trainingen tonen valt het allemaal nogal mee met de natuurlijke neigingen onder invloed van de puberteit. Otto vindt de spelers absoluut niet lastig. Integendeel, hij constateert een groot verantwoordelijkheidsgevoel. "Ze denken mee," zegt Otto bijna verbaasd. En dus begrijpen ze hun trainer, die vindt dat ze wat slimmer moeten gaan spelen en meer moeten temporiseren. Nu wordt er volgens Otto nog te vaak in één tempo gespeeld. De kerstrapporten zagen er allemaal vrij goed uit en ook de beoordeling van het team als geheel was positief. Met de kerst stond de ploeg al vijf punten voor op de nummer twee: AZ. A 2-junioren De A2 gaat lekker. Trainer Dick de Groot heeft binnen een half jaar leven in de groep gekregen, die daarvoor gespeend leek van enige persoonlijkheid. Zelf beschikt hij over een behoorlijk uitbundige persoonlijkheid en zijn grote kwaliteit is dat hij zijn enthousiasme kan overbrengen op anderen. De Groot is in staat om zelfs een etalagepop zodanig te overtuigen van het vermogen piano te kunnen spelen, dat hij zich vol vertrouwen aan de vleugel zet. Als je je hebt voorgenomen je voetballeven in alle rust en vrede door te brengen - zoals veel spelers van de huidige A2 gedaan leken te hebben - heb je aan De Groot precies de verkeerde. Niet dat alle spelers inmiddels met hem weglopen. Hij is hard: een trainer van het oude stempel die geen Haarlemmerdijkies accepteert. Soms overdrijft De Groot zijn enthousiasme. Voor de wedstrijd tegen Urk deed de trainer er alles aan om zijn spelers te doordringen van de kracht van Urk. Want was het niet die club die hem ooit, jaren geleden, met de B-junioren had gestuit op weg naar het kampioenschap?! In de voorrondes van het landskampioenschap in Zeist werd het destijds 1-0 voor Urk. De jongens van de Al namen de waarschuwingen van hun trainer zeer serieus. Maar de tand des tijds had driftig geknaagd aan de kracht van Urk. Het werd 10-1 voor Ajax en de A2 kwam erachter dat De Groot in staat is te overdrijven. De eerste twee maanden ging het niet geweldig. Maar in de eerste divisie is de A2 inmiddels opgeklommen naar een positie in de kop van de ranglijst. De jongens zijn, in de ogen van leider Teun Bogaard, bijdehander geworden. Hij merkt op dat jongens van die leeftijd kennelijk ook nog qua persoonlijkheid kunnen worden gevormd. Hij constateert met tevredenheid dat ze zelfs begonnen zijn om hun mondje te roeren tegen hun trainer. Als de trainer op luide toon gaat uitleggen volgen er tegenwoordig nog wel eens afkeurende armgebaren. "Waar bemoeit die man zich mee?" zie je ze soms denken en hoor je ze soms ook zeggen. Maar De Groot weet doorgaans precies en moeiteloos uit te leggen waarmee hij zich bemoeit: met zijn club. Hij weet dat doetjes het niet redden in de top. Daarom probeert hij te schaven aan de ingetogenheid waarmee sommigen van zijn godenzoontjes de hemel aan het 'bestormen' zijn. De Groot weet dat Petrus - in dit geval Van Gaal - de poort slechts zal openen voor hen die duidelijk genoeg hebben geklopt. Nog een half seizoen "De Groot" en zij van de A2 kunnen allemaal kloppen. "We gaan 'r voor," is het credo van De Groot, en wat dat betreft durft niemand hem tegen te spreken. A 1-junioren Na zestien gespeelde wedstrijden staat de Al reeds acht punten voor op de nummer twee van de ranglijst: Vitesse. Alleen bij een club als Ajax kan het gebeuren dat desondanks de direct betrokkenen -leider Cas Harms en trainer Herman Borman- met gefronste wenkbrauwen de situatie als "zorgwekkend" omschrijven. Ze hebben te weinig absoluut talent kunnen ontdekken in deze lichting. Alleen over Kiki Musampa is iedereen het eens. Hij kan er eentje worden. Musampa is dan ook al overgeheveld naar het tweede en treedt nog slechts in de A 1 op als het om belangrijke wedstrijden gaat. Gezien de ranglijst komt het van dergelijke matches nog maar heel weinig. Het is, zo redeneert Harms, niet de onnoemelijke kracht van de Al van Ajax, maar de onmetelijke zwakte van de concurrentie, die voor de huidige rangschikking heeft gezorgd. Bij de inschatting voor het seizoen waren de geluiden niet echt optimistisch. Kwalitatief zou dit een mindere groep worden in vergelijking met de vorige, waarin Kluivert en Wooter wekelijks excelleerden. Volgens Harms waren dat echte talenten. Vorig jaar ging het om die twee spelers en de rest hobbelde er achteraan. Deze voorstelling van zaken is weliswaar enigszins overdreven, maar niet veel. Dit jaar zijn er, op Musampa na, geen toppers in spé te ontdekken. Volgens Harms zit de meeste kwaliteit in de verdediging. En dat is een stijlbreuk met de Ajax-traditie. Normaal gesproken zijn het dartele buitenspelers, briljante spitsen en tovenaars van middenvelders die zich aandienen voor het grote werk. Ondanks de veelvuldige en grote overwinningen omschrijft Harms het spel van de Al als wisselvallig. Er vielen maar enkele werkelijk goede wedstrijden te noteren. Ajax-Sparta was er zo een: 2-2. Feyenoord-uit was een andere: 5-1 winst voor Ajax. Maar een zeer slechte wedstrijd was bijvoorbeeld Volendam-uit: 3-3. De thuiswedstrijd tegen Volendam was een verhaal apart. De Al moest naar een zaalvoetbaltoernooi in Duitsland en werd in de kwartfinale uitgeschakeld. De KNVB was tijdig op de hoogte en probeerde de wedstrijd tegen Volendam naar een andere datum te verzetten. Maar het eerste alternatief werd verworpen vanwege een reeds geplande bingo-avond bij Volendam; het tweede omdat er een kerstfeest op de agenda stond. Volgens Cas Harms rook men in Volendam bloed en heeft men ervoor gezorgd dat de A2 als tegenstander moest opdraven. Het werd 0-0. En dus stapte trainer De Groot na afloop van de wedstrijd trots de bestuurskamer op Voorland binnen. Daar werd hij verwelkomd door Co Adriaanse en Louis van Gaal. "Lekker is dat," stangde Van Gaal, "je verspeelt wel mooi een punt..." Terwijl de omstanders lachten om Louis's kwinkslag, schijnt De Groot nog iets te hebben teruggezegd, maar niemand kon hem goed verstaan. AJAX MAGAZINE FEBRUARI 1995

Magazine (1987-2007) | 1995 | | pagina 100