Wim Jonk, creërend, dirigerend en vaak oogstrelend in het shirt van Ajax. Foto: Louis van de Vuurst trainer, met nieuwe spelers en met een duidelijke speelstijl, waarin Dennis en ik ons goed konden vinden. In de eerste ronde om de Italiaanse beker versloegen we Padova uit met 3-0. We speelden een aantal meters meer naar voren, we deden op een bepaalde manier aan pressing, ik kon m'n ei weer een beetje kwijt, kortom ik dacht: dit gaat de goede kant op". De opleving was evenwel van korte duur. "Ineens zakten we weer weg. Het nieuwe systeem bleek in de praktijk moeilijk toe te passen. Daarvoor zat het oude systeem er nog te zeer ingeroest. Het is de angst om te verliezen. Die grijpt de meeste Italiaanse spelers naar de keel. Verliezen in een competitie als die in Italië is dodelijk". De Serie A als paradijs is niet meer. Jonk tobt, Bergkamp tobt, Vink slaagde niet in z'n opzet en ook Van 't Schip moet vaak toekijken. "Genoa heeft de kwaliteiten van Vink niet onderkend. Maar bij Genoa zie ik wel meer gekke dingen gebeuren. Van 't Schip moet daar af en toe plaats maken voor een Japanner. Dat kan niet. Want Van 't Schip is in vorm". "Gelukkig is Winter er nog. Ik meen dat oprecht. Die kleine doet het goed bij Lazio. Maar die club speelt natuurlijk ook een heel leuk systeem. Het speelt heel aanvallend, vooral in thuiswedstrijden, en de verdediging durft op buitenspel te spelen. In die tactiek voelt Aron zich prettig en dat straalt hij ook uit. Dat vind ik mooi. In Nederland is hij toch altijd een tikkeltje ondergewaardeerd geweest. In de tactiek van Lazio is hij van grote waarde. Lichamelijk is hij heel sterk, dat mannetje. Hij heeft het vermogen om steeds voorin én achterin te zijn. Aron heeft het naar z'n zin, hij voelt zich goed. Ik kan je uit de grond van m'n hart zeggen: als je je rot voelt, kun je ook niet goed presteren". Wim Jonk zegt het en er klinkt bitterheid door in zijn Volendams accent. Het zijn moeilijke tijden voor "Spijker", die met Inter slechts jaagt op een plaats in de rangschikking die recht geeft op UEFA Cup-voetbal. Uitgeschakeld in de nationale bekerstrijd, uit het UEFA Cup-toernooi geknikkerd en teruggeworpen in de Serie A. Wim Jonk moet welhaast met enige jaloezie kijken naar het succes van zijn oude makkers. Maar wanneer hij zegt: "Doe ze de groeten, in Amsterdam", klinkt er geen spatje na-ijver door in de stem van de Nummer Vier, die maar geen Numero Quattro kan worden. 32 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 34