senior (achttien jaar) krijgen ze ook nog eens twee jaar de tijd om in het tweede elftal te rijpen. Wie overleeft moet op z'n negentiende zijn klaargestoomd voor een optreden in de hoofdmacht. In een enkel geval gebeurt dit eerder. Het is een privilége waarvoor uitsluitend de meest begenadigde talenten in aanmerking komen, zoals in het verleden onder anderen Dennis Bergkamp, Richard Witschge, Bryan Roy en Clarence Seedorf. Patrick Kluivert volbracht onlangs met succes de lange weg naar het eerste elftal, de Europese top. Hij is één van de weinigen. De grote droom komt zelden uit. Ajax heeft jaarlijks 160 voetballertjes in opleiding (tien teams van 16 spelers). Daarvan blijkt hooguit een enkeling geschikt voor de absolute top. Alleen van het tweede elftal moeten aan het eind van elk seizoen tenminste al acht spelers worden afgevoerd. Een enkeling over wie nog twijfels bestaan, wordt verhuurd. Voor het merendeel rest de verkoop. Het is het bittere einde van een soms twaalf jaar durende opleiding. Adriaanse: "Ajax is een topsportbedrijf dat als elk ander bedrijf een doelstelling heeft en een produkt maakt dat moet worden verkocht. De jeugdopleiding is het magazijn waaruit de top kan putten. Ik heb als opdracht in tien jaar tijd vijftien spelers af te leveren voor het eerste elftal. Dat zijn er gemiddeld anderhalf per jaar. De laatste drie jaar zijn we daarin met Kluivert, Reiziger, Seedorf en Davids redelijk geslaagd". regel pas voor de D-jeugd. "Elk jaar zestien jongens van acht jaar erbij; daar ligt sinds 1990 het speerpunt van onze scouting. Daar beginnen we, daar ligt de basis", aldus Adriaanse. "Als we in die categorie perfect zouden scouten, zouden we meteen klaar zijn. Dan zouden we daarna niet meer hoeven aan te vullen. Maar dat is een utopie. Onderweg vallen er heel veel af, jaarlijks gemiddeld meer dan twee per leeftijdscategorie. Soms om disciplinaire reden, soms omdat we beteren hebben gezien. Als we, ongeacht welke leeftijd, in de scouting spelertjes ontdekken die even oud en zonder Ajax- opleiding tenminste gelijkwaardig zijn aan de spelertjes die wij zelf in opleiding hebben, dan krijgen die nieuwelingen de voorkeur en vallen onze eigen spelertjes weer af'. Dat laatste gebeurt niet zonder opgaaf van redenen. De bewijzen liggen op tafel. Elk spelertje krijgt twee keer per seizoen een rapport, eind december en begin mei. Hij krijgt cijfers (van 1 tot en met 10) voor een indrukwekkende lijst onderdelen: atletisch (startsnelheid, wendbaarheid, duelkracht, drukbestendigheid, uithoudingsvermogen, loopvaardigheid, sprongkracht, uitstraling, leiding geven, wedstrijdmentaliteit, houding, coachbaarheid), technisch (balbeheersing, passen, passeeractie, schieten op doel, koppen, scorend vermogen, voorzet, handelingssnelheid, duel één tegen één, sliding/tackle) en tactisch (balsnelheid, combinatievermogen, positiegevoel, meeverdedigen, aanspeelbaarheid, taakgerichtheid, storen, overzicht). De administratie is volledig geautomatiseerd, alle gegevens en resultaten zijn per computer opgeslagen. Vier weken vóór 31 mei, de voor de aanvraag van overschrijving naar een andere club cruciale datum, weet iedereen hoe de vlag er bij hangt. De afvallers zullen niet verrast zijn. Het wedstrijdrapport van december is al voorzien van een door de directeur en de elftalleider gegeven voorlopig advies. Over het lot wordt door een driemanschap beslist: door de directeur, de elftaltrainer en het hoofd van de scouting, Ton Pronk. Bovendien heeft de elftalleider in het geheel nog een adviserende stem. Adriaanse: "In december voer ik in het bijzijn van de jeugdtrainer en de elftalleider al persoonlijke gesprekken met de ouders en het kind. Dan wordt zijn rapport doorgenomen. Het is natuurlijk niet makkelijk om jonge jongens uiteindelijk te moeten meedelen dat ze wegens gebleken ongeschiktheid zijn afgevallen. Aan de andere kant krijgen jongens van negen ook wel eens te horen dat ze van de basisschool naar een LOM-school moeten. Wie bij Ajax wordt aangenomen, krijgt meteen te horen dat het lidmaatschap voorlopig maar voor één jaar geldt. Het is een soort beroepsopleiding. Wie die met goed gevolg Voetballen in de Ajax-jeugd... ook aan de zijlijnen van Voorland is het altijd druk. Het speerpunt van de scouting Het scoutingsapparaat richt zijn vizier in eerste instantie op de zogenaamde tweedejaars F'jes, jongetjes van zeven jaar. Pronk: "Dat is de mooiste categorie. Die knapen zijn nog helemaal te vormen". Op hun speurtocht in het land moeten de scouts jaarlijks ten minste zestien geschikte F'jes (onder wie twee keepers en minimaal vier linkspoten) zien te ontdekken voor de steeds op 1 juli nieuw te formeren E2. Deze eerstejaars E wordt, volgens goed gebruik, in competitieverband dan weer ingedeeld in een klasse met concurrentie van uitsluitend twee jaar oudere D-elftallen. De E'tjes van Ajax spelen dus meteen elf tegen elf op een groot veld. Normaal geldt deze AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 95