Dat doe je dus nu ook? "Ja, hoewel ik er wel een beetje tegenop zag en ook een beetje teleurgesteld was, toen ik hoorde dat ik de zaterdag 1 zou gaan doen. Want ik was helemaal geïntegreerd in- en betrokken bij dat jeugdvoetbal. Dan ga je niet graag zomaar terug naar de wat oudere spelers. Het probleem was echter dat ik niet precies wist wat de bedoeling was. Toen ik hoorde dat het zaterdag 1 elftal onderdeel zou worden van de opleiding, trok mij dat wel aan en vond ik het een schitterend idee. En het bevalt me prima." "Het is een uitdaging om van een heel nieuw elftal iets moois te maken. En het is een uitdaging om jongens vanuit de zaterdagafdeling door te laten stromen naar het tweede elftal. Dat maakt het voor de Al - junioren interessant om nog één of twee jaar langer bij Ajax te blijven. Er kunnen onder de A-junioren namelijk laatbloeiers zitten die we, als ze negentien of twintig zijn, nog goed kunnen gebruiken in het tweede elftal en die mogelijk nog wel verder kunnen doorgroeien. Het was jammer dat aan het einde van het vorig seizoen een stel spelers ons hebben verlaten en er bijna geen A-junioren zijn overgestapt naar de zaterdag. Rosco Viereck is een goede uitzondering. Kijk, zo'n jongen speelt dan ook mee met het tweede elftal in de wedstrijden tegen amateurverenigingen op donderdagavond. We zijn zo'n beetje met een heel nieuw elftal begonnen. Ik geloof dat er wel zeven spelers zijn weggegaan. En toch zijn we met die nieuwe groep zeker niet slecht begonnen." "Het is moeilijk te zeggen hoe ver wij met dit elftal kunnen komen. Ik heb nu een groep waar ik tevreden mee ben. Die jongens willen wel. We trainen vier keer per week, maar ja, het zijn wel amateurs, dus sommigen moeten wel eens afzeggen omdat ze moeten werken. We voetballen in de bekende Ajax-stijl. Ik heb een enthousiaste groep en dat werkt inspirerend." Met welke doelstellingen ben je het seizoen begonnen? "Dat zijn er eigenlijk drie. Eerste vereiste is om de spelers zo goed mogelijk op te leiden. Dat wil zeggen, hen beter te leren voetballen en trachten jongens door te laten stromen naar het tweede elftal. 48 Dat is het beste voorbeeld hoe nuttig en interessant die zaterdag 1 voor een speler kan zijn. Ten tweede moet het elftal zover mogelijk komen in de rangschikking. Dat betekent: lekker bovenin meedraaien en meedoen om het kampioenschap. En volgend jaar weer verder kijken of het allemaal nog beter kan. In de derde plaats wil ik proberen de jongens zó te motiveren, dat ze er veel voor willen doen en veel voor willen laten." Wat doe je om het elftal beter te laten functioneren? "Door constant wedstrijden te evalueren, ook individueel. Door ze uit te leggen wat nog beter kan. Dat uitleggen is niet moeilijk, maar ze moeten het begrijpen en het zó kunnen omzetten, dat het verbetert. Daar zijn we iedere dag mee bezig. Het blijven uitleggen over het hoe, wat, waar en waarom." "Wat mij betreft is het seizoen geslaagd wanneer wij dit seizoen bovenin meedraaien. Kijk, iedereen wil natuurlijk kampioen worden. Wij ook. Iedereen wil ook zo hoog mogelijk voetballen. Dus in die hoofdklasse. Maar dan moet je wel een elftal hebben dat daar rijp voor is. Voetballend lukt dat wel, maar fysiek kwam het team vorig jaar wat tekort. Daar wordt nu hard aan gewerkt met een extra training en de loop- en krachttraining. Een kampioenschap zou prachtig zijn, een periodetitel is ook al mooi." Hoe krijg je een A-junior nu zover, om één of twee seizoenen in de zaterdag 1 te gaan voetballen, terwijl bij andere clubs "wat andere normen" worden gehanteerd? "Dat lukt door er over te praten. Door ze duidelijk te maken dat, als de mogelijkheid ontbreekt om direct over te gaan naar het tweede of eerste elftal, er via het zaterdagelftal altijd nog een kans is, om die sprong alsnog te maken. Zoals ik al zei, moeten wij hopen dat we die filosofie met voorbeelden kunnen fundamenteren. Bij ons krijgen de spelers alle faciliteiten die er maar zijn. Dus een hele goeie opleiding, loop- en krachttraining, kortom, alles staat ter beschikking. Je speelt bij een meer dan behoorlijke club en je kan zeggen dat je deel uitmaakt van de opleiding van Ajax. Je hoort er toch bij." Wat is je indruk van het zaterdagvoetbal "Dat is zeker volwaardig te noemen. Ik ben ook het afgelopen jaar veel naar de zaterdag 1 gaan kijken en ik heb veel gesproken met Dick de Groot (Kohn's voorganger als trainer van Ajax zaterdag 1Ik kan geen vergelijking maken met bijvoorbeeld het zondagvoetbal, want dat zie ik te weinig. Voor mijzelf is het grote verschil, dat ik te maken heb met volwassenen, en dat is totaal anders dan werken met jeugdvoetballers. Nee, ik heb geen moeite om met de jongens om te gaan. Ik heb lang genoeg in het beroepsvoetbal gezeten om dat te kunnen." "Het leukste blijft het, wanneer je jonge spelers iets kunt bijbrengen. Dat geeft mij de meeste voldoening. Wanneer je voor de televisie zit te kijken naar die knapen die nu in het buitenland bij een grote club spelen, dan denk je wel eens: "Daar heb ik ook m'n steentje aan bijgedragen". Dat is leuk. Dan voel ik mij net zo blij als een dokter die iemand gezond heeft gemaakt. Dat geeft veel meer voldoening dan in de publiciteit staan. Tenminste, dat geldt voor mij." AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 48