De opleiding to Cruijffies zijn er niet meer Reportage door Youri de Vos foto's Louis van de Vuurst Door onvoorziene omstandigheden is het gebruikelijke verslag van de jeugdafdeling komen te vervallen. De redactie biedt haar excuses aan voor dit hiaat en zal in het Ajax Magazine 5 de schade inhalen. Om toch een jeugd-gericht artikel mee te nemen, volgt hier een verhaal over een belangrijk onderdeel van de jeugdopleiding, de scouting. Patrick Kluivert volbracht onlangs met goed gevolg de jeugdopleiding van Ajax. De nieuwe spits van het eerste elftal is één van de weinigen. De grote droom komt zelden uit. De opleiding tot godenzoon is een overlevingstocht. Marcel Vondeling (12) komt uit Hazerswoude. Hij voetbalde bij de plaatselijke voetbalclub, Bernardus, maar sinds augustus speelt hij in de Dl van Ajax. Amsterdamse scouts ontdekten het jonge talent twee jaar geleden tijdens een selectiewedstrijd van het Leids jeugdelftal. Voorlopig voor de duur van één jaar is Marcel nu lid van Ajax. Hij is schaduwspits en speelt, zoals dat heet binnen de cultuur van de club, op tien. lari Litmanen (23) komt uit Lahti, Finland. Jari voetbalde in de Finse eredivisie bij Reipas, later bij HJK Helsinki en vervolgens bij MyPa. Hij meldde zich in 1993 zelf aan bij Ajax, per post. Zijn brief bevond zich in de grote stapel die hoofd scout Ton Pronk dagelijks op zijn bureau krijgt. Vorig jaar was Jari topscorer van de Nederlandse eredivisie. De schaduwspits met nummer tien staat bij Ajax tot medio 1998 onder contract. FC Barcelona, PSV en Leeds United hadden Litmanen voordien afgewezen. Pronk: "Ik ben Jari na zijn briefje in Finland gaan bekijken tijdens de bekerfinale. Ik zag dat hij talent had, hij maakte ook nog een schitterend doelpunt. We hebben hem toen uitgenodigd voor een stage. Jari heeft bij ons een enorme ontwikkeling doorgemaakt. Het is een perfectionist die maar één ding in zijn hoofd heeft en dat is topvoetbalier worden". Na zijn ontdekking, in het voorjaar van 1993, kreeg Marcel Vondeling van Ajax uitnodigingen voor trainingsstages en het spelen van vriendschappelijke wedstrijden. In de selectiesprocedure viel hij aanvankelijk af. Jan Vondeling senior: "Van de tweehonderd geselecteerden blijven er uiteindelijk maar acht over. Dat Marcel afviel, was even een tik voor hem. Maar Ajax zei: 'We blijven je in de gaten houden, je naam zit in de computer'. Dit jaar kreeg hij opnieuw een uitnodiging en gelukkig lukte het nu wel". Marcel moet zich vier keer per week in Amsterdam melden, voor drie trainingen en één competitiewedstrijd. Zijn vader AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 92