Van Split naar naar Ljubljana Amsterdam Ajax tegen Hajduk Reportage door David Endt foto's Louis van de Vuurst De Champions League werpt zijn schaduwen vooruit. Op 1 en 15 maart heeft het duel tussen Ajax en Hajduk Split Nederland in zijn ban. Een wedstrijd met een vers verleden. Vorig seizoen was de eerste Europa Cup-reis bezaaid met obstakels: van Split naar Zagreb, vervolgens naar Ljubljana, om uiteindelijk in Amsterdam te eindigen. Rode Ster Belgrado en Partizan. Wanneer er over het -voormalige- Joegoslavische voetbal wordt gesproken, dan zijn dat de namen die meteen vallen. Partizan bereikte als eerste Joegoslavische club de Europa Cup finale. Rode Ster voerde die trofee voor het eerst naar het nu verdeelde land. Nooit speelde Ajax in één van de drie grote Europese toernooien tegen Partizan of Rode Ster. Een vreemde speling van het lot. Een Joegoslavische (en nu Kroatische) club waar Ajax wel al tegen speelde is Hajduk Split. Dezelfde tegenstander in de snel naderende kwartfinale van de Champions League. Wie die eerdere confrontatie zoekt in een ver verleden, komt bedrogen uit én is kort van memorie. Vorig seizoen nog bekampten Ajax en Hajduk elkaar in een in velerlei opzichten merkwaardige dubbele ontmoeting. Maar voordat wij ons werpen op een retrospectief, duiken wij in de geschiedenis van Hajduk Split. Hajduk's geschiedenis Onder de naam Havatski Nogometni Klub aanschouwde de aanstaande opponent van Ajax in 1911 het levenslicht. Split, de havenstad aan de Dalmatische kust die zoveel stedelijke schoonheid herbergt, was in die jaren nog een stad in de Habsburgse Monarchie. De oorsprong lag echter bij de Griekse overheersing van dat deel van Europa. Tussen de vierde en derde eeuw voor Christus door de Grieken gesticht. Driehonderd jaar na Christus werd Split de residentie van de Romijnse keizer Diocletianus, die de stad behalve zijn strenge hand, ook een prachtig, nog steeds bewaard gebleven paleis schonk, dat mocht de lezer op 1 maart Split bezoeken, zeker een bezoek waard is. De naam is ook een bijzondere. "Hajduk" kan vertaald worden als "rover", maar ook als "verzet (strijder)". De club werd dan ook vernoemd naar de strijders die zich vijfhonderd jaar geleden verzetten tegen de Ottomaanse overheersing. Die binding met het verzet heeft Hajduk altijd hoog in het vaandel gehouden. In de Tweede Wereldoorlog, waarin veel Kroaten uit weerstand tegen de Serven de zijde van de Duitsers kozen, zaten veel Hajduk- voetballers juist in het verzet tégen de Duitse heerser. Na de oorlog ontving de club voor die partizanenstrijd tegen Duitsland uit Frankrijk zelfs een ridderorde. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 64