Keeperstrainer Frans Hoek herinnert zich de binnenkomst van de nieuwe derde doelman nog als de dag van gisteren. "Edwin had iets heel jeugdigs", diept Hoek uit zijn geheugen op. "Een vrij onervaren, schuchtere jongen. Wat me meteen opviel, toen ik hem voor het eerst bij Noordwijk ging bekijken, was dat hij behoorlijk all round was. Ik ben met Edwin dus niet op specifieke dingen gaan trainen. Pas met de invoering van de nieuwe terugspeelregel, vorig jaar, zijn we dat gaan doen. Omdat het meevoetballen nu nog belangrijker is geworden dan het al was bij Ajax, zijn we heel intensief op zijn linkerbeen gaan trainen. Maar verder was en is het bij Edwin vooral een kwestie van aanscherpen en perfectioneren. Met Stanley Menzo ging het wat anders. Stan is een keeper van zeer hoog niveau, maar aanvankelijk had hij wat moeite om keuzes te maken bij diepe ballen. Met hem heb ik in het begin dus meer specifiek getraind. Bij Edwin was dat niet nodig, was het van meet af aan bijvijlen van alle technieken." Harde leerschool Van het lieflijke Voorhout naar het bikkelharde profmilieu in Amsterdam. Voor Edwin van der Sar opende zich een nieuwe wereld. Eentje waarin slechts één recht telt, dat van de sterkste. Een wereld ook waarin jonkies, zoals Edwin destijds, genadeloos worden aangepakt. Verbaal en fysiek. "De overgang van de amateurs naar het tweede van Ajax viel me reuze mee. Oké, onder Bobby Haarms werd er ontzettend scherp getraind, maar dat stond me juist wel aan. De overstap naar het eerste was een stuk moeilijker. Ik werd constant verrot gescholden, vooral door Jan Wouters. Daar had ik in het begin best moeite mee. Op een gegeven moment ging ik zelfs met tegenzin naar de training toe, dan zag ik op tegen al dat gescheld en gedoe. Ik kreeg het idee dat ik nooit iets goed deed, ontdekte hoe hard de profwereld kan zijn. Achteraf zie je pas in, dat je daar doorheen moet als je de top wilt bereiken. En besef je dat een jongen als Wouters niet voor zijn eigen plezier loopt AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 17

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 19