Hoek. "Dat valt allemaal best wel mee", tempert Van der Sar het enthousiasme van zijn trainer. "Het zijn allemaal logische stapjes. Het lijkt misschien heel snel te gaan, omdat ik nog niet eens twee jaar vast in het eerste sta. Maar ik moet eerlijk zeggen, dat mijn selectie voor het WK me niet echt verraste. De pers had het al aardig aangezwengeld en ik bewees me al een tijdje op internationaal niveau. Komt bij dat ik het systeem goed ken, het komt in grote lijnen overeen met dat van Ajax. Voor mij persoonlijk was het WK een kwestie van meebeleven, een beetje snuffelen. Goed om me heen kijken, werken met andere trainers en spelers en onder andere omstandigheden. Heel leerzaam, een mooie ervaring. Alleen ons trainingscomplex al. Ongelooflijk, zo luxe heb ik het nog nooit meegemaakt. Van Gaal geeft bij buitenlandse trips vaak de voorkeur aan een wat eenvoudiger hotel. Vind ik ook prima. Als het eten maar goed is, het bed lang genoeg en als het effe kan een paar goeie zenders op de televisie. Dan heb je aan mij geen kind. Ik ben niet zo moeilijk, zal altijd een nuchtere jongen blijven. Ik heb niet zoiets van: 'tsjesus, dat ik dit allemaal mee mag maken'. Ik geniet ervan, maar besef tegelijkertijd dat het eigenlijk niet zo bijzonder is wat ik doe. Ik blijf het een raar idee vinden dat er een hoop mensen zijn die tegen me opkijken omdat ik bij Ajax speel. Zelf heb ik ook ooit handtekeningen gevraagd aan spelers van Ajax en het Nederlands elftal, als ze een oefenpotje in de buurt van Voorhout speelden. Heldenverering is me altijd vreemd geweest. In Nederland valt het natuurlijk nogal mee, hier kun je tenminste nog rustig over straat lopen. Alleen als je een avondje gaat stappen kan het wel eens vervelend zijn. Iedereen begint tegen je aan te praten over voetbal, terwijl ik juist uitga om dat een beetje van me af te zetten. En dan moet je een middenweg zien te vinden in hoe je die mensen benadert. Als je er niet op reageert ben je al snel een verwaande, arrogante kwast in hun ogen. En als je er in meegaat, sta je toch weer de hele avond over voetbal te praten. Ach, als dat nou het enige is... Thuis wordt er vaak aangebeld, dat is wel eens vermoeiend. Mijn moeder wordt er helemaal gek van, want iedere keer als de deurbel gaat begint de hond te blaffen. Maar als ik dan de deur open doe en er staan een paar van die kleine jochies die om een foto vragen smelt ik alweer. Het is allemaal nog redelijk kleinschalig, de absolute gekte zoals in Italië en Spanje heb je hier niet. En dat bevalt me prima. Ik wil kunnen gaan en staan waar ik wil." Het doel in het nieuwe stadion Aan het lange lijf van Edwin van der Sar geen polonaise, da's duidelijk. Hij wil zichzelf kunnen zijn. Eigenlijk is die aardige, nuchtere jongen uit Voorhout altijd die aardige, nuchtere jongen uit Voorhout gebleven. Wars van dikdoenerij, gewoon Edwin van der Sar. "Dat hoop ik ook altijd zo te houden. Ik heb inderdaad niet het idee dat ik wezenlijk ben veranderd, behalve het feit dat ik aan zelfvertrouwen heb gewonnen. Maar je zult mij niet snel met mijn hoofd in de wolken zien lopen. Die nuchterheid heb ik in alles. Nu wordt er weer gezegd en geschreven dat ik een keer een kans in Oranje moet krijgen. Zou prachtig zijn, maar ik laat m'n hoofd er niet door op hol brengen. Bovendien heb ik al mijn concentratie voor Ajax nodig. Als ik hier goed speel komt de rest vanzelf. Je club is en blijft het belangrijkst, Ajax is tenslotte mijn werkgever." Daar zal voorlopig weinig verandering in komen. In navolging van Mare Overmars en de gebroeders De Boer tekende Van der Sar onlangs een vet contract voor lange duur bij Ajax. Sar zit tot 1999 aan de landskampioen vastgeklonken, de andere drie zelfs nog een jaartje langer. De trendsetters? "Laten we het hopen", reageert Van der Sar. "Uit alles blijkt dat het bestuur en de technische staf deze groep langdurig bij elkaar willen houden. Er wordt echt iets neergezet voor de toekomst. Mocht Van Gaal vertrekken, dan laat hij hier iets achter waar Ajax heel lang mee vooruit kan. Een wereldtrainer, zonder meer, hij is heel compleet. Wat mij gelijk aan hem opviel, was dat hij ook van keepen veel verstand heeft. Van hem heb ik geleerd hoe ik als veldspeler moet denken als er een tegenstander op me afkomt. Dan verplaats ik me in de gedachtengang van die aanvaller, probeer me voor te stellen welke mogelijkheden hij afweegt om mij te AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 21

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 23