Hajduk in de jaren zeventig een aantal keer dichtbij een Europa Cup-finale. Zo verloor de club in het seizoen 1972-1973 in de halve finale van het bekerwinnaarstoernooi met het kleinst mogelijke verschil van de latere winnaar, Leeds United. Twee jaar na dit hoogtepunt kwam Hajduk met een vrijwel geheel nieuw team op de proppen. Dat elftal stond onder leiding van de ook bij Ajax zeer bekende (en door de kenners ook zeer gewaardeerde) Tomislav Ivic. Net als Ajax, kende ook Hajduk een zwarte bladzijde die het te danken had aan een overfanatieke aanhang. In 1987, in de tweede ronde van de Europa Cup voor Bekerwinnaars, bestookte het publiek het bezoekende Olympique Marseille met vuurwerk. De politie reageerde met het spuiten van traangas in de richting van de relschoppers, maar het effect daarvan werkte eerder tegen- dan voor het herstel van de rust. In het windstille stadion bleven de traangas-dampen hangen en was verder voetballen onmogelijk. De "fans" zorgden er voor dat Hajduk een schorsing van de UEFA kreeg... Hajduk - Ajax Voor de dubbelslag van vorig seizoen, kwamen Ajax en Hajduk Split elkaar slechts in vriendschappelijke wedstrijden tegen. Dat gebeurde voor het eerst op 9 april 1974. Ajax had de eer de opening van het gloednieuwe Poljud-stadion op te luisteren. Tomislav Ivic gaf zijn visitekaartje af, dat later door Ajax goed bewaard bleek. Hajduk liet weinig heel van Ajax. De 3-0 zege van de Kroaten had nog veel hoger uit kunnen vallen. In 1977 nodigde Hajduk Ajax opnieuw uit, nu om deel te nemen aan het Marjan-toernooi in Split. Nadat Ajax in de eerste wedstrijd kansloos ten onder was gegaan tegen Dinamo Zagreb (4-0), verloor het ook van Hajduk (1-0). Ook de derde keer dat Ajax en Hajduk vriendschappelijk tegen elkaar speelden, was er geen winst voor de Amsterdammers weggelegd. In januari van 1979 reisde Ajax weer naar Split, waar het met 4-2 verloor. Dit weinig hoopgevende verleden speelde echter geen rol van betekenis toen vóór aanvang van het seizoen 1993-1994 het lot Ajax en Hajduk aanwees als tegenstanders in het Bekerwinnaarstoernooi. Ajax had twee jaar eerder de UEFA Cup gewonnen, en was in de volgende jaargang vrij onfortuinlijk in de kwartfinale onderuit gegaan. En Hajduk? Daar was niet zo erg veel van bekend. Een van de redenen voor die onwetendheid was de onstabiele situatie in het voormalige Joegoslavië. Veel voetballers hadden de wijk genomen naar het buitenland. De politieke onrust zorgde ervoor dat de reactie op de loting zich met name op de dreigende oorlog richtte, en minder op voetbalzaken. Inderdaad zou het oorlogsgeweld een behoorlijke invloed uitoefenen op de eerste wedstrijd, die in Split zou moeten worden gespeeld. Al snel neemt de UEFA de beslissing dat het duel niet in het gevaarlijk geachte Split mag worden gespeeld. Zagreb is het alternatief voor Hajduk. Die stad ligt buiten de gevarenzone en daar kan de veiligheid van spelers, officials en supporters worden gewaarborgd. Tenminste, zo lijkt het aanvankelijk. Wanneer er op de zaterdag vóór de wedstrijd in de buurt van Zagreb echter granaten inslaan, is het begrip "veiligheid" wankel geworden. Er vindt naarstig overleg plaats tussen de twee clubbesturen en UEFA. De spelersgroep van Ajax is er absoluut niet gerust op. Natuurlijk wil men voetballen, maar niemand voelt ervoor om -onnodig- risico's te nemen. Niet naar Zagreb, is de tendens. Dan maar geen Europa Cup-voetbal. De Europese voetbalbond is ook gevoelig voor de argumentatie. Bovendien kan het zich, als De selectie van Hajduk Split in het seizoen 1993- 1994. organiserende partij, niet veroorloven dat er levens in gevaar komen. Twee dagen voor Hajduk - Ajax in Zagreb zou moeten worden gespeeld, valt de beslissing: Hajduk - Ajax wordt verplaatst naar Ljubljana, in Slovenië. Slovenië? Is het daar dan wel veilig. Nog steeds sluimert er onzekerheid, maar de autoriteiten bezweren dat er zelfs van dreiging van oorlog geen sprake is in dit van Joegoslavië afgescheide land. De wedstrijd wordt verplaatst naar vrijdagavond 17 september. De luttele supporters die zijn meegereisd naar Ljubljana, merken inderdaad dat er in Slovenië, en zeker niet in Ljubljana, iets van een noodtoestand, of zelfs maar dreiging is. Het stadsbeeld is levendig en rijk en dat ruimt het laatste restje argwaan op. Het is duidelijk dat er in deze omgeving zonder gevaar kan worden gevoetbald. Het stadion van Ljubljana geeft een romantische aanblik. Dat komt door de geringe afmetingen en door de bevallige hoofdtribune, die zich achter het oostelijke doel bevindt. Drie fraaie hoge klassieke zuilen torsen het dak, waaronder de besturen zich in een theater, in plaats van in een stadion, wanen. Vanaf het eerste fluitsignaal van de Italiaanse arbiter Fabio Baldas, is de rolverdeling duidelijk. Ajax krijgt de favorietenrol en daarmee de "plicht" tot initiatief toebedeeld. Hajduk speelt terughoudend, maar attent. Ajax is een paar keer gevaarlijk. Mare Overmars loopt zijn bewaker Vladislavic er I McCAN^TÉRJCKSON I InteriwM AfMcy I Medwnwoda# propafandiu spüdi» IMPORT - tXPGSf «APWII6ÊNTAN21 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 67