lukte het AFC op Goed Genoeg zelfs om van Ajax te winnen (2-1). Het klassieke voorbeeld uit de volwassen wereld werd hier in het klein nagebootst, tot grote ontevredenheid van Stuut en trainer Hennie de Regt. De concentratie was weg na de topper. Verdedigers vlogen te pas en te onpas naar voren, de backs vergaten aan de binnenkant te verdedigen en de buitenspelers trokken te veel naar binnen op zoek naar de bal. De speldiscipline raakte in het slop en daarmee de prestaties. Met als gevolg dat Abcoude, en niet Ajax, de ranglijst aanvoert! De technische staf is ervan overtuigd dat het hier een -leerzaam- incident betreft en dat de C2 na de winterstop weer op het niveau zal terugkeren van het begin van het seizoen, toen iedereen langs de kant het water uit de mond liep vanwege al het vertoonde schoons. C 1 -junioren De Cl speelt in de derde divisie van de landelijke B-competitie en is eigenlijk te hoog ingedeeld. Aan lekker voetballen komt het team van leider Jan van Eijden en trainer Hennie de Regt niet toe. Iedere wedstrijd is een worsteling met een fysiek sterkere tegenstander. De resultaten zijn on-Ajax' slecht. Handhaving is het doel, en dat woord is in de rijke Ajax-historie nog maar zeer zelden gevallen. Er worden nederlagen geleden, en grote ook. Hennie de Regt heeft zijn twijfels of dit nu wel de beste manier van opleiden is. Hij pleit in elk geval voor oefenwedstrijden tegen wat minder sterke tegenstanders, zodat zijn spelers er ook weer even aan herinnerd kunnen worden dat ze wél heel wat in hun mars hebben en wél een mannetje kunnen passeren. Als ze in de landelijke B ook maar de voorzichtigste poging wagen, worden ze finaal onder de zoden gelopen door de tegenstanders. En dat stemt droef. "Ben ik daarvoor naar Ajax gekomen?", vraagt menig Ajacied zich af, na weer een nederlaag. "Als ik zo nodig moet verliezen had ik net zo goed bij mijn dorpsclub kunnen blijven". De uitleg van de technisch verantwoordelijken -dat ze het allemaal in het licht moeten zien van vorming en opleiding- kan geen enkele speler werkelijk geruststellen. Het is vreemd voor de jongens. Maar er gloort licht aan de voetbalhorizon. De nederlagen worden kleiner en Hennie de Regt verwacht na de winterstop zelfs het omslagpunt te mogen begroeten. "Wij tikken de bal en de tegenstanders lopen ons finaal ondersteboven," zegt De Regt over de frustraties van de Cl. Derde van onderen staat de ploeg die inmiddels heeft leren verliezen. In het begin vloeiden er dikke tranen naar het slootje tussen Voorland en De Meer, maar latere nederlagen werden in alle waardigheid gedragen. De Regt kan de geschiedenis ingaan als de eerste jeugdtrainer van Ajax die meer verdedigers aflevert dan aanvallers. Aan verdedigen komen immers bedroevend weinig andere Ajax-elftallen toe. En wie weet kijkt deze generatie later glimlachend terug op deze leerzame periode. B 2-junioren Bij de B2 zijn de spelers tijdens de wedstrijden voornamelijk in de aanval. Dat het niet altijd een positief resultaat oplevert bewijzen de zes verliespunten die het elftal van leider Cor van Eijden tot de winterstop heeft moeten incasseren. Het spel is wisselvallig. Dan weer worden de sterren van de hemel gespeeld, dan weer verdwijnt alle genialiteit in een groot zwart gat. In de uitwedstrijd tegen Alphense Boys werd het 6-0 voor Ajax. Toen lukte bijna alles en leek het of Ajax de hele wereld aankon. Maar bijvoorbeeld tegen Kolping Boys ging het helemaal mis. In een zeer slechte wedstrijd werd het 4-1 voor Kolping Boys en leek het of Ajax zelfs door het artiestenelftal zou worden opgerold. Cor van Eijden maakt zich over alle wisselvalligheid geen zorgen. Volgens de leider, die al veertien jaar als zodanig actief is op Voorland, hoort die wisselvalligheid gewoon bij het jeugdvoetbal. De verklaring kan heel ingewikkeld worden gemaakt, maar volgens Van Eijden is dat toch min of meer verspilde energie. Alle ups en downs hebben geleid tot een tweede plaats bij het intreden van de winterstop. Koploper is het Utrechtse Elinkwijk. De nieuwelingen in het elftal, de spelers die van elders zijn aangetrokken, hebben het niet eenvoudig. Het is ook niet makkelijk om van "het mannetje" bij de club van herkomst "één van de zestien" te worden bij Ajax. Daar moesten ze volgens Van Eijden toch wel even aan wennen. Traditioneel heeft het elftal het na de winterstop even wat moeilijker. Er is dan een aantal wedstrijden op kunstgras geweest en dan is de overschakeling naar het natuurgras moeizaam. B 1 -junioren De BI van Heini Otto doet het zonder meer goed. Alleen AZ wist een puntje af te snoepen van het ongenaakbare Ajax. Bij Ajax thuis werd het 1-1. De uitslagen doen een grote constantheid vermoeden. Maar volgens Otto is ook de BI bepaald niet evenwichtig. Het spel vertoont grote hoogten, maar ook diepe dalen. De tegenstanders kiezen soms voor een offensieve speelstijl tegen Ajax. Zo speelde Otto onder leiding van Co Adriaanse doorgaans met FC Den Haag tegen Ajax: één op één, met een doorschuivende man die de nummer 4 van Ajax onschadelijk moet maken. Bij een dergelijke tactiek komt het aan op karakter en inzet. Otto is wat dat betreft niet ontevreden. In theorie heeft hij zo'n beetje de lastigste leeftijdscategorie. B-junioren ontwikkelen ook andere interesses: meiden en brommers, om er een paar te noemen. Natuurlijk heeft Otto een onvolledig overzicht over die andere belangstelling, maar gemeten naar de geringe opstandigheid die "zijn jongens" tijdens de a v a v a* a /- a i m r rrDniiAni a nnc

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 99