specialistisch gebied geworden, waarin wij door schade en schande wijs zijn geworden. Er is in Nederland geen reisbureau, dat zoveel ervaring heeft met het vliegen van duizenden mensen tegelijk naar één bestemming. Vóór 1984 was de laatste keer dat zoiets gebeurde het wereldkampioenschap in 1974, toen Nederland in München de finale speelde. Pas veel later, in de jaren tachtig, is men weer massaal op reis gegaan. Dat ging allemaal via ons, zowel bij wedstrijden van de het Nederlands Elftal, als van Ajax. Dus de complete know how, die ligt bij ons. Allemaal opgebouwd in tien jaar. Al weten wij best dat wij de wijsheid niet in pacht hebben, het is een groot voordeel die kennis en ervaring te hebben. Andere clubs hebben die schat aan ervaring niet "binnenshuis". Feyenoord heeft ieder jaar een ander reisbureau en is dus kennelijk niet tevreden. En PSV doet alles via het reisbureau van Philips. Als Ajax de halve finale van de Champions League bereikt, weten wij nu al welke clubs daarin de tegenstanders kunnen zijn: Bayern München of IFK Göteborg. Wij hebben al eens zes- a zevenduizend supporters naar Göteborg gevlogen; en in 1988 hebben we vele duizenden naar München vervoerd voor de finale van het Europees Kampioenschap. Milaan, Barcelona, Parijs, al die steden ken ik bij wijze van spreken beter dan Utrecht, want daar kom ik nooit." U bent al lang bezig met de wedstrijd tegen Hadjuk Split. Omdat de datum al lang van tevoren vaststond, was er alle tijd om de reis voor te bereiden. Een negatieve kant van de zaak is, dat de wedstrijd in Kroatië wordt gespeeld, dus relatief dicht bij de gevarenzone. Dat zorgt voor een mindere belangstelling. Anderhalf jaar geleden speelde Ajax ook tegen Hadjuk Split. Toen moest er naar Ljubljana worden uitgeweken. Nu is er in Split niets aan de hand, maar afhankelijk van mogelijke ontwikkelingen kan de UEFA genoodzaakt zijn om een andere plaats aan te wijzen. Ook daarmee hebben wij ervaring. De wedstrijd werd eerst verschoven van Split naar Zagreb. Op het moment dat we daar alles geregeld hadden, werd er, één dag voor aankomst in Zagreb, bepaald dat er in Ljubljana zou worden gespeeld! Met als gevolg, dat wij op de ochtend voor het vertrek nog bezig waren hotels te zoeken. Het is dus soms een zaak van improviseren. Neem Malmö, in 1987. Daar zaten we met tweeduizend meegereisde supporters op de tribune, toen tien minuten vóór tijd de wedstrijd werd afgelast. Het was twaalf graden onder nul, de mensen liepen met de pest in hun lijf omdat zij terug moesten, terwijl het hele circus niet veel later weer naar Malmö moest worden gevlogen. Datzelfde is ons nog een keer overkomen, in Bern. Nee, wij krijgen daar geen slapeloze nachten van. Wij zijn aardig vuurvast. Laatst, in Triest, was er die dreiging van mist. Als je daar wakker van gaat liggen, gaat de mist ook niet weg" Wat zijn leuke dingen die u heeft meegemaakt? "Je belandt soms in plaatsen waar je normaal gesproken nooit heen zult gaan. Zaragoza, Pamplona, Bursa in Turkije, Dundalk in Ierland. En Örebro, een klein provinciestadje in Zweden. Dat was heel aardig. Het bestuur van Ajax werd daar opgehaald met paard en wagen met een keurige man die harmonica speelde en die liedjes zong. örebro was een kleine club die niet over geweldige faciliteiten beschikte en dus moest improviseren. De ontvangst in het stadion vond plaats in een afgescheiden gedeelte naast de tribune. Dat gebeurde in de open lucht bij tien graden onder nul. Het was dus heel gezellig... Terug naar de sponsoring. Is het succes daarvan meetbaar? "Je kunt meten welke opbrengsten er zijn uit de georganiseerde vluchten van Ajax. Afgezet tegen de investering kun je dus tot op de laatste cent meten wat de opbrengst is. Minder goed meetbaar is hoeveel bedrijven, die nu hun vliegtuigtickets door ons laten verzorgen, wij hebben leren kennen via Ajax. Dat zijn misschien tien tot vijftien bedrijven. Het komt ook voor dat een bedrjjf met twintig of dertig man met Ajax op reis gaat, over de verzorging door ons heel tevreden is, en vervolgens met dezelfde groep een keer naar de AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 Hannover Messe wil. Dan komt dat bedrijf ook bij ons. Dan zou je kunnen zeggen dat je het contact aan Ajax hebt te danken. Misschien was Roever Reizen bij een normale benadering niet verder gekomen dan de deurmat." Hoe zou uw bedrijf er zonder Ajax uit hebben gezien? "Ongetwijfeld anders. Nu gaat alles prima, Ajax speelt goed, het wordt professioneel geleid. Maar wij weten allemaal dat wanneer de bal drie keer tegen de paal gaat in plaats van in het doel, het er opeens heel anders uit kan zien. Het reisbedrijf mag daar niet afhankelijk van zijn. Daarom hebben we ook accenten gelegd op zaken, die niets met het voetbal te maken hebben. Op het gebied van logistieke dienstverlening is het Concertgebouw Orkest, en niet Ajax, één van mijn grootste klanten. Het Concertgebouw Orkest reist al snel met honderdveertig man en sleept menige keer voor tienduizend kilo aan instrumenten en podia mee. Het maakt toernees van Zuid Amerika naar Mexico, van Los Angeles naar Osaka en Tokyo, en dan weer terug naar Amsterdam. Die zijn dan een maand onderweg. Dat wij een dergelijke organisatie goed aankunnen, komt mede omdat wij veel hebben geleerd van het voetballen." Naamsbekendheid was niet uw eerste 39

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 41