zijn met kleurenmonitoren, die tijdens de wedstrijd door een beambte van CSU, een steward en een politiefunctionaris, permanent worden bekeken." Wat is de precieze taak van de stewards? "Zij treden op als een soort gastheer en zij worden in eigen beheer, samen met CSU en de politie, daarvoor opgeleid. Zij zorgen voor een goede ontvangst van het publiek, staan mensen beleefd te woord, zowel bij de eerste controle als bij de opgang naar de tribune. Het publiek moet zich prettig voelen. Elementen als toezicht, gedragsbeïnvloeding en handhaving van de orde en veiligheid staan voorop in hun takomschrijving." Er zijn momenteel relatief weinig problemen. Hoe komt dat? "Ik denk dat er heel veel is geleerd van het staafincident (in 1989, tijdens Ajax - Austria Wien, hetgeen Ajax een zware straf van UEFA opleverde). Ook door de wat "zwaardere" supporters. Maar ja, het gaat altijd om die ene gek. Kijk maar naar die vuurpijl tijdens Ajax - Casino Salzburg, die bijna de grensrechter trof. Bij de volgende wedstrijd, Ajax - AEK, hebben wij de fouillering drastisch verscherpt er is behoorlijk wat gevonden. De open brief van Michael van Praag heeft ook heel goed gewerkt. In reactie op die brief kregen wij veel suggesties. Wie nu nog vuurwerk meeneemt, gaat het stadion uit. Zo'n lichtfakkel is niet strafbaar, maar mag van ons het stadion niet binnen. Wie zo'n ding bij zich heeft kan kiezen: er in zonder fakkel, of er uit mèt. Het geeft inderdaad een leuk effect, al die fakkels op de tribune, maar ik ben nu zover dat ik zeg: voor mij hoeft het niet meer want je kan ook op andere manieren sfeer maken. Kijk maar naar de vlaggetjes bij Ajax - AEK." Het nieuwe stadion... "Het zal in elk geval beter te beveiligen zijn. Ik zie er reikhalzend naar uit maar ik heb niet de illusie dat het meteen vlekkeloos zal verlopen. Dat stadion heeft een capaciteit van 50.000. Het zal misschien niet elke zondag vol zitten, maar een stijging naar 25.000 seizoenkaarten is heel goed denkbaar. Ook in het nieuwe stadion zal een veiligheidscoördinator nodig zijn. Dat De Meer momenteel iedere wedstrijd vrijwel uitverkocht is, heeft natuurlijk ook te maken met het recht dat een seizoenkaart geeft op een plaats voor een Europa Cup wedstrijd. De tijd zal leren of dat de enige reden is. In de hoogtijdagen waarin Ajax drie Europa Cup's won, was het sporadisch uitverkocht. Nu is het altijd vol. Hoe dat komt is niet aan te geven. Er wordt natuurlijk goed en aantrekkelijk gevoetbald, maar dat is niet alles. Dat deden ze in de gouden jaren ook. De seizoenkaartengolf is na Ajax-Torino ontstaan. De belangstelling voor die wedstrijd hebben wij indertijd onderschat en om niet weer talloze echte Ajax-fans te hoeven teleurstellen, hebben wij het systeem van de "seizoenkaart-met-recht - op-Europa Cup-plaatsen" bedacht." Wat verstaat Gerard Holsheimer onder veiligheid? "Veiligheid is niet alleen een kwestie van wat raddraaiers oppakken en afvoeren. Onze doelstelling is veeleer mensen een fijne middag te bezorgen, een middag zonder risico's. Wij willen dat de mensen op een simpele wijze een kaartje kunnen kopen en dan op aangename wijze een wedstrijd kunnen volgen. Wij doen ons best, ik dacht dat wij aardig op weg waren. Dat is mede dankzij de inzet van onze voorzitter, die het supportersbeleid in z'n portefeuille heeft. In gesprekken probeert hij de supporters er bijvoorbeeld van te doordringen dat er andere middelen dan vuurwerk zijn om de sfeer in het stadion te verhogen. De Ajax Supportersvereniging doet op dat gebied goed werk. Zij zorgen voor een grotere betrokkenheid bij de club. En daar gaat het om. Van Praag bezoekt regelmatig avonden van de Ajax Supportersvereniging in de regio. Dat wordt bijzonder op prijs gesteld en beoogt een beter contact, een beter onderling begrip en een grotere algemene verantwoordelijkheid". "Niettemin vraag ik mij wel eens af waarmee wij bezig zijn. Wanneer je erbij stilstaat dat je voor een relatief kleine groep, honderd- tot tweehonderd mensen, zoveel maatregelen neemt, om de rest gezellig naar het voetballen te laten gaan. De kleine minderheid die zich niet kan gedragen, noopt ons tot geweldige kosten en inspanningen. Ik denk niet dat dat de taak van veiligheidscoördinator ooit overbodig zal zijn. Want, hoe onschuldig ook, je houd altijd mensen die proberen voor niets naar binnen te komen. Dat deed ik trouwens ook toen ik een jaar of vijftien was. Straks, met het Cotass-systeem, zal dit onmogelijk zijn. Het is belangrijk dat je met je organisatie alert blijft en goed inspeelt op een soms niet verwachte situatie, daarom is het een vereiste dat de samenwerling met de vertegenwoordigers van politie (voetbalcoördinator Theo Damen) en de Security coördinator van CSU (Jac de Waal) prima veloopt." 78 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 80