kreeg je een grotere uitstraling dan het reisbureau op de hoek. Ajax betekende promotie van je bedrijf. Op de lokale braderie in Amstelveen kon je bijvoorbeeld gebruikmaken van Ajacieden, die daar gesigneerde posters uitdeelden. Dergelijke Ajax-gekleurde akties trokken veel mensen uit die regio; mensen die anders niet gekomen waren. Onze groei is niet los te zien van de identificatie met Ajax, die ons met name in de Gemeente Amstelveen meer aanzien verschafte. Daarnaast geloofden wij dat Ajax weer goed zou gaan voetballen. Je zag iets groeien. In 1987 stond Ajax in de Europa Cup finale in Athene en hadden wij binnen tweeënhalf jaar zes tot acht reizen georganiseerd." Hoe gaat U te werk als Ajax op reis moet? "Dat varieert van een trip voor honderd personen tot een reis waar acht- tot tienduizend mensen moeten worden vervoerd. Mocht Ajax de finale van de Champions League bereiken, dan gaan er misschien wel dertigduizend mensen op reis. Wij hebben vier doelgroepen; Ajax zelf, de spelers, de trainers en wat daarbij hoort, de sponsors en de officials, de supporters en tenslotte de media. Het supportersgedeelte is opgedeeld in bedrijven, die met hun relaties naar de wedstrijd willen, en de traditionele supporters. Al die doelgroepen vragen om een eigen aanpak. Een voorbeeld? Neem de keuze van het hotel voor de spelers. Dat is sterk afhankelijk van de wensen van de Technisch Direkteur betaald voetbal. Die zegt bijvoorbeeld: "Ik wil een hotel met. deze eigenschappen. Dan vliegen wij naar de plaats van bestemming, en proberen zoveel mogelijk aan die wensen tegemoet te komen. Wij komen met een aantal opties terug, en leggen die aan de directeur voor. Zo werken wij overigens ook met de KNVB, waarvoor wij ook alle reizen organiseren." Kunt u iets over het wensenpakket van Louis van Gaal vertellen? "Wij weten inmiddels wat hij zoekt. Er zijn een aantal belangrijke criteria. Frisse lucht, rust. Van Gaal legt de nadruk op het scheppen van een zo goed mogelijk klimaat, waarin iedereen goed kan functioneren. De luxe komt op de tweede of soms zelfs op de derde plaats. Wij zoeken het hotel altijd een eind buiten de stad, een hotel dat af te sluiten is, waardoor de veiligheid zo veel mogelijk gegarandeerd wordt. Andere criteria vormen een heel waslijstje. Zoals de lengte van de bedden, de hardheid van de matrassen, de dikte van de gordijnen zodat de spelers niet te vroeg wakker worden, geen alcohol in de minibars, de capaciteit van de wastrommels, want iedere dag moet er grote hoeveelheden wasgoed verwerkt worden, bij de bereiding van het eten mag geen knoflook en olijfolie gebruikt worden. Het is een greep uit de zaken die vooraf worden bekeken. De spelers moeten ook allemaal op één verdieping kunnen worden gehuisvest, zodat men makkelijker bij elkaar kan komen. Op basis van al die zaken ga je op zoek naar het "ideale hotel". Dat ideaal te vinden, is een utopie. De coach zal altijd enige concessies moeten doen en binnen de mogelijkheden zijn prioriteiten kenbaar moeten maken. Het kan zijn dat het hotel niet gigantisch rustig ligt maar dat er wél een trainingsveld aanwezig is, waardoor het heen en weer rijden met bussen wegvalt. Na de op- en affelsom van de mogelijkheden, komt de Direkteur Betaald Voetbal tot een keuze." Voor welke problemen komt u te staan? "Die zijn er eigenlijk niet zoveel. Enige problematiek komt voor op het gebied van de logistiek. Voor een aantal doelgroepen moet je vaak op heel korte termijn heel snel gigantisch veel regelen. Dat is een AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 37

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 39