Er werd een vriendschappelijk duel tegen Haarlem ingelast om twee jonge buitenlanders te testen. De foto toont de Rus Andrzej Demtsjenko, die aan het eind van zijn stage bij Ajax voor drieënhalf jaar tekende. kritische benadering wekt wel eens enige wrevel op, maar moet ook een extra motivatie zijn om in het verdere verloop van de Champions League te laten zien dat Ajax werkelijk iets waard is. Ajax' Oranje-debutant Half Ajax moest opdraven voor de interlands van het Nederlands Elftal en Jong Oranje tegen de teams van Luxemburg. Maar liefst negen spelers meldden zich bij het Grote en het Kleine Oranje. Bij die negen uitverkorenen was ook Clarence Seedorf, voor het eerst bij de A-selectie. De vaderlandse competitie lag een weekend stil, terwijl de "buitenlanders" dit keer wel mochten spelen en een andere nieuweling, NAC-spits Pierre van Hooydonk, op vrijdagavond z'n wedstrijd mocht spelen. De vraag rees waarom Ajax in het bewuste weekend de eerder afgelaste wedstrijd tegen NEC niet kon inhalen, zodat onze spelers ook van een wat langere winterstop konden genieten. Nu moest er tot 21 december (NEC - Ajax) worden doorgespeeld. Tegen Luxemburg, de laatste wedstrijd van bondscoach Dick Advocaat, debuteerde Seedorf (waarvan vaak vergeten wordt dat hij pas achttien jaar is) zeer verdienstelijk. Proficiat Clarence! In de Rotterdamse Kuip versloeg Nederland de voetballers uit het Groothertogdom overigens met 5-0 en Seedorf smaakte het genoegen om in zijn debuutwedstrijd te scoren. Ook Ronald de Boer droeg zijn steentje bij aan de nuttige, maar niet zo briljante zege. NAC - Ajax werd eerder afgelast vanwege overvloedige regenval. Ook op 18 december regende het volop. In de eerste minuten had de bal al op de stip gemoeten, toen Ronald de Boer onderuit werd gemaaid. De strafschop werd niet gegeven. Ajax had het moeilijk tegen het met volle inzet spelende NAC, dat via een treffer van oud-Ajacied Dennis Gerritsen op voorsprong kwam. Enigszins fortuinlijk kwam Ajax op voorsprong. Een vrijwel identieke actie als in het begin van de wedstrijd (nu met Marc Overmars in de rol van slachtoffer) werd opnieuw niet met een penalty bestraft. Dat kon echter niet als excuus worden opgevoerd voor de knullige manier waarop Ajax alsnog het "gevonden" punt uit handen gaf. In blessuretijd liet Ajax zich collectief verrassen door het knokkende NAC, dat op die manier een mooi punt veroverde. In de rust van de laatste groepswedstrijd in de Champions League, eerde het Ajax-publiek een ongelukkige zoon: Rob Alflen, afgekeurd voor het bedrijven van betaald voetbal, nam met smart in het hart afscheid van zijn fans. had het zoals verwacht niet makkelijk. Ajax kweet zich echter met inzet en professionaliteit van zijn taak en twee voltreffers van John van den Brom zorgden voor een fraai afscheid van het kalenderjaar 1994. Op de drempel van het nieuwe jaar maakte Winston Bogarde zijn eerste opwachting in het elftal. In de tweede helft nam de ex- Spartaan de plaats in van Mare Overmars. Met de koppositie en het -weinig zeggende- herfstkampioenschap op zak, konden de Ajacieden gaan rusten. Op 8 januari wachtte de ontmoeting met FC Twente alweer. Toch gunde Louis van Gaal zijn jongens tot 4 januari rust. "Wij nemen wat dat betreft een risico", begeleidde de Technisch Directeur zijn beslissing om de rustperiode met twee dagen te verlengen. Hij weet als geen ander hoe belangrijk geestelijke en lichamelijke rust is voor een spelersgroep, waarvan in de voorbije maanden veel gevergd is. Wellicht dacht NEC: "Wat NAC kan kunnen wij ook". Aan inzet ontbrak het de Nijmegenaren op die mistige avond van de 21e december geenszins. Ajax, zonder de geblesseerde Litmanen en de vermoeide Finidi, maar met Peter van Vossen en Tohn van den Brom in de basis. Daags na NEC - Ajax sprak voorzitter Van Praag de A-selectie toe. In zijn speech memoreerde hij het fantastische jaar 1994, maar wees er tevens op, dat er geen plaats mag zijn voor euforie. Er is gezaaid, maar er staat nog een intensieve tweede seizoenshelft met vele obstakels te wachten. 10 AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 12