Donald Fi Linksaf o Ajax Old Stars Donald Feldmann van AFC speelde in het roemrijke Ajax-elftal dat er in 1960 voor zorgde dat de Amsterdammers voor de tiende keer kampioen van Nederland werden. Dat gebeurde in een beslissingswedstrijd in het Olympisch stadion tegen Feyenoord: 5-1. Donald maakte als linksbuiten deel uit van de legendarische voorhoede met Sjaak Swart, Henk Groot, Wim Bleyenberg en Co Prins. "Vroeger kon je op zaterdagavond nog wel eens linksaf slaan, nu kan dat niet meer". In de volgende monoloog van Donald Feldmann (op 1 december 56 jaar geworden, 78 officiële wedstrijden voor Ajax 1 en 29 keer doeltreffend) komen tal van onderwerpen aan bod. De vroegere linksbuiten en voorganger van de legendarische Piet Keizer, is sinds 1991 weer een vertrouwd gezicht binnen de Ajax- muren. Zoals ook vroeger het geval was, is Feldmann niet op zijn mondje gevallen. Zo door Youri de Vos blijkt al uit de start van Donald Feldmann, Ajacied, terug onder de Ajacieden. "Lukte het me niet met mijn linkervoet, dan probeerde ik mijn tegenstander gewoon uit de wedstrijd te praten. Dan zei ik bij voorbeeld tegen die back: 'Jullie hebben vandaag zeker veel geblesseerden?'. Hoezo, zei hij dan. Nou, antwoordde ik, omdat ze jou hebben opgesteld". "Ik was geen gemakkelijke in het veld. Ik kon slecht tegen m'n verlies. Ik praatte veel met mijn tegenstander. Veel te veel af en toe, zodat het wel eens irritatie opwekte. Dan ging die back bij de scheidsrechter dus z'n beklag doen dat ik mijn mond moest houden". "Met wie ik allemaal bonje heb gehad? Tja, met wie eigenlijk niet." Linksaf "Ik was een linksbuiten van het type "alles of niets". Die wedstrijden had ik er veel tussen. Er gebeurde niets of er gebeurde van alles, zo zijn linksbenige voetballers nu eenmaal. Soms heel creatief, maar af en toe ook heel flegmatiek". "Pietje Keizer, Simon Tahamata, Jesper Olsen, Robbie de Wit, Bryan Roy, Marc Overmars. Ajax heeft altijd goede linksbuitens gehad. Het voetbal is in de loop der jaren enorm geëvolueerd. Het is veel en veel beter geworden. Technisch, tactisch en ook fysiek. Er is sprake van een ongelooflijk verschil, in alle geledingen en op alle fronten. Daar hoef ik niet geheimzinnig over te doen". "De manier waarop Litmanen, Clarence Seedorf en Ronald de Boer tegenwoordig een bal onder controle brengen, dat zag je AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 64