Ajax in de hoofdrol Kroniek door Tijn Middendorp foto's Louis van de Vuurst "Er staat ons nog een intensieve tweede seizoenhelft met vele obstakels te wachten", zo waarschuwde voorzitter Michael van Praag de eerste elftalspelers bij de jaarwisseling. Terecht, want het programma van ons eerste elftal loog er niet om. Competitie, beker, Champions League en Nederlands Elftal. Er waren strubbelingen rond het uiteindelijke afgelaste WK onder 19 jaar in Nigeria. Maar deze zaken vielen in het niet bij de commotie die de weigering van de Ajax-spelers om op 22 januari voor het Nederlands Elftal uit te komen. De relatief korte winterstop en nog kortere voorbereiding op de eerste wedstrijd op 8 januari tegen FC Twente gaven vooraf wat zorgen bij de technische leiding. Gelukkig waren de weergoden ons niet helemaal slecht gezind, want op tijd viel er sneeuw waardoor het veld van stadion Het Diekman onbespeelbaar werd. Het betekende echter niet dat de selectie van een vrij weekeinde kon genieten. Vojvodina Novi Sad was bereid om als sparring partner te fungeren. Op Voorland was het besneeuwde kunstgrasveld het toneel van een aardige wedstrijd. De goals van Edgar Davids, Jari Litmanen en Mare Overmars waren net voldoende voor de zege (3-2). "En", zei Louis van Gaal, "de spelers hebben tenminste weer negentig minuten voetbal in de benen". De oefenwedstrijd was dus nuttig, al liep Edgar Davids een vervelende oogblessure op. Op 10 januari nam Ajax officieel afscheid van onze commercieel directeur Arie van Eijden die, zoals bekend, per 1 januari jongstleden een soortgelijke functie heeft aanvaard bij de KNVB. Met hartelijke woorden en symbolische handelingen droeg Van Eijden zijn functie over aan zijn opvolger, Bob-Jan Hillen. Natuurlijk zal Arie van Eijden zich regelmatig bij Ajax laten zien want, merkte hij in zijn afscheidswoord op, eenmaal een Ajacied is altijd een Ajacied. In de aanloop naar de wedstrijd tegen RKC in Waalwijk raakte Ronald de Boer behoorlijk geblesseerd. De kwetsuur hield hem buiten de selectie van het Nederlands Elftal tegen Frankrijk. Toch waren er niet minder dan tien Ajacieden geselecteerd voor respectievelijk het a-elftal en voor het Olympisch team: Danny Blind, Frank de Boer, Edgar Davids, Edwin van der Sar, Mare Overmars, Michael Reiziger, Clarence Seedorf, en Peter van Vossen, Tarik Oulida en Patrick Kluivert. Het Nederlands Elftal, voor het eerst geleid door bondscoach Guus Hiddink, verloor met 1-0 nadat een dag eerder ook de Olympiërs tegen hun Franse vakbroeders ten onder waren gegaan (2-1). Er werd belangstellend uitgekeken naar de eerste wedstrijd in het nieuwe jaar, tegen RKC. De laag geklasseerde Waalwijkers legden hun hele ziel en zaligheid in deze ontmoeting, die Ajax misschien wat te licht opnam. Ajax kwam snel op een achterstand die gelukkig snel teniet werd gedaan door een doelpunt van Patrick Kluivert. De 1-1 stand bleef tot en met de laatste minuut op het scorebord prijken. Erger dan het puntverlies was de rode kaart waarmee een onbezonnen aktie van Edgar Davids werd bestraft en de wijze waarop een gedeelte van de Ajax-aanhang meende haar onvrede over de arbitrage te moeten uiten. Grensrechter Hoppe werd door een vanuit de tribune gegooid voorwerp geraakt. Daarop onderbrak scheidsrechter Jef van Vliet de wedstrijd voor de duur van een kwartier om de gemoederen wat tot bedaren te brengen. Naast het verloren punt en de rode kaart was er nog een negatieve kant aan de wedstrijd in Waalwijk. Jari Litmanen raakte na een ongelukkige beweging geblesseerd. 6 AJAX MAGAZINE APRIL 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 6