Wanneer kwam de functie van veiligheidscoördinator in beeld? "In het midden van de jaren zeventig. Toen het voetbalvandalisme zich ging manifesteren was de veiligheid in en rond het stadion nog geen zaak voor de clubs. De politie was daar het meest bij betrokken. Na enige tijd zijn de clubs er van overtuid, dat zij daar ook een verantwoordelijkheid in hebben. Er zijn toen allerlei voorschriften en regels op papier gezet en de clubs moesten contactpersonen voor veiligheidszaken aanstellen. Zo heeft iedere club tegenwoordig een veiligheids coördinator." Wat houdt dat precies in? "In de eerste plaats dat wij, zoals iedere club, in overleg met de gemeente en de politie onze wensen met betrekking tot het competitieprogramma kenbaar maken bij de KNVB. Voor de club is dat niet zo moeilijk. Voor ons maakt het geen verschil of we eerst uit of thuis spelen. Maar in Amsterdam is wel eens een bloemencorso of een marathon, en daar moet rekening mee worden gehouden. Daarom gaan we altijd in overleg met de gemeente en de politie. Soms ontstaat er wel eens een probleem, zoals dit jaar met onze thuiswedstrijd tegen Feyenoord. Die was vastgesteld op 18 december 1994. De KNVB wist al sinds mei 1994 dat wij op die dag vanwege activiteiten in de RAI, geen gebruik konden maken van het Olympisch Stadion. Er is ook contact met de veiligheidscoördinator van de aanstaande tegenpartij; over de kaartjes, het gedrag van de diverse supportersgroeperingen of we wel of niet het risicovak moeten vrij houden. Bij bepaalde wedstrijden vinden er voorbesprekingen plaats. Soms moet een wedstrijd worden verzet naar de zaterdagavond. Dan is daar contact over met de politie van Amsterdam. Lastig was ook de problematiek rond de bekerwedstrijden Ajax - Feyenoord en Ajax 2 - FC Utrecht. Daarover is voortdurend contact geweest met de politie en de gemeente Amsterdam. Ik moet zeggen: zowel de gemeente Amsterdam als de politie staan voor alles open; alles is bespreekbaar. Het is nog nooit voorgekomen dat de burgemeester zei: "Ik wil niet dat er gespeeld wordt." Hoeveel tijd neemt het traject "veiligheid" in beslag? "Ik besteed ongeveer de helft van mijn tijd aan veiligheidszaken. Zeker met de Champions League, waar hele schema's met besprekingen zijn. Van elke wedstrijd houd ik voor mijzelf het een en ander bij over hoe alles verlopen is, zodat ik nog eens kan naslaan, hoe het bij bepaalde wedstrijden was. Dat geeft je ook een inzicht in de zaken die veranderd zijn." Hoe lang doe je dit werk? "Ik ben er een jaar of vijf heel intensief mee bezig. Wij kunnen nu zeggen, dat wij alles redelijk onder de knie hebben, al kijken we reikhalzend uit naar het nieuwe stadion. Dat lost namelijk veel zaken op. Het huidige Olympisch Stadion is moeilijk te beveiligen. Er zijn teveel open plekken waardoor men het terrein op kan komen, zoals de gracht aan de eretribunekant, het trainingsveld en de tennisbanen. Het nieuwe stadion is dè oplossing." Wat houdt het beveiligen van een stadion in? "Spelen wij in het Olympisch Stadion, dan wordt er een dag voor de wedstrijd bij de entree extra hekwerk geplaatst waardoor een zo groot mogelijk aantal toegangspoortjes worden gecreëerd om de stroom publiek zo snel mogelijk te verwerken. Daarachter staan dan de mensen die fouilleren. De autopoort is lastig controleerbaar en de opgangen naar de tribunes zijn zo breed, dat één steward niets begint als er tien man op hem af stormen. Dat proberen wij dan weer op te lossen. Momenteel hebben we voor een wedstrijd in het Olympisch Stadion ongeveer 225 man bewakingsper soneel en 150 stewards. En dan heb ik het nog niet over de assistentie van de politie. In het Ajax Stadion hebben we ongeveer 220 man nodig. Er zijn extra hekken en ballenvangers geplaatst, en op diverse plekken hangen camera's die verbonden MAGAZINE JANUARI 1995 77

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 79