positiespel dermate geperfectioneerd, dat iedereen weet wat hij moet doen en wat de ander in bepaalde situaties waarschijnlijk zal gaan doen. Dat ontbreekt er bij Oranje nog aan. Misschien dat het Guus Hiddink wèl lukt die automatismen erin te krijgen." Schoot diens voorganger Dick Advocaat op dat vlak wellicht te kort? De Boer: "Het lijkt me verstandig het hier bij te laten..." De Oranje-aktie Voor Guus Hiddink viel er de eerste maanden van zijn aanstelling echter bitter weinig te slijpen aan automatismen. De geruchtmakende boycot van de Ajax- internationals rondom het oefenduel tegen Portugal bezorgde de nieuwbakken bondscoach een valse start bij de KNVB. Vervelend, vindt ook De Boer, maar het doel heiligde de middelen. Hij: "Ik, en daarin sta ik niet alleen, had de indruk dat veel mensen die actie verkeerd begrepen. We trokken ons niet uit eigenbelang terug, maar in de hoop dat er bepaalde dingen bij de KNVB ten goede zouden veranderen. Dat er meer rekening wordt gehouden met de belangen van de clubs en de bond daarin haar afspraken nakomt, dat was het kernpunt. Je kan toch niet zo maar over je heen laten lopen? Danny Blind heeft het keer op keer prima onder woorden gebracht, maar desondanks werd de indruk gewekt dat we zeurden over ons overladen programma. Belachelijk, we vinden het zelfs lekker om twee keer per week te spelen. Nogmaals, Danny deed het uitstekend als woordvoerder, maar toen we werden afgeschilderd als verwende jochies moest ik mezelf een paar keer inhouden om niet te reageren op vragen over onze actie. Dan kunnen mensen wel roepen dat we in vergelijking met wielrenners geen klap uitvoeren, maar die vergelijking gaat mank. Die gasten hebben de hele winter om bij te komen en te trainen, voor ons draait het circus het hele jaar door. Ongelooflijk trouwens, als je zag wat die boycot allemaal losmaakte in Nederland. Dan besef je weer even hoeveel impact voetbal heeft in dit land. Iedereen heeft er een mening over en ventileert die te pas en te onpas. Ook dat hoort bij de voetballerij." Hij kan zich er nog steeds oprecht over verbazen. Ronald de Boer voelt zich als een vis in het water in de wondere wereld die 'voetballerij' heet, dat zeker. Maar soms is daar de verwondering, het contrast. Met aan de ene kant de van nature lichtvoetige dribbelaar, de liefhebber, die zegt het voetbal nog steeds te zien als 'een sportieve strijd waarin je negentig minuten de tijd hebt om de bal in het netje te schoppen'. En aan de andere kant een doldriest commercieel circus, de constante belegering door de media, de immense druk, de diepgewortelde haat tussen rivaliserende supportersgroepen. Soms is het allemaal moeilijk te bevatten, zelfs voor Ronald de Boer, een tiendejaars Ajacied. "Je moet er ook niet te lang bij stilstaan welke belangen allemaal spelen en hoeveel ogen er op je gericht zijn als je een wedstrijd speelt. Dan word je helemaal gek. Met de groeiende inmenging van de commercie heb ik geen moeite, daar profiteert iedereen van. Al moet de wedstrijd natuurlijk altijd centraal blijven staan, de mensen komen uiteindelijk naar het stadion voor die anderhalf uur voetbal. Waar ik meer moeite mee heb, als je het hebt over de veranderingen in het voetbal, is het fanatisme van sommige supporters. Ik probeer me wel 'ns te verplaatsen in de jongens van de harde kern, door met ze te praten en zo. Dan krijg ik dingen te horen die voor mij onbegrijpelijk zijn. De haat en nijd over en weer met supporters van vooral Feyenoord en PSV, dat vind ik ongelooflijk. Dan zeg ik altijd maar dat Ajax nooit je leven mag gaan leiden, dat er belangrijkere dingen zijn, zoals je werk en je familie. Maar veel mensen blijken hun hele ziel en zaligheid in hun club te storten. Zolang dat zonder geweld gebeurt vind ik het prachtig, maar ik denk dat ik er zelf te AJAX MAGAZINE APRIL1995 nuchter voor zou zijn als ik supporter was geweest." De flair Die nuchterheid tekent zijn karakter. En blijkt zelfs in de genen te zitten. "Ja, het is een familietrekje, dat nuchtere. Andere kenmerken van de familie De Boer? Het is een grote familie, die erg aan elkaar hangt. En de De Boeren laten niet snel over zich heen lopen, staan sterk in hun schoenen. Wat ik zelf heel grappig vind om te zien, is dat iedere De Boer, op z'n eigen manier, een zekere vorm van flair heeft. Je ziet het ook aan Frank en mij, we hebben geen last van een gebrek aan zelfvertrouwen. Vroeger al niet. We waren dè boys van de buurt, al is dat niet zo moeilijk als je goed kunt voetballen. Zo werkt het volgens mij toch vaak. Ook al ben je een ongelooflijke lelijkerd met een rotkop en een bochel, als je goed kunt voetballen, en dan ook nog bij Ajax, ben je al snel het mannetje. Maar nogmaals, ik heb altijd al een vrij groot vertrouwen in mezelf gehad. De laatste tijd hoor ik vaak dat ik steeds meer uitstraal.

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 17