maar het begin" mogelijk afzetgebied te verkrijgen contracteert Umbro belangrijke clubs of nationale teams. Ze wil daarmee het recht verkrijgen, het logo van die club of dat land te gebruiken op de artikelen die wij op de markt brengen. Umbro International heeft landen als Brazilië, Engeland en Schotland onder contract, alsmede de belangrijkste clubs in die landen. In Nederland hebben wij naast Ajax, ook contracten met Sparta, Vitesse, Cambuur, VW, Veendam en Eindhoven, dit om toch ook in de lokale en regionale pers naar voren te komen." Wat doet Umbro voor Ajax? "Umbro is de sponsor, maar zo noemen wij dat eigenlijk niet. Umbro is als kledingleverancier contractant van Ajax. Wij hebben een verbintenis met Ajax tegen een bepaalde vergoeding, die voor een deel uit kleding bestaat, jaarlijks leveren wij nieuwe kledingpakketten af. Voor alle elftallen. Vanaf de E 2 junioren tot en met het vierde zaterdag amateurelftal. Dat zijn shirtjes, broekjes, kousen, trainingspakken, regenjacks, een gigantische hoeveelheid. Bij Ajax wordt deze kleding beheerd door Bobby Haarms.- En wat krijgt Umbro daar voor terug? "Wij krijgen de rechten om het Ajax-logo op onze produkten aan te brengen. Wij proberen zoveel mogelijk shirtjes, broekjes, kousen, tassen te voorzien van het Ajax- logo op de markt te brengen. Daardoor kunnen wij het contract dat we met Ajax hebben afgesloten, betalen. Teamsport moet er voor zorgen dat er een afzetgebied is, en dat de produkten verkocht worden. Daarvoor hebben we Ajax in de hand genomen en dat lukt aardig." Het gaat dus om de verkoop van produkten. "Ja, en het succes hiervan mag voor het grootste deel op het conto van Ajax geschreven worden. Maar Ajax alleen is niet voldoende. Want het is een wisselwerking. De opzet is tweeledig. Als Ajax het produkt aan heeft, dat het publiek aantrekkelijk vindt, zal men het kopen. Als het publiek dat koopt, is er meteen de uitstraling van het feit dat Ajax Umbro draagt. De naam Ajax wordt daarin meegetrokken als zijnde een jong en energiek bedrijf, niet in leeftijd maar wel in uitstraling. Daar werken we naar toe. Onze kleding is gebaseerd op het Ajax-effect. Het moet dus een bepaalde allure uitstralen, het moet dynamisch en nieuw zijn. Dat kan je in de kleding tot uitdrukking laten komen door steeds nieuwe nuances aan te brengen. Bijvoorbeeld door middel van modieuze kleuren, vooral in het uit-tenue. Dat verandert ieder jaar en het geeft ons de mogelijkheid, nieuwe produkten op de markt te brengen én de club een uitstraling te geven, die het publiek waardeert." Het mes snijdt aan twee kanten? "Ten eerste is er het promotionele effect, en ten tweede het op de markt brengen van je produkt. Zou je geen produkt op de markt brengen, maar slechts Ajax als promotioneel middel gebruiken dan zou AJAX MAGAZINE DECEMBER 1994

Magazine (1987-2007) | 1994 | | pagina 33