dmann zaterdagavond vroeger niet. Oké, sommigen hebben nog altijd een goed en een zwak been, maar het zwakkere been is veel minder zwak dan bij ons destijds. "Er worden tegenwoordig veel hogere eisen gesteld. In het veld is door het hoge tempo veel minder tijd en ruimte om te voetballen. Conditioneel is het natuurlijk ongelooflijk wat die jongens nu presteren. Als je vroeger op zaterdagavond linksaf sloeg, was er geen haan die daar naar kraaide. Dan merkte je dat niet. Maar als er vandaag de dag één niet functioneert, om wat voor reden dan ook, dan is het onmiddellijk met hem gebeurd. Dan wordt dat meteen door de tegenpartij benut. Dan valt hij gelijk door de mand". "In het begin van de jaren zeventig had Ajax ook een fantastisch elftal. Maar als je de beelden daarvan terugziet, denk je, hebben ze nou zoveel ruimte of vertekenen de beelden? In mijn tijd had ik zo ongeveer het halve veld voor mij alleen. Ja toch? Het is niet meer te vergelijken. "Het is absolute onzin om het voetbal van vroeger heilig te verklaren. Wat mij betreft kan dat niet genoeg worden benadrukt. Hel Ajax van Cruijff was natuurlijk een superelftal, anders wint het niet drie keer achter elkaar de Europa Cup 1Maar het voetbal is er de laatste jaren veel dynamischer op geworden." "Laatst zei iemand mij: die voorzetten van die buitenspelers komen tegenwoordig niet meer aan. Ik schudde mijn hoofd. Want waarom kwamen ze vroeger wel aan? Omdat er hooguit drie verdedigers van de tegenpartij in het strafschopgebied liepen. Dus kwam de bal sneller aan bij een medespeler dan nu, met soms die muren van verdedigingen die voor de Ajax- aanvallers worden opgetrokken". "Ik had een redelijke voorzet. In ons systeem ging die meestal richting tweede paal, richting Henk of Cees Groot. Die ballen naar de tweede paal stichtten altijd gevaar. De kracht van het huidige Ajax is het balbezit. Zeventig minuten heeft het de bal in bezit, het is logisch dat de tegenstander in het laatste halfuur dan niet meer kan. Niets is vermoeiender dan zonder bal lopen". "Ik vind Ajax nu beter spelen dan ooit. Dit elftal. Dat meen ik oprecht. Als team. Qua totaalvoetbal. Het gouden team met Pietje Keizer en Mühren draaide voor een groot deel op Johan Cruijff. Laat de anderen het maar niet horen, maar het is wel zo. Cruijff maakte de ruimte voor de rest. Nu moet de weinige ruimte die er is met het hele team worden gecreëerd". Geen proefwedstrijd "Via kennissen ben ik destijds bij Ajax gekomen. Ik hoefde geen proefwedstrijdje te spelen. Mijn kwaliteiten waren bij Ajax kennelijk genoegzaam bekend. Ik was een ouderwetse linksbuiten. Tegen de kalklijn aan, je weet het wel, je tegenstander opzoeken en de achterlijn halen. We moesten daarbij ook het veld zo breed mogelijk houden. Hoewel we in die tijd nog wel veel switchten. Veel hing daarbij van jezelf af. Sjakie Swart bleef altijd meer op rechts hangen dan ik op links. Ik wilde er nog wel eens graag op uittrekken als er op links niks te beleven was". "Anders dan nu speelden we met Ajax vroeger niet over het hele veld. Voor ons was het genoeg te weten welke kant bij de tegenpartij de zwakke kant was. Dan bleven we over die kant aanvallen in de eerste helft. We zochten de zwakke plek op en sloegen toe. En dan gebeurde het wel eens dagen dat er op rechts of op links helemaal niks te De wedstrijd Ajax - NAC is vier minuten oud en debutant Donald Feldmann maakt zijn eerste doelpunt. Het gebeurde allemaal in 1957. AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 65