AMMO De Ajax-instuif heet tegenwoordig "Ajax- talentendagen". De belangstelling is, elk jaar weer, enorm. heeft er een tweede auto voor moeten aanschaffen. "Ik werk in Dordrecht, ik breng hem op maandag en vrijdag. Mijn vrouw doet het op woensdag. Op zondag, als hij een wedstrijd heeft, brengen we hem samen. Zelfben ik nu met voetballen gestopt. Sinds Marcel lid is van Ajax, staat ons huishouden een beetje op z'n kop. 's Avonds met z'n allen aan tafel eten, is nu praktisch voorbij. Maar we vatten het positief op. Nooit zul je bij ons horen: 'We motten weer naar Amsterdam'. Zo'n jongen mag je die kans niet ontnemen, vind ik. In augustus, op de open dag van Ajax 1, speelde hij in het stadion met de Dl een wedstrijd tegen de Dl van Anderlecht. Ajax won met 5-0 en Marcel maakte drie doelpunten. Kijk, dan maakt het natuurlijk wel een verschil of je nu bij Bernardus in Hazerswoude op het derde veld voetbalt of in de Meer in Amsterdam voor 20.000 mensen". Twee spanningsvelden De grote baas van de jeugdopleiding van de AFC Ajax is, sinds 1 juli 1993, Co Adriaanse (47). De oud-profvoetballer en onderwijzer is één van de vier directeuren van het moderne managementteam dat de Amsterdamse voetbalclub runt. De commercieel directeur (Hillen), de financieel directeur (Oldenhof) en de directeur betaald voetbal (Van Gaal) zijn de anderen. Alle vier dragen ze hun eigen (gedelegeerde) verantwoordelijkheid ten opzichte van het bestuur. Wekelijks is er tenminte één keer directieoverleg. Over de inhoud van de vergaderingen wordt het bestuur steeds via notulen geïnformeerd. De directies van het betaald voetbal en de jeugdopleiding zijn strikt gescheiden. Deze structuur geldt sinds Van Gaal directeur betaald voetbal is geworden. Adriaanse: "Men kan niet èn Ajax 1 doen èn ook nog eens de gehele jeugdopleiding voor zijn rekening nemen. Hier is sprake van twee spanningsvelden. De directeur betaald voetbal moet steeds presteren. Hij is verantwoordelijk voor de prestaties van het eerste elftal. Om die reden heeft hij ook een contract voor beperkte tijd. De directeur opleidingen is in vaste dienst, hij moet op langere termijn presteren. Hij moet de continuïteit bewaken". Co Adriaanse staat aan het hoofd van een team van dertien medewerkers dat waakt over de kwaliteit van de wereldvermaarde kweekvijver. Daarin zijn behalve acht voetbaltrainers, een keeperstrainer en een looptrainer ook een fysiotherapeut, een diëtiste en een soccer-aerobic-trainer opgenomen. Soccer-aerobic maakt met ingang van dit seizoen voor het eerst deel uit van het gevarieerde oefenpakket. Het onderdeel is onder meer bedoeld ter verbetering van de coördinatie, de behendigheid en de souplesse. Een wetenschappelijk medewerker van de Universiteit van Nijmegen houdt bovendien onder de spelers van de vier hoogste jeugdelftallen zo nu en dan een sociaal-psychologisch onderzoek naar hun achtergrond. De Ajax-school leidt jonge voetballertjes op vanaf hun achtste jaar, twee teams per categorie. Er zijn vijf categoriën: E, D, C, B en A-junioren. De totale opleiding omvat in principe twaalf jaar, want eenmaal AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 93