elftal moet weten wat hij moet doen. Telkens weer, op allerlei punten. Wanneer diep, wanneer breed, wanneer laat je je als ploeg zakken, wanneer speel je pressing. Eén ding weet ik zeker: zoals Ajax het positiespelletje beheerst zie ik het nergens". Net op tijd ontdekte Gerrie Mühren deze Spijker bij Volendam, net op tijd voor Wim Jonk vertrok Beenhakker als technisch-directeur bij Ajax. "Ik wist niet wat ik bij Ajax nog langer te zoeken had. Ik liep tegen mijn natuur en karakter in te voetballen. Ik zat er bijna vier jaar en ik had het allemaal wel gezien. Naar mijn stellige overtuiging had ik er alles aan gedaan. Ik begreep niet wat ik er nog meer aan moest doen. Steeds liep ik tegen een muur op en nooit kwam ik er overheen. Er is zelfs een moment geweest dat ik met tegenzin naar de training ging. Gelukkig veranderde er plotseling veel". Beenhakker ging en Van Gaal kwam. "Van Gaal liet me voetballen, zoals ik ben, zoals ik het kan en zoals ik 't ook het liefst zou willen: schoon voetbal mèt resultaat. Dat dit kan samengaan heeft Ajax bewezen. FC Barcelona bewijst het ook zo nu en dan. Een consequente speelstijl met vaste patronen en vaste doelstellingen. In het veld zijn altijd alle posities bezet, ook in moeilijke tijden. Zo nu en dan doet men een lichte aanpassing, maar men wijkt nooit af van de ingeslagen weg. Nooit wordt die weg verlaten, wie de tegenstander ook is. De grote Europese ploegen doen dat. Die spelen altijd en overal hun eigen, herkenbare stijl. Met die kwaliteiten kunnen ze een tegenstander uit het ritme halen". Automatismen "Automatismen in een systeem; daar gaat het om. Elk systeem heeft z'n eigen automatismen. Marco van Basten heeft fantastische wedstrijden gespeeld, bij AC "Bazooka Jonk", heette Wim nog veelzeggend op de voorpagina van het Inter magazine bij de aanvang van het seizoen 1993-1994. Momenteel wordt Jonk niet gespaard door de Italiaans pers. Milan maar ook in het Nederlands elftal. In Oranje in een 3-4-3 systeem met buitenspelers en 4-4-2 bij Milan. Achterin zat het bij Milan altijd potdicht. Vanuit die basis ging men voetballen. Op die manier zat er een goede balans in het elftal, dat grote successen behaalde. Maar een perfecte uitvoering kan niet zonder dat de spelers de automatismen beheersen". "Milan is met Van Basten, Gullit en Rijkaard meteen de goede weg ingeslagen. Met Sacchi koos de ploeg voor een bepaald systeem en op basis daarvan zijn de juiste spelers gekocht. Het waren niet alleen Van Basten, Gullit en Rijkaard. Zij wisten zich ook omringd door andere klasse voetballers. In elke wedstrijd lieten ze zien wat hun manier van spelen was. Het mislukte wel eens, maar de intentie was er altijd. Die ploeg is een enorme kampioensploeg geworden en de spelers grote sterren. Kijk, als je het doet, moet je het goed doen. Zo werkt dat". "Bij Ajax ging het op de trainingen ook nooit z'n gangetje. Altijd waren we met z'n allen ergens mee bezig. Proberen om steeds beter te worden. Om plezier te maken. Om lekker scherp te zijn. Om wat te bereiken. Fouten verbeteren, oplossingen aandragen, oefenen op wedstrijdsituaties, sneller keuzes maken, een doel voor ogen hebben, het maximale eruit halen. Elke dag, heel doelgericht. Dat is voetbal. Dat is ook het mooie van voetbal". "Tussen Nederland en Italië bestaat natuurlijk een cultuurverschil. Een groot verschil in opvattingen. In de Serie A is alles gebaseerd op het resultaat. De nul is heilig. In Italië wordt verwacht dat men elke week wint. Tegen elke ploeg. Elke wedstrijd wordt met een gigantische inzet gespeeld. Die komt rechtstreeks uit het hart. In Nederland is dat anders. Daar gaat het meer om de schoonheid van een actie. In Italië draait alles om de effectiviteit". Het verloren paradijs "Ik verklap natuurlijk geen geheim als ik zeg dat het met Inter niet goed gaat. Maar ik ben nog altijd zeer gedreven. Ik doe er alles aan om er in Milaan nog wat van te maken. In het begin van dit seizoen zag het er allemaal heel positief uit met een nieuwe AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 33