Clarence Seedorf is een van de voetballers die de opleiding van Ajax vrijwel volledig doorliepen en doorstootten naar de top. vervolgens bij de kleedkamerdeur op Voorland weer afgezet. Later op de avond worden ze dan weer netjes thuisgebracht. Adriaanse: "Het vervoer is een gigantische operatie en vormt een grote post in de begroting. We doen het omdat we er waarde aan hechten dat de jongens in hun eigen milieu opgroeien. We vervoeren van deur tot deur om de factor tijd zo veel mogelijk uit te sluiten". Ajax draagt ook z'n verantwoordelijkheid voor de studie van de voetballertjes. De club heeft een speciale studie- en begeleidingscommissie. In eigen huis zijn zeven docenten beschikbaar. Wie op school lessen heeft moeten missen of een achterstand heeft opgelopen, krijgt bij Ajax bijles. Met de scholen zijn hierover afspraken gemaakt. De les- en trainingroosters zijn op elkaar aangepast. "Studie gaat boven sport", aldus Adriaanse. "De jongens moeten ons regelmatig hun rapportcijfers laten zien. Onvoldoendes moeten worden bijgespijkerd". In het kantoor van de directeur hangt een landkaart van Nederland. Daarop is via rode, groene en blauwe 'markeringen' aangegeven waar de twintig afdelingen van 98 de KNVB zijn gevestigd, waar de 160 jeugdspelers wonen die Ajax in opleiding heeft, waar de scouts met hun territorium en waar de tipgevers. Een tipgever is overigens nog geen scout. Die titel moet hij eerst verdienen. Ajax heeft er elf, in Almere, Amsterdam, Arnhem, Den Haag, Etten-Leur, Heerhugowaard, Hilversum, Lelystad, Nijmegen, Woerden en Zwolle. "Elke tip in het land trekken we na", zegt Pronk. Ook van vaders die het in hun zoontje menen te zien zitten. Pronk ontvangt dagelijks stapels post met tips. "Van de honderd keer is het 99 keer niks. Aanvragen, verzoeken, brieven uit binnen- en buitenland. Uit alle hoeken van de wereld komen ze bij ons terecht. Zelfs uit Australië, Afrika en Nieuw-Zeeland. Allemaal afkomstig van jonge spelertjes die bij Ajax willen voetballen of vragen of ze bij ons een keer aan een stage mogen deelnemen. Binnen een week krijgt iedereen antwoord. Als het ons interessant lijkt, gaan we ter plekke poolshoogte nemen. In het verleden bleef er nog wel eens wat liggen. Dat overkomt ons niet meer". Pronk is net als Adriaanse per 1 juli 1993 bij Ajax in vaste dienst. "In de loop der jaren heb ik mijn kwaliteiten op dit gebied afgedwongen. Dat heeft uiteindelijk geresulteerd in deze overeenkomst". De oud-voorstopper adviseerde de club onder anderen Jesper Olsen, Jan Mölby, Stefan Pettersson en Dan Petersen te kopen. Ook bekeek hij Finidi George en Kanu. "Wat ik precies in een speler zie, is moeilijk aan te geven. Ik ga in hoofdzaak af op mijn gevoel. Voor een speler voor Ajax moeten we heel kritisch zijn. Altijd zijn er wel minpunten. We leggen het accent op de positieve punten. Ons uitgangspunt is dat een nieuw aan te trekken speler ten minste gelijkwaardig moet zijn aan de spelers die al bij ons spelen". Kieft, Van Basten, Bosman, Bergkamp, Litmanen, Kluivert. De ene spits is nog niet naar het buitenland vertrokken of in de kweekvijver is de volgende alweer komen bovendrijven. Adriaanse: "De mensen vragen mij wel eens: Wat doet u nou als Patrick Kluivert in actie in de Champions League wedstrijd tegen Milan. Ook Patrick begon als E-junior bij Ajax. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994 directeur opleidingen bij Ajax? Zou u niet liever weer een betaald voetbalclub trainen? Ik moet die mensen teleurstellen. Ik heb tweeëneenhalf jaar geleden weloverwogen voor deze functie gekozen. Niet voor niets heb ik met Ajax een contract voor het leven gesloten. Er zijn interessante aanbiedingen genoeg, vooral uit het buitenland. Men trekt aan mij omdat men wereldwijd nieuwsgierig is naar het concept en het geheim van de jeugdopleiding van Ajax. Voor die druk bezwijk ik niet. Ik blijf waar ik ben. Daartoe ben ik ten opzichte van Ajax moreel verplicht". Boven het bed van Marcel Vondeling in Hazerswoude hangt een poster van Jari Litmanen. Het leven van het jonge voetballertje voltrekt zich thans gelijk een droom. Vondeling senior: "De weg is nog lang, heel lang. Bovendien weten we waaraan we zijn begonnen. Ajax waarschuwt ons er steeds voor: wek geen overdreven verwachtingen, aan het eind van elk seizoen kan het lidmaatschap weer worden ingetrokken". De jeugdopleiding tot godenzoon is als een overlevingstocht. Slechts een enkeling redt het.

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 98