Direct na de winterstop hield Koning Winter nog even flink huis. Gevolg was dat de competitiewedstrijd tegen FC Twente geen doorgang vond. In Vojvodina Novi Sad vond Ajax op het kunstgrasveld een sparring partner. Ajax - PSV Alle aandacht gericht op de topper tegen PSV, op 22 januari in het Olympisch Stadion. Die dag was er -weer- één met veel regen. Het veld werd goedgekeurd maar er kon eigenlijk niet fatsoenlijk op worden gevoetbald. Ondanks de barre omstandigheden was het gebodene van zeer aanvaardbare kwaliteit. In de stromende regen pakte Ajax na een enerverende strijd de volle winst dank zij een in de slotfase door Patrick Kluivert benutte strafschop. Dat Ajax een lastige avond tegemoet zou gaan was duidelijk. Dat bleek ook uit het verloop van de wedstrijd. Daarin had Ajax het beste van het spel. PSV zocht zijn heil in op zekerheid gebaseerd countervoetbal en dat dwong Ajax tot grote oplettendheid. Het bevrijdende doelpunt liet lang op zich wachten. De uitblinkende PSV-keeper Waterreus speelde daarbij een ongewilde hoofdrol. Hij aarzelde bij het uitkomen en kon de in stelling gebrachte Jari Litmanen slechts ten val brengen. Patrick Kluivert toonde zich onvervaard en plaatste de bal vanaf elf meter tegen de touwen. De voldoening over de 1-0 overwinning was groot. "Zelfs groter dan bij de winst in Eindhoven", verklaarde Louis van Gaal na afloop. Het duel tegen PSV bracht Ajax halverwege de competitie en dat gaf tijd tot het opmaken van een tussenbalans. Na 17 wedstrijden trok de thuiswedstrijd tegen PSV de meeste toeschouwers (40.000), en scoorde het meest (45). Het had in Patrick Kluivert de topscorer met twaalf doelpunten en de club prijkte op de eerste plaats. Een prima basis om deel twee van de competitie optimistisch tegemoet te zien. Vic Buckingham Inmiddels had ons het bericht bereikt dat oud-trainer van Ajax Vic Buckingham op 79-jarige leeftijd in Londen was overleden. Van 1959 tot 1961 bracht hij Ajax de nodige successen met de tiende landstitel en de derde KNVB beker. Buckingham keerde in 1964 even terug maar was toen aanzienlijk minder succesvol want hij haakte tusentijds af, waarna Rinus Michels het roer overnam en Ajax behoedde voor degradatie. Op Buckinghams conduite staat staat een historisch moment. Hij was het, die Johan Cruijffin 1964 zijn debuut in Ajax 1 gunde. Een week na Ajax - PSV stond de volgende krachtmeting te wachten. In Arnhem was een tot op het bot gemotiveerd Vitesse de gastheer die kansen rook, mede omdat Ajax het behalve zonder de geschorste Edgar Davids en de geblesseerde Ronald de Boer ook zonder de tijdens de training opnieuw geblesseerd geraakte Jari Litmanen moest stellen. Ajax keek al snel tegen een achterstand aan, maar de balans werd binnen twee minuten hersteld door Frank de Boer, die een vrije trap weergaloos achter de Vitesse-keeper legde. Vitesse bleef voluit gaan en dwong Edwin van der Sar tot fraaie reddingen. In de tweede helft was hij echter machteloos bij de inzet van Phillip Cocu. Ajax toonde andermaal zijn grote veerkracht. Eerst prikte Patrick Kluivert op verfijnde wijze uit een hoekschop de gelijkmaker in en vlak voor tijd knalde John van den Brom met een volley zijn vroegere club naar het verlies. De herinnering aan de 2-2 in Breda aan het einde van het vorig jaar tegen NAC was nog vers toen het team van Ron Spelbos op 5 februari zich in De Meer meldde. Het duel werd in de eerste helft beslist met drie treffers, van Patrick Kluivert (2x) en John van den Brom. NAC kwam er in die periode niet aan te pas en een monsterscore leek tot de mogelijkheden te behoren, maar vlak voor rust knapte er iets bij Ajax toen Frank Rijkaard onnodig een strafschop veroorzaakte (3-1). Het leverde hem bovendien een gele kaart op die als direct gevolg had dat de verdediger het volgende duel, tegen Feyenoord, zou moeten missen. Louis van Gaal speelde direct op die situatie in en stuurde in de tweede helft een aangepast elftal het veld in. AJAX MAGAZINE APRIL 1995 7

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 7