en zelfs nog jongens van zestien jaar. Wij nemen nooit spelers mee om ons elftal sterker te maken. Nee, wij gaan uit van opleiden. Wij nemen geen jongens als Kluivert, Seedorf, Kanu en Oulida mee want die zijn dat niveau al ontgroeid. Ik heb ook laten weten dat ik met dat meespelen van die oudere jongens niet zo blij was, niet omdat ik bang was te verliezen maar uit angst voor blessures. Het verschil in leeftijd was nu wel erg groot. Gelukkig floten de scheidsrechters heel erg goed en verliepen de wedstrijden wat dat betreft prima, zoals alles perfect was georganiseerd." "Daar komt nog bij dat Leo Beenhakker de coach is van America", zegt wedstrijdsecretaris Hans Bijvank. "Die wilde per sé niet van Ajax verliezen. Hij had zelfs twee spelers uit zijn eerste elftal opgesteld. Hij heeft dat later ook zelf toegegeven. Zijn dag kon dus niet meer stuk". Wat is de positieve kant van deze reis geweest? Co Adriaanse: "Onder meer het psychologische effect. Onze Al is in Nederland heer en meester en staat een straatlengte voor op de rest. Die jongens denken dat zij in hun leeftijdscategorie de besten zijn. Dat is ook zo. Maar het wil niet zeggen dat zij absolute toppers zijn. Worden ze vervolgens geconfronteerd met een ploeg als Necaxa, waar nooit iemand van gehoord had, en ze worden weggespeeld, dan geeft dat voeding aan het besef dat zij er nog helemaal niet zijn. Dat is een voordeel maar de grootste waarde is dat je als voetballer onder hele andere omstandigheden dezelfde prestatie moet proberen te leveren. Dat heeft, buiten de ervaringen die je als mens opdoet, een enorme voetbalwaarde". Hoe hebben de spelers de reis ervaren? Herman Borman: "Voor hen was het ook een verrassing dat ze niet tegen die Mexicaanse ploegen opkonden. We hebben dat uiteraard met de jongens besproken en hun vooral laten praten. Daaruit merkte je dat ze meer ingetogen waren dan normaal. Gelukkig hebben ze veel goed gemaakt door de overwinning op Bayern München, dat amper kans zag om over de middenlijn te komen. Het meeste indruk maakten wel die enorme stadions. Eerst hebben we twee dagen gespeeld in het stadion van Atalanta met een capaciteit van 50.000 en gegraven in een kuil met een trap van 101 treden naar de kleedkamer. Op de laatste dag speelden we tegen America nog een demonstratiewedstrijd in het Azteken Stadion waar 120.000 mensen plaats kunnen nemen. Die waren er niet hoor, hooguit duizend toeschouwers." "En", voegt Adriaanse toe, "Alle wedstrijden werden in samenvatting op de televisie uitgezonden door Televisa, de machtigste commerciële zender in Mexico. Zij bezitten zes clubs, waaronder America en Necaxa en zij hebben ook het hele toernooi betaald." Is er nog plaats voor andere dingen dan voetbal en studie? "Wij proberen vooraf uitgebreide informatie over het land zelf te geven en vinden ook de tijd om bezienswaardigheden in de omgeving te bezoeken. De jongens moeten zich niet beperken tot het sportieve aspect van zo'n reis maar ook iets weten en zien van het land. Zo zijn we ondermeer geweest bij de Pyramides in Teotihuacan, de Basiliek van Guadeloupe en een aantal andere mooie plekken in de omgeving en in de stad. Dat wordt door de spelers ook zeker gewaardeerd". "Als het weer op deze wijze is te organiseren, gaan wij zeker nog een keer. Ik heb inmiddels begrepen dat er volgend jaar weer een toernooi wordt georganiseerd, waar wij voor worden uitgenodigd. Maar groter van opgezet, met vier poules verdeeld over verschillende steden van Mexico en de finale in Mexico Stad. We kijken er nu al naar uit." Resultaten: Ajax - America 0-3 Ajax - Necaxa 1-4 Ajax - Bayern München 4-0 Ajax - America 1-0 (demonstratiewedstrijd) Eindstand: 1) Necaxa 2) America 3) Ajax 4)Bayern München AJAX MAGAZINE APRIL 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 64