de prijs te hoog zijn. Je kunt ons vergelijken met een omroeporganisatie. Die zegt: "Als ik mij aan Ajax bind, mag ik hun wedstrijden uitzenden, krijg ik méér kijkers en Ajax krijgt meer uitstraling," Bij ons is dat eigenlijk precies hetzelfde. Alleen zijn de kijkers bij ons de kopers. Onze sponsoring is een dienstenruil, terwijl het vroeger meer een reclame- ruil was." Hoe lang gaat Umbro op deze wijze door? "Wat ons betreft nog heel lang, in ieder geval tot juni 1999 en ook daarna, of er moeten maatregelen komen van overkoepelende organisaties, als UEFA en FIFA die zeggen: "Nu mag er geen shirtreclame meer bij landen wedstrijden of club wedstrijden en je mag ook niet meer je merknaam er op shirt of broek zetten." Dan wordt het oninteressant." Dat zal toch niet gebeuren? "Je weet het maar nooit. Kijk maar naar de Champions League. De UEFA heeft een marketingbureau in de hand genomen, TEAM, dat de clubs een zeker bedrag garandeert, maar die gelden moet dat bureau wel terugvinden. En dat doen ze door contracten af te sluiten met hoofdzakelijk sponsors en omroeporganisaties. Nu een voorbeeld: Sharp in Engeland is shirtsponsor van Manchester United en Philips is sponsor van de Champions League. Dan verbiedt de UEFA Manchester United om Sharp op het shirt te dragen en dat kan worden afgekocht met een grote som geld van Sharp of de club. Dan zie je plotseling de beperking die de sponsor eigenlijk heeft. Normaal staan er borden van ons rond het veld. Maar niet bij wedstrijden van de Champions League. Dat is afgekocht door TEAM. Die organisatie geeft Ajax een hoeveelheid geld. Ajax is daar tevreden mee, maar zijn sponsor kan daar niet staan. Ik voorzie dat er in de toekomst beperkingen komen, die de normale sponsor niet zo aantrekkelijk zullen vinden." En in Nederland? Nu is het TEAM die dat doet voor de Champions League maar stel je voor dat iemand zegt: "Ik neem de Amstel Cup onder mijn hoede en ik zorg dat alle clubs die daar aan deelnemen geld krijgen. Maar ik zorg voor de bordreclame, de televisie en alle verdere reclame. Wat dan? Het gaat te ver om dan van een ramp te spreken. Ik denk dat de wal het schip zal keren. Dat een aantal mensen zal roepen: "Wacht even, Ajax, ik geef je dat bedrag niet meer, want ik kom niet meer aan mijn trekken. Dan kan de club aan de ene kant winnen, maar aan de andere kant verliezen, waardoor het per saldo niet zoveel uitmaakt. De Champions League is voor de sponsors van Ajax niet boeiend. Voor Umbro valt het overigens nog wel mee. De naam mag nog op het shirt staan. In de Nederlandse competitie mag je twintig vierkante centimeter fabrikantenlogo per kledingstuk voeren. In de Champions League is dat slechts negentien vierkante centimeter voor het shirt, twaalf voor de broek en vijf voor de kousen. De logo's zijn zo tot kleinere proporties teruggebracht. Er zou best eens een moment kunnen komen dat men zegt: "We nemen een sponsor aan, die heet Umbro, en iedereen draagt vanaf heden spullen van dat merk. Alsjeblieft, zegt de organisatie tegen Ajax, trek het maar aan." En dan hangt het er maar vanaf wat Ajax zegt: "Wat levert het op en doe ik het of doe ik het niet?" Kan dit echt gebeuren? "Die mogelijkheid zit er in. Alleen, wat zegt dan de sponsor die normaal bij Ajax optreedt? Ik heb geen trek meer, dus mijn sponsorbijdrage wordt minder." De UEFA zal zich die ontwikkeling ook realiseren? "Ik heb het idee dat het de UEFA allemaal niets uitmaakt. Zij zorgen voor de competitie en het geld. Ze moeten een bepaald inkomen hebben. Stel je voor dat een bank sponsor van de Champions League was geweest. Dan had er geen ABN-AMRO op het shirt kunnen staan. Kijk, op dit moment valt het voor ons allemaal nog wel mee, en is het nog wel te overzien, omdat er zaken zijn die je niet in de hand hebt. Toen wij met Ajax het eerste contract afsloten had Ajax zich geplaatst voor de Europa Cup voor Landskampioenen. Door het staafïncident mocht Ajax echter niet meedoen. Dan kan je als sponsor ook niet zeggen: "Ik doe een jaar niet mee". Aan dat soort zaken kan Ajax niets doen. Het wordt pas vervelend als de bedragen die je investeert in een club, niet meer terugkomen. Dan is de balans niet goed." Dus moet de Champions League snel verdwijnen? "Nee hoor, de Champions League is fantastisch. Ik denk alleen dat het nu ontaardt, omdat het een evenement is waarbij iemand van buiten de kans heeft gekregen grote hoeveelheden geld aan de clubs te geven. Het zou beter zijn als het geheel onder de UEFA-competitieregels zou vallen, in een Europese competitie, waarbij de deelnemers hun normale inkomsten mogen hebben. Mocht dat niet gebeuren, dan zal dat een andere opstelling van de clubsponsors tot gevolg hebben." Zijn daar al voorbeelden van? "In Engeland zendt de BBC highlights uit van competitiewedstrijden, maar de Champions League is in handen van Sky TV, een commerciële zender die lang niet iedereen kan ontvangen. RTL heeft de AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 35