De toonaangevende sportkrant La Gazzetta dello Sport is ongenadig hard. Het publiceerde een foto van de Nederlander (en ook één van diens eveneens ter discussie staande collega Bergkamp) met een vet kruis erdoor. Meedogenlozer kon het haast niét. "Alles wat over mij wordt gezegd of geschreven is negatief. Als men mij graag op de reservebank ziet of ziet vertrekken, schrijft men dat. Een kruis door Jonk; ik ben daar natuurlijk niet blij mee. Ik roep dan echt niet hoi, hoi, hoi. Maar ik ga er evenmin onder gebukt". De harteloosheid in de jungle doet Wim Jonk pijn. "Wat me steekt is dat je als voetballer altijd en eeuwig in de verdediging moet. Altijd weer moet je het tegendeel bewijzen van een publicatie die nergens op is gebaseerd. Het gaat maar door, al die wilde verhalen". "Als topvoetballer voel je het voor de wedstrijd: wat kan ik brengen vandaag? Dat gevoel is er niet. Het komt alleen terug door op een bepaalde manier en op een bepaald niveau te trainen. Ik weet van mezelf dat ik met passie moet trainen om in de wedstrijden goed tot m'n recht te kunnen komen. Beperk ik me door gewoon met de groep mee te doen, dan schiet ik persoonlijk tekort". "De mogelijkheden om uit het dal te komen worden je op dit niveau nauwelijks aangereikt. Je moet het vooral zelf doen. Ik probeer het in een andere trainingsaanpak te zoeken. Wat ik op het ogenblik doe, is vechten tegen de terugval. Ik doe er veel aan. Ik merk dat ik verschrikkelijk hard moet werken om te voorkomen dat ik nog meer terugval. Het is een hard gevecht. Een gevecht tegen veel. Soms tegen tè veel". Vooruit denken Het is niet voor het eerst dat hij voor erkenning moet knokken. Zeven jaar geleden deed hij het al, aan de boorden van hij IJsselmeer nog. "Ook op het trainingsveld van Volendam stond ik tijdens de positiespelletjes met mijn handen vaak vertwijfeld in de zij: 'Hoe kan dat nou? Waarom begrijpen die anderen mij nou niet? Zie ik het dan niet goed?'. Op een gegeven moment begon ik daar zelfs serieus aan mezelf te twijfelen. Gelukkig stelde Gerrie Mühren mij gerust. Hij zei: 'In gedachten ben je de anderen ver vooruit. Je ziet het twee stappen verder. Weet je wat je moet doen? Je moet maken dat je wegkomt hier. En zo snel mogelijk'". Niet veel later trad Wim Jonk in de voetsporen van zijn leermeester richting Mokum. "Ach, in wezen kan ik een beetje aanvallen en een beetje verdedigen en daarnaast heb ik veel van Gerrie opgepikt. Hij was zelf ook een meester in het spelen van positiespelletjes. Als geen ander weet hij hoe je een bal moet raken en waar en hóe je je moet opstellen. Voetbal is niet moeilijk, als je 't snapt". "Het is zoals ik het zeg. Iedereen in het AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 31