeld: tegen Telstar. En verder werd vriendschappelijk gespeeld tegen De Graafschap. Dat was een leuke wedstrijd, met spanning bovendien, want Ajax kwam eerst 2-0 achter. Via 4-2 zou het uiteindelijk 4-3 worden voor Ajax. "BI - Telstar, veld 3," stond er op het bord geschreven. Leider Rolf Grootenboer wist dat de omstandigheden bepaald niet in het voordeel van Ajax waren. Ten eerste waren er een paar blessures, waardoor Ajax niet in haar beste opstelling kon spelen. En verder was de gesteldheid van veld. 3 een obstakel voor goed spel. Over de grond spelen was zo goed als onmogelijk en balcirculatie door de lucht is zelfs voor de Ajax-technici te hoog gegrepen. Het krachtsverschil tussen de Amsterdammers en de Velsenaren was groot, dit werd maar ten dele in een score uitgedrukt. Het stond 1-0 met de rust. En dat terwijl het eigenlijk al 6-0 of 7-0 had moeten staan. In de tweede helft bleef de 2-0 opnieuw uit. En gaandeweg sloop er nervositeit in de ploeg. Alsof het werkelijk linke soep was, zo'n 1-0 voorsprong. Toen Telstar zich bovendien heel onbescheiden op de Ajax-helft begaf raakte Ajax bijna de kluts kwijt. Dat het uiteindelijk 3-0 werd, was dus een hele opluchting. Dat Telstar één van de lastigste tegenstanders in dit seizoen was, zegt genoeg over de povere weerstand die de Ajacieden te verduren krijgen. "Dan moet je naar Veendam-uit," zegt Grootenboer op droeve toon, "dan ben je de hele dag onderweg, maar je schiet er niks mee op. We proberen ze gemotiveerd aan de aftrap te krijgen door ze de opdracht mee te geven dat ze direct vanaf de aftrap moeten scoren." Maar echt spannend wordt de wedstrijd daar natuurlijk nog niet door. Op de bank is de enige onzekerheid na hoeveel minuten de 1-0 voorsprong kan worden genoteerd en hoeveel het uiteindelijk gaat worden. Het gemak sluipt ook de groep binnen. De manier waarop sommigen de warming-up menen te moeten afhandelen getuigt van arrogantie en gemakzucht. Na zo'n voorbereiding kan Otto ze met goed fatsoen nog even flink de oren wassen, maar verder is de tegenstand zo gering dat de zwakheden van Ajax nauwelijks zichtbaar worden. Wat dat betreft kijken Grootenboer en Otto uit naar het toernooi in het Italiaanse Arco, waar veel topploegen meedoen. "Bij die Italiaanse ploegen lopen jongens van zestien die eruit zien of ze getrouwd zijn," verheugt Grootenboer zich. "Dan kunnen die jongens van ons laten zien wat ze waard zijn. Misschien worden we wel laatste. Ie zou het bijna hopen, want verliezen is ook heel leerzaam." De B2 volhardt in wisselvalligheid. Na de winterstop werd gewonnen en gelijk gespeeld. De BI van Elinkwijk, ook hier de grote concurrent voor de titel, won voor de winterstop met 1-0 van Ajax. De Utrechters stonden bovenaan de ranglijst, met twee punten voorsprong op de ploeg van leider Cor van Eijden en trainer Heini Otto. Maar Ajax kreeg de kans om op gelijke hoogte te komen. Elinkwijk kwam immers nog op bezoek. De topper werd op het "gazonnetje" van WGA afgewerkt. Het miste zijn uitwerking niet. Het goede veld en de sterke tegenstand werden Elinkwijk ruimschoots te machtig. Het werd 5-0 voor Ajax en daarmee kwam de ploeg van Otto op gelijke hoogte met de Zuilenaren. Tegen UVS uit Leiden, derde op de ranglijst, verspeelde de B2 een punt: 1-1. Het was koud en winderig en Ajax kwam met 1-0 voor. Via een gigantische blunder in de verdediging, een te korte terug speelbal en een niet alert meevoetballende keeper, konden de Leidenaren de gelijkmaker erin prikken. Akelig bekende taferelen voor Cor van Eijden: "In onze verdediging is het af en toe net Comedy Capers. Alleen, dit is niet om te lachen." Een week daarna was er weer reden tot vreugde. Ajax won met 7-2 van Lelystad, geen sensationele uitslag, maar op dezelfde dag verloor Elinkwijk met 3-0 van Alphense Boys! Ajax kreeg de koppositie derhalve in de schoot geworpen. In de laatste fase van de competitie zal de B2 er alles aan doen om deze rangschikking te handhaven. En wellicht dat de terugkeer van Mark Evers daar nog aan kan bijdragen. Eigenlijk is het geen terugkeer, want de nieuwkomer Evers speelde vanwege een beenbreuk nog geen wedstrijden voor Ajax. Knarsetandend AJAX MAGAZINE APRIL 1995 87

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 87