Sjoerd Ri Angst binnen de lijnen Zijn naam viel. Zo maar, zonder aanleiding. Als een zachte zucht die door het open raam naar binnen vluchtte. Opeens was er de naam Sjoerd Ruiter en leek het gesprek in dat café niet meer op een uitwisseling van persoonlijke gegevens, maar op een lezing. Zij die hem kenden vertelden, zij die hem nog hadden zien voetballen, doceerden. En die anderen -de onwetenden- luisterden naar de flarden informatie. Over die Sjoerd Ruiter, over een voetballer die ademde als voetballer, over een speler die het gras niets van zijn aanwezigheid liet merken, een Ajax- voetballer die ook zonder shirt een rode baan op zijn bovenlichaam droeg. Een grote... Een zeer grote... Een zeer, zeer grote.. Een Ajacied. Maar opeens stopte hij ermee. Stilte. Maar opeens stopte hij ermee, klonk het nogmaals alsof de boodschap al niet bevreemdend genoeg was. De uitleg die volgde was verwarrend, ongeloofwaardig en verbazingwekkend. Hij stopte bij Ajax en nooit is er meer iets van hem vernomen, werd er nog aan toegevoegd. De grote die geen grote werd, die helemaal niets werd, die opgeslokt werd door een zwart gat. Maar opeens stopte hij er mee. Zoals die ene zanger die na een handvol plaatjes en Geremd talent door John Schoorl Sjoerd Ruiter zou de toekomst worden van het Nederlandse Voetbal. Een Tweede Cruijff. Een Nieuwe Cruijff. Een weergaloos talent -maar een breekbare jongen. In 1972 stopte hij er opeens mee. Wilde niet meer, kon de druk niet meer aan. "Eigenlijk ben ik altijd bang geweest." hits, opeens zich terugtrok op een ranch in Texas. Of de dichter die na een prachtige bundel het genoeg vond en zich daarna verschool in een somber huis in Noord - Afrika. Alles was gezegd, vonden zij. Maar Sjoerd... Sjoerd had nog helemaal niets gezegd. Hij had geen minuut, geen seconde in Ajax-Eén gestaan. Voor de deur van zijn woning in Amsterdam-West. Het staat er echt: S. Ruiter. Hier woont Sjoerd Ruiter. Het leek wel of niemand dat wist, het leek wel alsof hij echt was opgelost -vermalen tot krijtlijn en neergelegd aan de rand van het strafschopgebied van De Meer. Zijn gebied, AJAX MAGAZINE APRIL 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 66