Ajax-Panathinaikos door Simon Zwartkruis Duizenden jaren geleden, zo wil de Griekse overlevering, viel de grote held Ajax door toedoen van godin Athene in zijn eigen zwaard en stierf. Vele millenia later, 2 juni 1971 om precies te zijn, verging het de nazaten van de Griekse god in een directe confrontatie met een Atheense grootmacht aanzienlijk beter. Het strijdperk had zich verplaatst naar een aardse voetbaltempel in Londen, waar Ajax haar eerste Europa Cup voor Landskampioenen veroverde. Dat ging ten koste van Panathinaikos, op Wembley, geruggesteund door zo'n veertigduizend volgelingen. Een reconstructie van een historische zege. Een finale omgeven door legendarische anecdotes en weddenschappen. Al maanden galmde er een plagerig supporterslied door het stadion van Ajax. 'Feyenoord, we komen je beker halen', gaven de Amsterdamse fans de Rotterdamse concurrent met regelmaat een verbale stoot onder de gordel. Feyenoord had een jaar Barry Hulshoff in duel met zijn directe tegenstander, Antroniadis, op de heilige grasmat van Wembley. eerder, na een zinderende finale tegen Celtic, als eerste Nederlandse club de Europa Cup voor Landskampienen binnengehaald en dat had de hoofdstedelijke trots een tikje gekrenkt. Nadat de Europese titelhouder zich in de eerste ronde van de daaropvolgende dans om de Cup tegen het nietige UT Arad, uit Roemenië, had verstapt, was de hoon in Amsterdam groot. Vandaar die, deels uit afgunst geboren, liedjes. Ajax boerde het seizoen '70-'71 beduidend beter dan de andere Grote Club uit Nederland. Na de verloren finale tegen Milan, de 4-1 nederlaag in 1969, had trainer Rinus Michels zonder mededogen de bezem door de selectie gehaald. De Madrileense finalisten Ton Pronk, Theo van Duivenbode, Inge Danielsson en Henk AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 40