Marc Overmars uit zijn vreugde. In de competitiewedstrijd tegen MVV was hij met twee doelpunten in grote mate verantwoordelijk voor de 3-1 zege op de Maastrichtenaren. zorgden voor een door ruim vijfduizend toeschouwers meegevierd feest. Met twee elftallen bij de laatste acht keek heel Ajax met argusogen uit naar de loting, die op 1 december plaatsvond. Mèt die loting begon de ellende rond de speeldata voor beide wedstrijden. Zowel Ajax 1 als Ajax 2 troffen een thuiswedstrijd, tegen respectievelijk Feyenoord en FC Utrecht. Bij het zoeken van een geschikte datum bleek de inventiviteit van de KNVB gering. Na veel vergaderen kwam de KNVB tot het oordeel dat 8 maart de datum was waarop beide elftallen thuis hun wedstrijd dienden af te werken. Dit met de mededeling dat in geval van een veto van de burgemeester het duel Ajax 2 - FC Utrecht in Utrecht zou moeten worden gespeeld. Op die manier trachtte de voetbalbond de kool, de geit, maar vooral ook zichzelf te sparen. Het probleem werd gemakshalve bij de Gemeente Amsterdam neergelegd. Voorzitter Michael van Praag stak zijn onvrede niet onder stoelen of banken. "Ik zou met zo'n voorstel als voormalig burgemeester niet op de televisie durven te verschijnen", zei onze vertoornde preases, doelend op de voorzitter Sectie Betaald Voetbal. Men doet maar wat en kan dergelijke situaties blijkbaar niet aan. Wat meer medewerking aan de hofleverancier van de nationale teams en trendsetter van het Nederlandse voetbal zou toch verwacht mogen worden. Het jaar 2000 Op het "personele" vlak zat Ajax niet stil. Altijd op zoek naar nieuw en veelbelovend talent, besloot Louis van Gaal twee beloftevolle spelers te testen tijdens een twee weken durende stage. De 19-jarige Zweed Jörgen Pettersson (van Malmö FF en geen familie van Stefan Pettersson) werd goed bevonden, maar hij vond de stap naar Ajax nog te vroeg. De één jaar jongere Rus Andrzej Demtsjenko, afkomstig van CSKA Moskou, toonde naast zijn vaardigheid ook -ondanks de geweldige taalbarrière- de wil tot aanpassing. Hij tekende vlak voor de Kerstdagen een verbintenis voor de duur van drieënhalf jaar met Ajax. Ronduit opzienbarend was de doortastende wijze waarop een aantal nog doorlopende contracten werd verlengd. Frank en Ronald de Boer en Mare Overmars bonden zich tot het jaar 2000 aan Ajax, terwijl keeper Edwin van der Sar tot 1999 het doel van Ajax zal verdedigen. Nog voor de jaarwisseling tekende Nordin Wooter een contract tot medio 1998. Zo verzekerde Ajax zich, op weg naar het jaar 2000, van de diensten van een behoorlijk aantal spelers. De toekomst die ligt in het nieuwe stadion in Amsterdam Zuid Oost. De grenzen worden verlegd, de uittocht van spelers lijkt tot staan te zijn gebracht. Het feit dat niet alle voormalige collega's in den vreemde tot bloei komen, zal wellicht ook een rol spelen in de keuze van de huidige generatie. Het bezoek van de spelersgroep aan het in aanbouw zijnde nieuwe stadion aan het slot van 1994, maakte enigszins "tastbaar" wat de Ajacieden vanaf het seizoen 1996-1997 gaan beleven. Het stadion zal, met een capaciteit van 50.000 één van de modernste stadions in Europa zijn. Droomstart in Volendam Volendam mist de grootschaligheid, maar gezellig is het er altijd. Zeker wanneer Ajax op bezoek komt. Dan staat het hele dorp een beetje op z'n kop. Bij Volendam - Ajax gebeurt altijd wel wat, en de wedstrijd van december was op die regel geen uitzondering. Ajax kende een droomstart. Binnen vijf minuten maakte het twee goals (via Kanu en Seedorf). Het liep aan de boorden van het IJsselmeer echter niet op een monsterscore uit. Na een snelle tegengoal was het een kwartier voor het einde van de eerste helft nota bene de door Ajax aan Volendam uitgeleende André Ooijer, die de gelijkmaker inkopte. In die stand kwam geen verandering en behalve een punt, verloor Ajax ook Nwankwo Kanu, die met een schouder uit de kom het veld moest verlaten. Kanu was niet beschikbaar voor de volgende Champions League-wedstrijd, in het Olympisch Stadion tegen AEK Athene. Het Olympisch Stadion was andermaal volledig uitverkocht (39.135) en ook die opkomst prikkelde Ajax om er iets moois van te maken. Op initiatief van Ajax werden de bezoekers voorzien van rode en witte Ajax-vlaggen. Dit alternatief voor het vermaledijde vuurwerk deed het uitstekend en een nieuw fenomeen, de "vlaggen-wave" werd tijdens Ajax - AEK geboren. De wedstrijd ontwikkelde zich snel in het voordeel van Ajax, dat met 2-0 zijn sportieve plicht deed. Tarik Oulida was met twee gave treffers de grote man van de laatste groepswedstrijd. Tijdens de rust nam voorzitter Michael van Praag officieel afscheid van Rob Alflen, die de topsport vanwege een rugblessure vaarwel moest zeggen. Het was een aangrijpend moment en menigeen applaudisseerde met een brok in de keel voor de sympathieke maar zo ongelukkige Ajacied. Ajax eindigde ongeslagen bovenaan in Groep D, met een oogst van tien punten uit zes wedstrijden. Mede daardoor groeide de erkenning voor Ajax ook buiten de landsgrenzen. Volgens de Engelse bookmakers is Ajax zelfs favoriet voor de eindzege in de Champions League. Hoeveel de quoteringen van de bookmakers waard zijn moet worden afgewacht. In eigen land is er in elk geval de media, die zorgt dat Ajax met beide benen op de grond blijft staan. De AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995 9

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 11