in dit geval zeer zeker aanwezig. Zoals het leren omgaan met het reizen, want als prof ga je later ook de wereld rond; het leren wennen aan het tijdsverschil. Ook het spelen onder moeilijke omstandigheden, de overgang van vrij koud weer naar temperaturen van 26 graden boven nul op 2200 meter hoogte. Ook het leren bespelen van andere speelstijlen uit zuid en midden Amerika is interessant want die kom je nooit tegen. Technisch gezien is zo'n toernooi een fantastische ervaring. Daar waren we het snel over eens." Weg vrij gemaakt De toestemming van de KNVB kan vervolgens wel eens een probleem zijn. Er wordt namelijk inbreuk gepleegd op de competitie. In feite zijn slechts Pasen en Pinksteren de momenten waarop de clubs vrij zijn om toernooien te spelen. "En dat is te weinig", vindt Adriaanse. "Het betekent dat je alle andere weekeinden paraat moet zijn, terwijl de opleiding centraal staat. Het gaat om de ontwikkeling van het individuele talent en toernooien als deze in Mexico hebben absoluut een toevoegende waarde en dat is onze verantwoordelijkheid." "Dus moest er "onderhandeld" worden met KNVB en clubs om dit probleem te verhelpen. Dat ging niet altijd even soepel hoewel men aan de andere kant toch ook toegeeft dat buitenlandse reizen een onderdeel zijn van de opleiding", aldus Adriaanse, die ook wijst op het medische aspect van dergelijke reizen waarin clubarts Piet Bon en fysiotherapeut Frank van Deursen een belangrijke rol spelen. "Alle jongens werden grondig geïnformeerd over de medische aspecten van de reis, het spelen op grote hoogte, het klimaat en het voedsel. Ze werden ook allemaal gevaccineerd". Ickey Waas, coördinator van de Studie Begeleidingscommissie van Ajax vertelt over de oplossing van het schoolprobleem: "Vroeger waren wij nog wel eens huiverig om junioren lange tijd op reis te sturen wanneer een toernooi binnen de schooltijd viel. Dan zegden wij toernooien af. Na onze reis naar Oman hoeft dat niet meer omdat we nu precies weten wat we moeten doen". Tentamens mee "Zo gauw we weten wanneer een toernooi plaats vindt dat buiten de schoolvakanties valt, benaderen wij de scholen om te zien of die willen meewerken. Na de reis naar Oman, waar intensief aan studiebegeleiding werd gedaan, is dat eigenlijk geen probleem meer. Men heeft toen positief ervaren hoe de jongens op school terugkwamen. Daarom zijn de belemmeringen minimaal. Er gaat een studiebegeleider mee op reis en de jongens krijgen de gelegenheid om tussen de wedstrijden door het werk te doen wat ze van school meekrijgen. Dat is huiswerk maar dat zijn ook tentamens. Die mogen niet stagneren. Dat hoeft ook niet omdat Ajax de jongens in staat stelt om onder bevoegd toezicht te studeren en tentamens te maken." "Zo gauw wij weten dat de scholen hun medewerking verlenen, kan Adriaanse zijn gang gaan en bepalen welke spelers er mee gaan. Vervolgens krijgen alle scholen een brief waarin Ajax ten overvloede uitlegt hoe de studiebegeleiding werkt. Drie weken voor het vertrek krijgen de scholen een "reminder" met een bijlage waarop de school kan invullen welk huiswerk gedaan moet worden en waarop men officieel de toestemming bevestigt. De voetballers moeten er zelf ook achteraan gaan, zij hebben een stuk eigen verantwoordelijk. Ik krijg in een gesloten en verzegelde enveloppen de tentamens toegestuurd; soms worden de papieren apart gebracht. Zo groot is de medewerking van de scholen, echt formidabel. Iedereen is enthousiast want uit ervaring weet men dat de jongens geen noemenswaardige achterstand oplopen en het één (de studie) niet ten koste gaat van het ander (de topsport)." "Eenmaal aangekomen in het hotel zorg ik voor een ruimte waar ik kan werken en in overleg met de trainer en met het wedstrijd- en trainingsschema in de hand vul ik de studietijden in. Binnen de dagindeling wordt zoveel als mogelijk tijd uitgetrokken voor studie en het maken van tentamens. Omdat de tijd echter beperkt was vanwege de lange vliegreis en het relatief korte verblijf in Mexico, hebben we onderweg nogal wat moeten improviseren. Een aantal jongens moest tijdens de trip vier tentamens maken. Dat kon nooit in de drie dagen gedaan worden die in Mexico beschikbaar waren. Je moet die jongens ook een beetje de gelegenheid geven zich voor te bereiden. Daarom hebben we de vlucht naar Mexico benut om tentamens af te nemen. Op de heenweg waren dat vijf jongens en terug twee. Inderdaad, een klas in het vliegtuig waar jongens een tentamen doen. Op 10.000 meter hoogte!" "Het verliep verbazingwekkend goed! Tijdens het studeren kon je in de zaal een speld horen vallen. Maar ik denk dat ze het zelf ook plezierig vinden, want als je een week van school bent, en je doet niks, moet je dat toch allemaal weer inhalen. Nu hoeft dat niet. Tot nu toe heb ik alleen maar goede ervaringen en resultaten. Tijdens een andere reis moesten wij eens drie uur op het vliegveld wachten. Casper Overduin heeft daar in de wachtruimte nog een tentamen gedaan en haalde een "8". AJAX MAGAZINE APRIL 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 61