Ajax- Roda JC leverde geen twee punien, maar wel een fantastische wedstrijd in De Meer op. Mei de 1-1 uitslag konden Limburgers en Amsterdammers vrede hebben. Op de foto vecht Edgar Davids een duel uit met Arno Doomernik. Tijd om lang bij de zege over de aartsrivaal stil te staan was Ajax niet vergund. De volgende topper diende zich reeds aan: Ajax - Roda JC, op woensdagavond 15 februari. Het publiek genoot met volle teugen van een uitermate intensieve en kwaliteitsrijke wedstrijd. Roda JC bracht Ajax -gelijk de heenwedstrijd- in het nauw, kwam op voorsprong maar kon de in de tweede helft door Ajax ontwikkelde kracht niet weerstaan. Patrick Kluivert (weer hij!) schoot Ajax naast de Limburgers. Hoewel een Ajax-overwinning tot de mogelijkheden behoorde, kon Louis van Gaal zich in de puntendeling vinden. Was de wedstrijd enerverend geweest, de mededeling van Michael van Praag na afloop van het duel zorgde voor opschudding. Gealarmeerd door een zwevend bericht omtrent een protestaktie van de Ajacieden jegens Oranje, deed de preases uit de doeken dat de spelersgroep van Ajax unaniem had besloten zich niet beschikbaar te stellen voor de vriendschappelijke interland Nederland - Portugal op woensdag 22 januari. De mededeling sloeg in als een bom en werd breed uitgemeten in de pers. Danny Blind, woordvoerder van de spelersgroep, legde uit wat de beweegredenen waren van hun aktie. De Ajacieden uitten met hun opmerkelijke beslissing hun onvrede over de lakse wijze waarop de KNVB met de belangen van de Ajacieden omgaat. Het verschuiven van speeldata, met als gevolg een nog grotere belasting van de voetballers in een al zeer drukke en belangrijke periode alsmede het selecteren van vaste eerste elftalkracht Ptarick Kluivert voor een jeugd WK in een tijd waarin Champions League-voetbal wordt gespeeld, gaf de doorslag. De weloverwogen beslissing was op maandagavond al aan de KNVB en aan bondscoach Hiddink bekend gemaakt. Zoals voorspelbaar stortte de media zich gretig op de "zaak Ajax". Terwijl men bij de club wijselijk er het zwijgen toe deed, spraken vele mensen hun subjectieve mening uit. Ter zake doende en niet ter zake doende aspecten werden erbij gehaald. Vaak meer ter verdediging van de persoonlijke eer, dan tot oplossing van de kern van het probleem. Trainer Louis van Gaal kon moeilijk blij zijn met de commotie, die ongetwijfeld van invloed zou zijn op het doen en laten van zijn spelers. Die hadden wel een standvastig en karaktervol besluit genomen (waarvan over enige tijd mogelijk alle voetballers van profiteren) maar door hun nek uit te steken maakten zij zichzelf, en daarmee Ajax, extra kwetsbaar. Om die invloed niet te groot te laten zijn, besloot Ajax tot het beleggen van een trainingskamp in Griekenland, van 20 tot en met 25 februari. Voor het zover was moest er nog een taaie klip omzeild worden. Dordrecht '90 - Ajax had, vooral door de gebeurtenissen vooraf, een zware lading. Dat was aan het spel te merken. Ajax speelde, zoals Louis van Gaal zei, aan de Krommedijk de slechtste wedstrijd van het seizoen. Toch werd er (na alweer een achterstand) gewonnen. Frank de Boer, Mare Overmars en Nwankwo Kanu zorgden voor een 3-1 zege in Dordrecht. In Griekenland dompelde Ajax zich in relatieve rust. Er werd hard gewerkt om optimaal aan de kwartfinale tegen Hajduk Split te beginnen. En er was plaats voor ontspanning, ver weg van het gekissebis in Nederland, waar de schuldvraag en verantwoordelijkheid nog steeds belangrijker bleek dat de wezenlijke problematiek. 10 AJAX MAGAZINE APRIL 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 10