MMKURM* mtutrn iimwmi De pittoreske hoofdtribune van het gemeentelijk stadion van Ljubljana, waar Ajax en Hajduk elkaar in de eerste wedstrijd ontmoetten. Houden wij ons bij het sportieve vlak, hetgeen in de huidige situatie in voormalig Joegoslavië allesbehalve makkelijk is, dan vallen de eerste twee titels van Havatski Nogometni (nogometni betekent: voetbal) Klub op. In 1927 werd het eerste kampioenschap gevierd en titel nummer twee viel twee jaar later in de schoot. Vervolgens was het lange tijd stil rond Hajduk, hoewel het één van de beroemdste trainers van het land had: Luka Kaliterina, die wordt beschouwd als de vader van het Joegoslavische trainersgilde. Pas in 1950 viel er weer een kampioenschap te vieren, een titel die ook in 1952 en 1955 werd behaald. Een nieuwe periode van betrekkelijke anonimiteit duurde tot 1967. Dat kampioenschap was de voorbode van een bloeiperiode. In 1971 werd Hajduk kampioen en die kampioenschappen kregen in 1974, 1975 en 1979 een vervolg. In diezelfde glorieuze jaren zeventig pakte Hajduk maar liefst zeven keer op rij de Joegoslavische nationale beker! In 1984, 1987 en 1991 werd Hajduk opnieuw kampioen van Joegoslavië. Toen was de Joegoslavische periode voorbij. In 1992 werd het Kroatische kampioenschap behaald, een jaar later werd de beker gewonnen en afgelopen seizoen kroonde Hajduk zich andermaal tot Kroatisch kampioen. Talentenstroom In Split stond de wieg van talloze voetbalvirtuozen. Zo begon de legendarische keeper Vladimir Beara zijn loopbaan bij Hajduk, alvorens hij furore maakte als de spectaculaire doelwachter van Rode Ster. Beara speelde 59 interlands voor Joegoslavië. Hajduk is befaamd om zijn jeugdopleiding en dat is één van de redenen dat de club zich, ondanks de uittocht van voetballers, steeds weer laat zien op de internationale velden. Dragan Holcer, Ivan Surjak, Ivan Buljan (de huidige Hajduk-manager), Zlatko en Zoran Vujovic, Jerkovic, Ivan Gudelj en Zoran Vulic zijn een greep uit de schier onuitputtelijke stroom talenten die Hajduk voortbracht. Tot de laatste grote voetballers die de jeugdopleiding van Hajduk voortbracht horen Robert Jarni (nu Juventus) en Alan Boksic (Lazio). De nationale faam werd nooit vertaald naar grote Europese successen, al was AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 65