schuchtere Afrikaan die eerste maanden door het spelershome van zijn nieuwe club. De contacten met zijn medespelers bleven vooral beperkt tot de op zijn gezicht gebeitelde warme glimlach. Van Sharks Calabar naar Ajax, ja, dat was op basis van zijn onmiskenbare voetbalcapaciteiten nog prima te behappen. Maar van Port Harcourt naar Amsterdam, dat was andere koek. De vreemde taal wierp de hoogste barrière tussen Finidi en zijn nieuwe collega's op. "Dat is toch de basis als je ergens moet acclimatiseren", weet hij inmiddels uit eigen ervaring. "Daarnaast heb je te maken met een gigantisch cultuurverschil, maar dat vervaagt vanzelf als je de taal leert spreken en daardoor de mensen leert kennen. Dat is belangrijk, ik wist absoluut niet hoe iedereen in elkaar zat. Daarom heb ik de eerste periode vooral geobserveerd, de kat uit de boom gekeken. Ik ben geen type dat in een nieuwe omgeving komt binnenstormen en binnen de kortste keren alle aandacht op zich heeft gevestigd. Ik bekijk eerst alles rustig voordat ik contact ga maken. Uiteraard werd er in het begin af en toe Engels tegen me gesproken, maar de alledaagse gesprekken in het spelershome en in de kleedkamer kon ik niet volgen. Dan voel je je heel lullig, je denkt vaak dat er over je wordt gepraat, terwijl dat helemaal niet het geval blijkt te zijn. Door die taalbarrière voelde ik me in het begin een beetje een buitenstaander en was ik nogal verlegen. Ondanks alle goede bedoelingen van medespelers en trainers om me overal bij te betrekken. Bij Kanu herkende ik hetzelfde probleem, toen hij hier net was. Hij had dan nog de mazzel dat hij zich een beetje aan mij kon vastklampen, maar ook hij had het moeilijk toen-ie in z'n eentje op een hotelkamer zat. Dan dwalen je gedachten al gauw af naar je vrienden en familie in Nigeria. Gelukkig versta ik de taal inmiddels redelijk, ik kan alle gesprekken aardig volgen. Het zelf spreken is een ander verhaal, daar heb ik nog steeds moeite mee. Daarom doe ik interviews nog steeds in het Engels. Als ik alles in het Nederlands zou willen zeggen zouden we hier overmorgen nog zitten, vrees ik." Steun in de rug De dagen waren lang, die eerste maanden in Amsterdam. Overdag ging het wel, dan was Finidi in zijn element. Op het veld, met de bal als vriend en de training als uitlaatklep. Maar 's avonds wachtte de kilte van zijn eenzame hotelkamer. Finidi: "Het kostte een hoop moeite om mijn levensgezellin naar Nederland over te halen, het duurde heel lang voordat ze eindelijk een visum kreeg. De Nigeriaanse autoriteiten zijn bang dat een heleboel mensen het land verlaten zonder dat ze ooit nog terugkomen. Daardoor heb ik een behoorlijke tijd alleen in Nederland gezeten, dat maakte het er allemaal niet makkelijker op. Gelukkig woonde er een oude vriend uit Nigeria in Amsterdam, daar trok ik veel mee op en af en toe werd ik door een medespeler uitgenodigd om een hapje te komen eten. En de trainer toonde begrip voor mijn situatie. Hij gaf me toestemming om een paar dagen terug te gaan naar Nigeria, op een moment dat ik veel last had van heimwee. Dat zal ik nooit vergeten, een beter bewijs van de menselijke kant van onze trainer kan ik AJAX MAGAZINE APRIL1995 31

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 31