"Wanneer je die knapen later op het hoogste niveau ziet spelen, is dat het mooiste wat er is." mijmert Spitz. Hij is afkomstig uit Luxemburg en bezit nog steeds de Luxemburgse nationaliteit. Hoe komt dat, is de eerste vraag. "Dat is gekomen omdat ik vroeger als jongen van zestien al heel groot en smal was. En dat "spitze" kwam van mijn gezicht. Zo is die naam er gekomen en hij is altijd bij me gebleven. Het Luxemburgse nationale elftal had in die tijd een Oostenrijkse trainer. Die ging later naar Karlsruhe en hij heeft mij toen naar die club meegenomen. Hij wist niet beter dan dat ik Spitz heette. En overal waar ik later kwam werd ik Spitz genoemd. En als iemand mij vroeg hoe ik aan die naam kwam zei ik altijd maar: omdat ik in de spits speel. Alleen maar om van dat hele verhaal af te zijn, omdat weer allemaal uit te leggen..." "Ik heb altijd in de spits gespeeld en was behoorlijk snel. Kon links en rechts heel goed schieten, was sterk met de kop en ik had een neus om doelpunten te maken. Ja, ik heb er ontzettend veel gemaakt." "Ik weet zeker dat ik ook nu mee zou kunnen komen, want voetballen moet in je zitten en het talent wordt mede ontwikkeld door de mogelijkheden van het moment. In mijn tijd speelden we nog met harde neuzen in de voetbalschoenen en ballen met veters. Het spel was langzamer en alles was op een veel lager niveau dan tegenwoordig. Als je kan voetballen groei je in alles mee. Abe Lenstra of Faas Wilkes, om er maar twee te noemen, zouden ook in deze tijd prima presteren." "Ik ben begonnen als jongetje bij Jeunesse d'Esch in Luxemburg. Daarna speelde ik vier jaar bij Karlsruhe in Duitsland en één jaar in Basel. Toen vertrok ik naar Fortuna '54 en vervolgens werd ik uitgeleend aan het toenmalige Sportclub Enschede. Waarom uitgeleend? Omdat je in die tijd minimaal vijfjaar als buitenlander in Nederland moest hebben gespeeld om als Nederlander te worden erkend. Althans, als voetballer. Fortuna '54 had al twee buitenlanders dus was het beter dat ik een jaartje wegging. Daarna keerde ik weer terug naar Fortuna '54 en nadat Sportclub Enschede en Enschedese Boys fuseerden tot FC Twente ben ik daar gaan spelen. Waarom? Omdat mij werd beloofd dat ik daar mijn trainersdiploma's zou kunnen halen. Ik kon dus verder studeren. Het D en C diploma had ik al (dat heette toen nog zo), en het B en A diploma haalde ik daarna." Je Hebt dus nooit iets anders gedaan dan je bezig gehouden met voetbal? "Ja dat klopt. Heel vroeger heb ik nog wel iets in een bakkerij gedaan, maar het is eigenlijk altijd alleen maar voetbal geweest. Na mijn loopbaan als voetballer werd ik trainer bij FC Twente, als assistent van Kees Rijvers. Dat duurde vier jaar. Toen had ik wel zin om op eigen benen te staan. Op een 46 AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 46