verontwaardiging losmaakte. De week daarop was ik voor de bondsvergadering in Zeist, en ik sprak de leden van het sectiebestuur over de gang van zaken aan. Het bleek dat het bestuur inderdaad besloten had om de interland in februari te spelen, maar dat er nog geen datum voor die wedstrijd was vastgesteld. Op mijn vraag wie het bewuste ANP-bulletin had opgesteld, kreeg ik geen antwoord, maar men wisselde wel veelbetekenende blikken uit. De KNVB haastte zich via de media te verklaren dat Ajax te vroeg boos was geworden. Vreemd, het is namelijk vanzelfsprekend dat wij een via de KNVB door het ANP wereldkundig gemaakt bericht serieus nemen. 22 februari Toen begon het gedraai. 22 februari was volgens de heer Huybregts bestemd voor de zuidelijke clubs, die in het geval van het bereiken van de kwartfinale in de Amstelcup, in verband met carnaval, niet in het weekeinde van 24 en 25 februari konden spelen. Als dat zo is, dan had men dat uiteraard in de eerder genoemde brief en publicatie dienen te vermelden. Mijn persoonlijke inschatting is echter, dat de heer Huybregts de datum buiten het bestuur om heeft vastgesteld, dat inmiddels niet meer kon veranderen en vervolgens net deed alsof het al tijden bekend was dat 22 februari alleen voor de zuidelijke clubs bestemd was. Enfin, er volgde overleg tussen Feyenoord, FC Utrecht, de politie van Amsterdam en Ajax. De KNVB was bij dat gesprek vertegenwoordigd door de heren Huybregts en Van Rhee. De voorzitter van FC Utrecht hield vast aan zijn standpunt dat Ajax - Feyenoord en Ajax 2 - FC Utrecht op dezelfde dag en op hetzelfde tijdstip dienden te worden gespeeld, daar hij bang was dat er teveel spelers van het eerste elftal in Ajax 2 zouden worden opgesteld. Natuurlijk zouden wij daar in een nader gesprek wel uitgekomen zijn, maar hij vertrouwde ons kennelijk niet. Vast stond, dat beide wedstrijden nimmer op dezelfde dag in Amsterdam gespeeld konden worden, daar de supportersgroepen van Feyenoord, FC Utrecht en Ajax moeilijk van elkaar te scheiden zouden zijn. Bovendien zouden er vervoersproblemen optreden. Ajax - Feyenoord op 22 februari en Ajax 2 - FC Utrecht op 24 februari (op die datum hoefde er geen combi-trein te rijden), was (behalve FC Utrecht, om eerder genoemde reden) een voorstel waarmee iedereen kon leven. Afschuiven verantwoordelijkheid De KNVB besliste echter dat de interland tegen Portugal gewoon op 22 februari zou plaatsvinden en dat beide bekerwedstrijden op 8 maart in Amsterdam gespeeld dienden te worden. En nu komt het: indien de politie zou bevestigen dat beide wedstrijden niet in Amsterdam konden worden gespeeld, diende Ajax 2 - FC Utrecht te worden omgedraaid. Ik heb mij hier erg over opgewonden. En het Ajax-bestuur heeft met klem tegen deze beslissing geprotesteerd. Wat is namelijk het geval? Op 14 december jongstleden zijn, op uitnodiging van het sectiebestuur, alle burgemeesters van steden waar betaald voetbal wordt gespeeld in Zeist geweest, teneinde te bespreken hoe "burgemeester-verboden" konden worden voorkomen. Nog geen week daarna stelt datzelfde sectiebestuur, in de wetenschap dat het niet kan, twee wedstrijden tegelijkertijd in Amsterdam vast. Waarom legt men met deze beslissing het "vuiltje" weer bij de politie, in casu de Burgemeester van Amsterdam? En wat houdt de functie van de heer Van Rhee nu eigenlijk nog in? Waarom zegt men met zoveel woorden: "Van ons hadden de wedstrjjden wel in Amsterdam gespeeld mogen worden, maar als de politie het niet goed vindt, draaien wij een wedstrijd om." Waarom heeft men niet zélf verantwoordelijkheid genomen door zelf te bepalen dat één van beide wedstrijden wordt omgedraaid, gewoon op last van de KNVB zelf? Dan waren er ook wel discussies ontstaan, maar men had tenminste de politie buiten schot gelaten. Het sectiebestuur maakt zich met deze beslissing tegenover de burgemeesters, waarmee ze een week eerder nog vergaderden, toch absoluut onmogelijk! En wat te denken van 8 maart? Kijkt u maar eens naar het programma van Ajax en Feyenoord in die periode. De Bond houdt totaal geen rekening met de clubs die de Nederlandse belangen in Europa vertegenwoordigen. Ik ben dan ook van mening, dat de tijd is aangebroken om keuzes te maken, want men wil teveel. Doorlichten Oranje moet ver komen, de jeugd onder 18 jaar moet ver komen, het Olympisch Elftal moet ver komen, de Nederlandse vertegenwoordigers in de Europa Cup-toernooien moeten ver komen, het bekertoernooi en de competitie moeten gespeeld worden. Allemaal terecht. Maar men blijft ondertussen angstvallig aan 36 BVO's vasthouden. De beslissing van de bondscoach, om voorafgaand aan een interland geen competitievoetbal te spelen, berooft ons van circa vijf competitie-weekeinden. Pas na veel soebatten lukt het om onze Oranje-spelers een weekje vakantie te geven, want de competitie moet en zal op de aanvankelijk vastgestelde datum beginnen. Een jaar heeft echter maar 365 dagen, en dat wil men zelfs voor het Nederlandse voetbal niet veranderen. Ajax zal er bij het sectiebestuur dan ook op aandringen om de eigen competitieleiding eens grondig door te lichten. Want het kan niet van één kant blijven komen. Michael van Praag Voorzitter AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 45