Pleidooi voor een monument Aan de zijlijn door Klaas Vos Hoe dieper in de nacht en hoe minder auto's, hoe beter. Het liefst helemaal geen verkeer. Helaas heden ten dage onmogelijk in ons land. Laat staan in Amsterdam. Maar het liefst ben ik de enige die er langs rijd. In het holst van een stille nacht. Hoe dan ook: als ik rond of na het middernachtelijke uur van ergens uit het land naar huis rijd, word ik gedreven om die ene weg te nemen en niet de gebruikelijke, meer logische en kortere route woningwaarts. Ik moet dan even over de Middenweg de stad binnendringen. Ik moet langs De Meer. De radio zwijgt. Het stadion spreekt. De rood oplichtende letters AJAX spreken mij toe. Verhalen waaieren over het geboomte naar binnen. Beelden worden glashelder. Ik ga vanzelf langzaam rijden. De goal van Cruijff tegen Haarlem, de omhaal van Van Basten tegen Den Bosch, de strafschop tegen Helmond Sport, worden juichend wakker in het bewustzijn. Bijvoorbeeld. De schaar van Piet Keizer, de rushes van Dick Schoenaker, de strepen van Krol, de stifts van Dennis Bergkamp, de voorzetten van Finidi, het gegoochel van Tjeu La Ling, de verfijnde hoogstandjes van de Mührens, de strafschoppen van Johan Neeskens, de steekpassjes van Wouters en lonk zingen rond in hoofd en hart. Bijvoorbeeld. De muren van De Meer hebben oren en ogen, opname zintuigen. De muren hebben ook een mond, zintuig van de weergave. Met een variant op de dichtregel van Guido Gezelle: "Mij spreekt De Meer een tale". De tale van veel triomf en van -gelukkig veel minder- verdriet en nederlaag. Tot in alle hoeken, tot in elke steen, iedere porie heeft zich de roemrijke geschiedenis van ons Ajax genesteld. Op 21 april 1934 slaat de toenmalige voorzitter Koolhaas de eerste paal de grond in. Op 9 december van dat jaar wordt De Meer geopend. In 1965 wordt de zittribune tegenover de eretribune overkapt en heet voortaan Reynoldstribune. In 1971 komen er lichtmasten. De jaren zeventig zorgen eveneens voor een nieuw Voorland. In 1984 worden de staantribunes overdekt, er komen VIP-plaatsen, in 1985 skyboxen en in 1989 wordt de eretribune omgedoopt in Jaap van Praag-tribune. Maar wat nu nog onvoltooid verleden tijd is, zal spoedig voltooid verleden tijd zijn. Het duurt niet echt lang meer of de zondagse "kerkgang" over de Middenweg behoort voorgoed tot het foto: Louis van de Vuurst verleden. En ook mijn nachtelijke gang langs de vol vuur en hartstocht brandende letters AJAX zal voorbij zijn. Tenzij tussen de geplande nieuwbouw een monument zal verrijzen, als een herinnering aan het monument wat De Meer nu al is. En ik denk daarbij aan een miniatuur De Meer, gebouwd van de huidige stenen en andere materialen, met de huidige stoelen, rond een stuk van het huidige veld, aangekleed met gedenkplaten met alle namen die AJAX hebben grootgemaakt. Als dat gebeurt dan zal ik ook dan in het holst van de nacht mijn auto over de Middenweg sturen. Niet alleen Ajax en haar "godenzonen" van toen en nu verdienen het, Amsterdam verdient het, sterker: heel Nederland heeft er recht op. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 81

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 83