ÊffliïSS Er wordt beslist volgens de regels gewerkt. De school en de jongens moeten weten dat er absoluut niet gesjoemeld wordt. En ik garandeer je, dat gebeurt niet. Na terugkomst krijgen alle scholen weer een brief waarin wij laten weten hoe de betreffende leerling heeft gewerkt en hoe alles verlopen is". "Deze werkwijze is uniek. Zelfs de KNVB doet zoiets niet als jeugdploegen in schooltijd op reis gaan, en als het gebeurt gaat dat onder aandrang van Ajax. Ik ben twee keer mee geweest met Oranje onder 16, naar Cyprus, en met Oranje onder 18, naar Gran Canaria. En met goede resultaten". De vraag hoe het toernooi in sportief opzicht verliep, stelden wij aan trainer Herman Borman. "Dat viel tegen", bekent Borman. "Als je vier wedstrijden speelt en je verliest er drie, dan vraag je je af waarom je eigenlijk geweest bent. De topjeugd van Ajax moet overal presteren, al kan je natuurlijk nooit alles winnen. De reden? In de eerste plaats moesten de jongens nogal wat handicaps overwinnen, zoals het hoogteverschil, de ijle lucht, de vermoeiende reis, de warmte en de korte voorbereidingstijd. Iedereen was van te voren gewaarschuwd maar ja, je gelooft het pas, als je het ervaart. Bij een trappetje oplopen stonden sommigen al naar lucht te happen. Dan kun je nagaan wat er zou gebeuren wanneer je gaat voetballen zoals je dat hier gewend bent. Na een kwartier ben je kapot. En dan kan je wel zeggen om rustig te spelen maar als je tegenstander je opjaagt, wordt dat moeilijk. Bovendien liepen er een aantal Mexicanen in het veld die flink wat ouder waren, al moet ik ook zeggen dat ze verrassend goed voetbal speelden. Sterk, snel en uit alle standen goed schietend. Bovendien was de bal wat lichter en sneller vanwege de ijle lucht. Daar moesten onze spelers ook aan wennen". "De doelstelling van de reis was tweeledig: winnen en opleiden. Beide zaken spelen een rol want ik kan mij geen coach voorstellen die helemaal naar Mexico gaat om daar gewoon maar een beetje te spelen". "In dat opzicht hangt het ook een beetje af van de leeftijdscategorie", vult Co Adriaanse aan. "Bij de E-, D- en C-jeugd zal de opleiding centraal staan en is het resultaat minder belangrijk. Bij de B- en A- junioren is opleiding natuurlijk belangrijk, maar heb je ook met je naam te maken, de AJAX MAGAZINE APRIL 1995 Deelnemerslijst trip Mexico Begeleiding: Co Adriaanse Direkteur Opleiding Hans Bijvank Wedstrijdsecretaris Herman Borman Trainer/Coach Teun Bogaard Elftalleider Frank van Deursen Fysiotherapeut Icky Waas Studiebegeleider Spelers: Paul Droppert Guillermo Edwards Julien Emanuelson Jerry van Haagen Adil Malouk Mario Melchiot Casper Overduin Menno Willems Peter Kromhout Kofi Mensah Donny van Pinxteren Arno Splinter Richard Knopper Dennis Schulp Rody Turpijn Milan Berck-Beelenkamp status van Ajax. We kunnen ons niet permitteren af te gaan." Hoe waren de resultaten? "We zijn derde geworden met twee verloren wedstrijden tegen America en Necaxa. Gelukkig hebben wij veel rechtgezet door met 4-0 van Bayern München te winnen. Toen was er sprake van gelijke omstandigheden. Gerd Müller, de coach van Bayern München, complimenteerde ons met het spel van Ajax en de terechte overwinning." Hoe werd het verlies tegen de /Mexicanen ervaren? "Om te beginnen hadden zij wat oudere spelers opgesteld, van 19 en 20 jaar, en dat was jammer. Er is altijd sprake geweest van een toernooi onder 18 jaar. Wij sturen dan de Al junioren met zes eerste jaars spelers 63

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 63